Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • KPardi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP, 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Buna! Ma puteti ajuta, va rog, cu opinie, eventual o rezolvare daca ati mai avut de-aface cu asa ceva?
Este vorba despre astra H hatchback, 1.6 benzina, 2006, 105 cai.
1.Mi-a aparut martorul check engine-ul iar testerul spune ca e cod P1113, am inlocuit admisia, clapa de acceleratie(nu stiu din ce cauza este uleioasa vand am desfacut-o), injectoarele, bujiile, dar nu e ok nici acum. EGR-ul nou. Nu mergea deloc. Acum este aprins in lic de check engine masinuta cu cheia..
2.La relanti treapta 1-2 (si chiar si in 5, putin, din cand in cand) in mers,trepideaza foarte rau. Parca nu primeste destul combustibil.
3.Cealalta problema e ca se tureaza singura pe loc. Asta nu o face mereu doar cand are chef. Nu merge deloc uniform ceea ce se aude la esapament. Si exista si un suierat puternic pe un ton destul de inalt, in mers, la motor pe undeva desi am inlocuit capacul de motor. Masina a fost la vreo 3 mecanici deja, nici unul nu gaseste rezolvarea problemelor. Va multumesc daca ma sfatuiti...


MODEL: Opel Astra H 2006
MOTOR: 1.6, benzina, motor Z16XEP, 105 cai

LOCATIE: Bihor
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Ar trebui să citești din nou codurile de eroare: sigur ai, dacă ”mașina cu cheie” este aprins.
  • KPardi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP, 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Tot codul cu eroarea P1113 imi apare
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ia uite leneșule!
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=50990
Pe viitor caută!
Pentru a păstra calitatea citește Regulamentul! Titlul ales este cel puțin nepotrivit ca să nu scriu interzis, detalii despre profil incomplete...
Skip ads

  • KPardi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP, 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2024

  • Mesaj Privat
AM VAZUT D-LE ACEASTA POSTARE DAR AICI MAI AM MULTE PROBLEME LA MASINA DECAT PRIMUL PUNCT!
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Și dacă folosești majuscule se repară?
  • KPardi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP, 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Dar daca ma numiti lenes, pot sa repar sau sa gasesc raspuns? Oricum, multumesc de ajutor.
  • KPardi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP, 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Apropo. Sunt lenesa. Si vreau pe cont propriu sa imi repar masina. Ma scuzati daca nu ma pricep ca si un barbat la chestiile astea. Am postat aici in speranta ca cineva sa ma indrume pentru ca de 2 ani ma chinuiesc si eu si mecanicii sa ii gasim problemele si sa le rezolvam.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu e niciun deranj ca esti lenes/(a), e doar o chestiune de preferinte. Totusi, in acest caz.. e de preferat sa ai mecanici buni, pentru ca altfel o sa te coste timp si bani. Si costa o gramada daca nu te documentezi tu mai întâi, înainte sa lasi masina pe mâna lui Dorel de România.

Acesta este un forum tehnic monomarca si scopul acestui forum este sa impartasim informatii, aici informatia exista... mai trebuie doar citita si asimillata (ex. parcurse toate topic-urile conexe pentru a-ti forma o ideie clara), altfel... informatia prezenta nu-ti va fi de niciun ajutor.
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Capacul de la motor a fost schimbat pe original?
Am văzut multi colegi si pe Facebook care au avut problema asta deși au schimbat capacul de la motor cu unul aftermarket si surpriza..aceiasi problema. Asta se poate proba destul de ușor scoțând busonul galben de la motor si vezi daca îl trage rau înapoi.
La cealaltă problema cu mersul neuniform, încearcă sa scoți mufa de la egr(am văzut ca e nou dar încearcă ca nu te costa nimic) si vezi cum se comporta, am observat ca si la mine merge mai bine in treptele inferioare cu mufa scoasa, nu mai da șuturile alea cand iau piciorul de pe accelerație.
Alte rezolvări ar fii sa schimbi bujiile (cu 50 60 de lei le iei pe toate 4) si sa încerci si alta bobina de inducție daca ai pe cineva prin zona care vrea sa ti o împrumute 5 minute. Era ok daca colegii de mai sus care sunt vechi aici iti recomandau mecanici calumea din zona ta, stiu ca în fiecare județ e cel puțin unul foarte bun.
  • KPardi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP, 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Da, capacul de la motor l-am scimbat la sugestia unui electrician auto. Poate ca nu mai scoate sunetul acela in mod constant dar tot o mai face cand vrea.
Am sa probez daca scot busonul galben si mufa de la EGR, multumesc de sugestie.
Bujiile au fost schimbate recent, de vreo 2 saptamani respectiv toata galeria de admisie, cu senzor cu tot a fost schimbat. Intr-adevar, nu imi permit sa iau piesele toate noi-noute, care sunt mai scumpe sunt din dezmembrare, de exemplu, galeria.
Cineva mi-a spus sa schimb pompa de combustibil ca poate problema la relanti provine de acolo.. dar nu stiu ce sa zic.. nu vreau sa ma duc ca si un caine surd la vanatoare pentru ca am schimbat deja aproape tot de sub capota, inclusiv motorul si problemele nu se rezolva dar banii pleaca..
  • KPardi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP, 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Daca cineva m-ar indruma spre un mecanic/electrician foarte bun.. as fi recunoscatoare. M-am saturat la umblu pe la mecanici, sa schimb tot ceea ce spun ei sa schimbam dar problemele persista..
In legatura cu eroarea P1113, cineva? un electrician auto bun? Eu nu ma pricep la fire si la tensiuni ca sa imi fac singura procedura aceasta..
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sunt sigur că cel puțin un coleg te poate ajuta dacă ajungi la întâlnirile CO Oradea
https://www.clubopel.com/vie...sc&start=4160
@Andrei Peski sau @Libra...
Sper să revii cu vești bune!
L E. Anii au demonstrat că nu putem face singuri totul.
Repet sigur te pot ajuta colegii.
  • KPardi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP, 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR