Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Unii vor arcuri sport... Eu am arcuri sport..Si imi place.. Problema este ca sunt prea sport pentru drumurile noastre. Adica : de cate ori iau cate o groapa sau cate un damb se aude de parca s-ar rupe masina. Explicatia : lovesc telescoapele; adica ajung prea repede la capatul cursei din cauza ca arcurile sunt prea scurte. Si in plus, am avut ocazia sa ridic masina pe o rampa si sa ma mai uit pe sub ea. Am observat ca arcurile ating de partea de sus a aripii si se vede urma de frecare (un cerc). Cum nu prea as vrea sa schimb arcurile ma gandeam la o alta solutie. Si anume : tata avea la Dacie (stiu... Very Happy) niste tamburi(role) de cauciuc speciali care erau montati in partea de jos a arcurilor, mai exact chiar sub arcuri. Scopul lor in viata era sa mai inaltze masina cu vreo 10 cm. ca sa nu se mai tarasca presurile din spate pe jos cand o umplea cu marfa. Ceva de genu' asta caut si eu, numai ca eu vreau sa le montez in partea de sus a arcurilor. Are cineva idee daca e posibil asa ceva?.. Rolling Eyes Si daca DA unde se gasesc?... Multam' anticipat...
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
e cam cu complot treaba Sad o sa pierzi mult din stabilitate ma gandesc. e sensibila treaba acolo ca iit poate juca funduletul cu alea de nu te vezi. asta e parerea mea. hai sa zicem ca la dacie merge..ca nu prinzi mai mult de 80 cu ea....dar la staine...ii mai dai un 140-160..si alta e povestea
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca pierd din stabilitate..Eu zic ca o sa fie cel putin la fel de stabila ca una cu arcuri stock.. Arcurile au fost puse in Germania pentru ca ei isi permit sa lase masina asa mult pentru nu au drumurile noastre.. Uita-te in garajul meu si o sa intelegi despre ce vorbesc. Eu as vrea sa o mai inalt cu aprox. 4-5 cm..si tot o sa fie mai lasata decat una stadard.. Cat despre viteza..si eu ajung uneori pe la 170 si pot spune ca se comporta foarte bine..Tocmai de aia nu vreau sa ii pun arcuri originale si o pastrez tot mai lasata...dar nu chiar asa.....
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
hmmm...nu stiu ce sa zic. eu nu ziceam ca pierzi din stabilitate inltando-o...ci pierzi din stabilitate facant arcul din 2 elemente...nerigidizate intre ele..la asta ma refeream
Skip ads

  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu cerd ca e cazul sa o mai ridici.
Si la mine sta la fel si nu am probleme.

E mult mai stabila mai jos.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Da...sunt total de acord ca e mai stabila (si mai aratoasa zic eu Very Happy ) dar loviturile pe care le incaseaza la fiecare denivelare (si avem prea multe in Buc.) sigur nu ii fac bine.. Asta e singurul motiv pentru care vreau sa o mai ridic un pic... Cat despre arcurile formate din 2 elemente..cred ca aici cam ai dreptate.. Nu stiu ce sa fac... Rolling Eyes Alta solutie care imi mai trecuse prin minte era sa cumpar niste arcuri normale de la dezmembrari si sa ma duc undeva cu ele si sa le mai tai un pic.. Dar mi se pare o metoda cam.....nu stiu....aiurea Question
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
treaba e mai complicata decat pare Sad e greu de luat o decizie cum ar fi mai bine hmmmm
  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
treaba este f simpla-arcuri sport-automat amortizoare sport de preferinta kit complet de suspensie,daca pui doar arcuri sport e posibil sa ti loveasca cuiul amortizoarelor stock care sant mai lungi fata de cele sport. Nu va mai jucati cu viata voastra suspensia e f importanta,poate la fel de importanta ca si franele
Skip ads

  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Amortizoarele am impresia ca sunt tot cele stock.. Arcurile in schimb..sigur sunt sport..sunt unele verzi si mai scurte.. Toata smecheria asta nu am facut-o eu.. Asa a venit din Germania.. De alte amortizore nu am bani asa ca vreau sa ma bag doar la arcuri (nici de astea nu prea as avea bani acum dar decat sa bag mai tarziu zeci de milioane mai bine bag acum mai putin)...
  • b_67_dec

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
salut, tu ai la fel ca mine arcuri sport fii atent cum am facut; du-te la hala traian de la intersectie mergi spre piata muncii pe linia de tramvai si cam la 200 de metrii pe partea stinga este o vulcanizare darimata rau cu usa de la intrare cu grilaje de fier este exact pe colt cam a doua strada de la hala traian spre piata muncii exact in statia de tramvai vis-a-vis este un baiat foarte de treaba acolo eu am dat comanda de inaltatoare spate este un cauciuc tare de 10 cm care se pune pe arcurile spate sus costa 80ron si ti le face in 2 zile si merge marfa nu am nr de telefon de la el dar daca nu te descurci suna-ma la 0723965095 sau cosmote la 0767945685 multa bafta
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Aham..eu lucrez chiar acolo in zona.. O sa trec pe la el sapt. viitoare sa vad ce rezolv... Multumesc mult de ajutor..
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
A mai aflat cineva ceva despre intaltatoarele astea? Multumesc Smile
Skip ads

  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu am ajuns inca in locul indicat de b_67_dec desi am trecut de nenumarate ori pe acolo..numai ca mereu am fost cu treaba (eram in timpul serviciului)... Cand ajung o sa dau un semn si pe aici.. Dar cred ca o sa mai dureze ceva timp...
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Reinviu acest topic!
Si-a montat cineva inaltatoare de arcuri fata ?
Daca da , unde si la ce pret ?
  • adidasi_us

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Buna treaba cu inaltatoarele... chiar te scapa de ceva probleme.
Astept si eu detalii, pret...
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am cumparat din Vitan niste chestii de cauciuc care , din spusele vanzatorului , ar mari garda la sol. Tampoanele se intercaleaza pe spirele arcului si astfel se mai castiga ceva centimetrii. Cam 3 cm din cate imi dau eu seama.
Ce parere aveti ? Este bine sa montez asa ceva ?
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea , pentru cei care au benzinare e ca mai bine schimbati flansele de la amortizoare ( cele de cauciuc ) cu unele pentru diesel ,acestea fiind mai inalte decat cele pt benzina si in felul acesta mai capatati ceva inaltime pe fata ( cereti la magazin si de un fel si de altul si puteti face diferenta intre ele )
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Erau niste poze postate cu inaltatoarele de arcuri . Au disparut ?!
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
M-ar interesa si pe mine ceva inaltatoare;daca gaseste cineva rog sa posteze.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze . Pozele nu au disparut ci mai este un topic pe tema asta .
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=459259
daca s-ar putea uni cele 2 topice ar fi mai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR