Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Imi poti spune niste culori ale cablurilor?
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@gogo_y17dt: Scuza-ma dar mi se pare o aberatie sa incerci puzderia de fire, cand te poti conecta la modulul de inchidere centralizata de pe stalpul dreapta la picioare pasager. Pentru asta se poate consulta tutorialul de montare modul de ridicare automata geamuri, in care sunt date cupla si pinul pe care se face armarea cu al doilea impuls din telecomanda de pe cheie.
@ddf: Daca ti-ai pus modulul de ridicare geamuri, tu sti atunci care sunt firele de la modulul de inchidere centralizata, mai precis cel care face zavorarea la a doua apasare, ca doar la el te-ai conectat. Modulul de inchidere centralizata este conectat la instalatia bord. Aceste fire ajung si pe stalpul de la sofer unde sunt 3 cuple mari, din care stiu 2: X2-cupla instalatie fata, firele merg in compartimentul motor, X1-cupla instalatie spate. De aceea gogo_y17dt spune ca gaseste firele pe stalp, la picioare sofer, intr-o cupla.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@ldivora totusi sunt nelamurit : montajul l-am conectat la X61.10 (ptr +) si la X61.24 semnalul de masa.
Daca voi pune X61.24 la masa nu obtin decat ridicarea geamurilor nu si zavorarea usilor .
Cred ca imi scapa mie ceva. Sad
Daca voi pune x61.24 ,,manual" la masa voi obtine blocarea usilor?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Modulul de inchidere se cupleaza astfel:
IN - X61/10;
OUT - X61/24;
+ X62/9 fir rosu;
Masa - X62/11 fir maron;
Mai vezi o data schema lui Ron.
Skip ads

  • florinchi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema la astra-ul meu G 2003, din germania. I-am schimbat bateria la telecomanda si totusi nu se inchide si nu se deschide din ea........insa din usa de la sofer functioneaza.....care e problema?
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit sa descoper cum pot atasata un buton de inchidere/deschidere a usilor din interior:
Punand X62.1 la masa sau X62.2 la masa obtin deschiderea respectiv inchiderea usilor.
Acum urmeaza fa fac rost de un buton adecvat scopului si sa-l montez.Daca nu voi gasi buton o sa cumpar 2 butonase (push-button) fara automentinere , in genul celor de ceas electronic si le voi monta .
Insa am o dezamagire : smecheria asta nu funtioneaza decat cu motorul oprit.Cand este in functiune nu pot inchide ci doar deschide usile.In acest sens are cineva o sugestie ?
  • doru2304

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 1.4 Twinport, Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
silviuz76 a scris:Salutare.
Se pare ca nici cu contactele curatate cu alcool tehnic nu functioneaza. Intre timp mi-au venit cele 2 contacte, le-am montat pe partea stanga si din nou aceeasi problema. O sa le montez si pe partea dreapta sa vad rezultatele.
Poate totusi sa imi recomande un service pe parte de electrica, dar care sa aiba si tester?
Am incercat la cei de pe Fundeni, DiBas, si mi-au spus ca este cu programare si nici nu prea am incredere in ei.
Multumesc mult pt orice informatie.

Sã nu laºi nimic în maºinã "spânzurat" de genul "motocei" pentru cã e posibil sã declanºeze alarma la miºcarea acelor obiecte (senzorii de habitaclu). Cool
Zic ºi eu... pentru cã am mai citit pe undeva de un tip cãruia i s-a declanºat alarma pentru cã s-a dezlipit semnul de începãtor...
  • virus100b

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:stanga sub ornamentul de plastic de acolo unde deschizi capota ai sa gasesti o tona de fire Smile. cu un fir pus la masa si o lama de cutter verifici care din firele alea e de la inchidere.


eu n-as face asta pt ca pe acolo trec si firele de la senzorii de airbag din usa si e posibil sa...... sara airbagul lateral si atunci sa vezi distractie.
Mie mi-a povestit un tip care monta alarme ca la un mercedes a gresit firele de la usa si au busit centurile pirotehnice de a muncit doua luni pe gratis ca sa plateasca capsele omului.
Asa ca mare atentie.
Skip ads

  • angelord

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1,4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Probleme cu inchiderea centralizata am si eu si in ce consta prob.cand inchid i-mi ramane porbagajul deschis chiar nu stiu ce sa fac,oare stie cineva un servis din Bucuresti de incredere?
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu noutati in modul realizare al conexiunii intre modulul de inchidere centralizata al masinii si modul de inchidere al unei alarme: dupa ce am descoperit ca prin punerea pinilor X61.1 si X61.2 la masa (sper ca nu ma insala memoria si sa fie X62) obtin inchiderea respectiv deschiderea usilor , am montat un buton basculant de ridicare al geamurilor (pret 11lei) si astfel am inchidere si deschidere de la buton.
Folosind schema alarmei am reusit sa leg un fir la acest buton care in momentul armarii alarmei inchide si usile.Deci pot folosi acum si telecomanda masinii si telecomanda alarmei pentru inchidere.
Din motive de siguranta am optat doar pentru inchiderea din telecomanda nu si pentru deschidere .Pentru deschidere folosesc tot telecomanda masinii.
In acest mod instalarea unei alarme devine extrem de usoara , fara prea mari modificari si taieri de fire.
Montajul functioneaza de 2 saptamani fara probleme.
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
florinchi a scris:Am si eu o problema la astra-ul meu G 2003, din germania. I-am schimbat bateria la telecomanda si totusi nu se inchide si nu se deschide din ea........insa din usa de la sofer functioneaza.....care e problema?



Salut ,

Aceeasi problema am avut-o si eu pana acum 2 zile.Am fost la un centru de chei si am schimbat bateria.Dupa ce am schimbat-o , a mers vreo 2 zile si tot nu se deschidea decat cand vroia ea.Am fost din nou acolo si s-a constatat :

- bateria este sustinuta de treipicioruse de plastic si unu piciorus era rupt
- am pus o bucatica de hartie peste bateria si s-a fixat mai bine.

Problema ar fi sa nu fie bateria pusa bine sau varianta 2 , sa nu faca masa corespunzator.Daca ai avut probleme numai dupa ce ai schimbat bateria, atunci du-te in CORA LUJERULUI.In interior este un centru de chei si baietii te vor rezolva pe loc.Eu am schimbat bateria si mi-au bagat cheia pe un calculator contra unei sume fabuloase : 10 RON !


SUCCES!
  • 07051988

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1994 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut ! Smile o intrebare ...care aveti o schema pt instalarea cheilor briceag (mitsuba mt-127)la inchiderea centralizata (pilot xxx) am legato dar nu imi recunoaste telecomenzile...e posibil sa nu fie legata bine?
Skip ads

  • 07051988

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1994 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
sal o intrebare ....am avut pe masina inchidere centralizata(pilot xxx)....simpla fara telecomanda....si mi-am comandat de pe internet un sistem cu telecomanda-chei briceag (mitsuba mt 127) si nu imi recunoaste telecomenzile....? sa nu fie legata corect...o schema mai detaliata daca are cineva Smile sau niste sfaturi Very Happy
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@virus100b ce legatura ai cu firele de la airbag-uri? airbagurile nu sunt alimentate fara contact. tu trebuie sa cauti firele care activeaza inchiderea care functioneaza si fara contact pus asa ca nu ai cum sa te legi la alea de airbag. Intradevar e mai greu asa cu acest cautat dar daca insisti le gasesti. Smile
  • justgabi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut, detin un opel astra f, 1994, motorina, hatchback, si doresc sa montez inchidere centralizata de la distanta, o problema este ca nu stiu unde se monteaza modulul centralizator.vreau sa va maispun ca la inchiderea manuala,clapele de la portiera se inchid apoi se redeschid inapoi, deci nu raman portierele blocate, cum pot reschimba acest modul cu centralizare si unde se afla cel vechi, va multumesc ...gabriel_caraiman@yahoo.com
  • Yoooo

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2012

  • Mesaj Privat
De curand am achizitionat un vectra B si am niste probleme cu inchiderea centralizata, in sensul ca nu se inchid/deschid decat usile de pe spate atat din telecomanda cat si din cheie. Ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri? Nu am mai avut opel pana acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR