Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
axl666 a scris:Hai ca pana la urma am rezolvat problema. Am fost la o vulcanizare sa imi re-echilibrez rotile. Intradevar trebuiau din nou echilibrate, dar partea cea mai tare era ca una din jantele mele de pe fata era putin cam stramba. Am indreptat-o la vulcanizare (cu o scula/aparat super tare), mi-am re-echilibrat rotile si s-a rezolvat problema. Am facut o tura cu ea pe A1 si merge super; nu se mai simt vibratii, am ajuns pana la 160 km/h si mergea bine. Oricum in plaja aia de la 120 - 130 km/h nu se simte nici o vibratie, masina merge singura, nu trebuie sa tin mana pe volan.

Bafta tuturor.


Salut.
Unde ai indreptat janta si cat a costat?
Skip ads

  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

janta am indreptat*o la o vulcanizare de prin cartierul Militari, strada Pacii....undeva dupa teatrul Masca. Vulcanizare non-stop, baieti super profesionisti.


Bafta
  • andrey_f_c

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Karg, te rog sa ridici masina pe cric si sa misti de roata stanga/dreapta. Daca are joc... te duci lamecanic sau inveti sa o repari tu. cel mai bine este sa te duci la mecanic si sa-i spui ca iti joaca roata in locasul ei.
La mine este la fel, ar eu am ceva cunostina e mecanica si o repar singur, schimb rulmentul
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
andrey_f_c, ai intirziat doar putin cu raspunsul tau - 2 ani. Laughing Pina la urma intentia conteaza.
Skip ads

  • andrey_f_c

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ei da, uite ca la asta nu am fost atent. Oricum multumesc! Sper ca a fost de buna... si totusi cum si-a rezolvat problema colegul nostru pana la urma?
  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
N-are nimic , oricum o intrebare:
AM schimbat amortizoarele si inelele de centrare. binenteles dupa aia echilibrat toate 4 rotile, totusi la peste 110 Km imi trepideaza volanul.
Nu face tot timpul la fel, cand si cand.
Am de gand sa schimb cauciucurile( pe spate sunt varza), dar mai poate fi si de la altceva?
AAAA, am si un mic troncanit la caseta in zone denivelate, poate fi de la ea, sau de la cauciucuri?
PS. n-am nici un joc la roti- verificata treaba in service cand am montat amortizoarele
  • iulialb

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut opel-isti,
Am un astra 1.7 dti 2002 si am remarcat ca la o viteza de 120-130 km/h se simte la volan o vibratie si nu stiu de la ce. Sa fie dezechilibrate cauciucurile de pe fata, sa fie doar 1 sau alta sa fie cauza?Sub 120 km/h nu se simte absolut nimic. Aceste vibratii ale volanului nu apar cind pun frina ci, in rulaj. Am remarcat ca au mai fost astfel de discutii, dar era vorba doar de vibratii la frinare.
Va multumesc.
  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
trebuie sa mergi sa-ti echilibrezi rotile, nu e mare cheltuiala
Skip ads

  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am patit la fel si nu a fost de la echilibrare.In caz ca vibratiile se mai simt si dupa echilibrare trebuie sa iti schimbi pivoti.Si eu am un opel ca si al tau si la mine aia a fost problema.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
incearca sa treci de 130km/h sa vezi daca mai face. Din cate stiu eu toate masinile au o asa zisa "autoechilibrare" si in functie de cat e de "stransa" masina momentul acela apare pe la 120 sau 130km/h insa niciodata nu poate varia mai mult de 5km/h. Adica daca incepe pe la 120km/h nu este normal sa vibreze si la 130km/h. Daca vibratia persista nu incerca sa fortezi. ATENTIE MARE!
  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema asemanatoare si am intrebat la un service si au zis k s-ar putea sa fie din cauza jantelor ( ale mele sunt din aliaj) cum k ar fi strambe si adevaru e k sunt putin asa dar oare sa fie asta cauza? Acum spunea cineva pe aici k ar putea fi din cauza pivotilor si eu ma gandesc si la posibilitatea asta pt k in mers la drum drept trage un pic dreapta!
  • Nemeti Alexandru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am pãþit la fel ºi am schimbat o grãmadã de mecanici. toþi ºi-au dat cu presupusul, pînã am ajuns la un mecanic adevãrat. cauza poate fi ºi puþin noroi care s-a strâns pe interiorul roþii. pâna sa descopãr lucrul acesta, am echilibrat roþi, am verificat bielete, bucºe, tot ce s-a putut ºi nimic. la mine a fost de vina noroiul. este de verificat
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cititi si respectati Regulamnetul. Folositi functia "Cauta"

Subiectul asta a fost discutat si ras-discutat.

Iata un exemplu: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2019

Discutia se inchide.
  • claucorsa

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sper sa nu repet o problema deja discutata, dar am cautat destul si nu am gasit ceva clar. am jentile putin strambe( vizibil cand le pui pe aparatul de echilibrat) iar meseriasul zicea ca n-are rost sa le echilibrez. trebuie sa le roluesc ma intai(sa le indrept) masina intra in vibratie dupa 120 km/h si nu e placut deloc, plus ca se uzeaza si alte componente de la vibratii.
intrebarea mea e : UNDE ANUME IN BUCURESTI AS PUTEA SA ROLUESC ROTILE SI SA NU MA JUPEASCA DE BANI MESERIASUL? DACA ATI AVUT PROBLEME ASEMANATOARE POATE IMI PUTETI DA UN SFAT ATAT DESPRE LOCATIE CAT SI DESPRE COSTURI mentionez ca e vorba de niste jante pe 14 din aliaj. multumesc
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Inceraca la auto-soft. Isi fac treba bine si parca nici preturile nu-s prea mari.
  • cos_80

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am un Opel Vectra C 1,9CDTi 88KW si ma confrunt cu acceasi problema.
Mai exact masina a venit echipata cu jante de table spitate,peste care se monteaza capace spitate,care dau senzatia de jante de aliaj,pe 16.
In aprilie am achizitionat jante pe 17(second) cu anvelope cu tot(anvelopele second si cam imbatranite,din lipsa de bani am mers cu ele toata vara),cele de 16 le utilizez cu cauciucuri de iarna 205/55/16.
Inainte de a monta jantele de 17 pe masina am fost la o vulcanizare si le-au verificat,erau echilibrate,numai ca de la 120km/h apareau niste vibratii in volan.Am pus totul pe seama faptului ca anvelopele erau second si destul de imbatranite(aveau mici crapaturi,fisuri).In noiembrie,odata cu anotimpul rece,am montat un set de cauciucuri Pirelli de iarna sh;aceeasi problema,vibratii in volan de la 110-120km/h.
Am fost din nou la vulcanizare,mi-au verificat cauciucurile fata,erau ok.
Daca este cineva care s-a confruntat cu aceasta problema,va rog sa ma ajutati cu sfaturi,sugestii,pentru a elimina aceasta problema.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
90% cauciucurile
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Doar 10% lasi inelelor de centrare? Embarassed
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ahh la naiba. N-am vazut ca a luat jante aftermarket Laughing

Putem schimba procentajul....
  • cos_80

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Multumesc pentru raspunsuri.
Jantele pe 16'' sunt jantele originale ale masinii iar cele de 17'' sunt GM cu 5 spite de astra H.
In concluzie,tonytm,nu sunt aftermarket;problema cu procentajul o rezolvi tu.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR