Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • reluuu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat oglinzile laterale si numai ce centrala ma protejeaza antiorbire cele laterale nu sa fie ceva defect sau numai cea centrala este cu protectie?
Skip ads

  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Fraza ta nu are nici un sens.

Foloseste semne de punctuatie daca vrei sa te faci inteles.

Citeste regulamentul forumului
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
hahaha.... Mr. Opel are dreptate (si ar trebui sa impuna mai dur respectarea limbii romane).

luind-o pe ghicite, raspunsul cred ca e da. de obicei numai oglinda interioara este electrocrom si protejeaza impotriva orbirii. probabil ca asta e situatia si in cazul tau.
  • marafetu_80

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La a mea masinuta , si oglinda de pe stanga este antiorbire, cea de pe dreapta este ciob normal.
Vectra C 2003 model Elegance+
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
marafetu_80 a scris:La a mea masinuta , si oglinda de pe stanga este antiorbire, cea de pe dreapta este ciob normal.
Vectra C 2003 model Elegance+

si la a mea,cea centrala se "albastreste",cele laterarale raman normale,dar nu afecteaza privirea cu absolut nimic,chiar daca cel din spate are "lunga"
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
la mine cele laterale nu ma orbesc daca vine unul cu faza lunga din spate
oglinda retrovizoare din interior ma orbeste complet daca vine unul cu faza lunga din spate dar mai are o alta pozitie unde nu se vede foarte clar, dar nu ma mai orbeste asa rau




LE: nu inteleg ce nu s-a inteles
oglinzile laterale sunt heliomate, iar cea interoara nu, cred ca asta trebuia sa spun, aaaaaaaa si oglinzile pana acum sunt cele originale


Ultima modificare facuta de DB77AAA la Lun 12 Nov, 2007 5:01 pm
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:la mine cele laterale nu ma orbesc daca vine unul cu faza lunga din spate, iar cea din mijloc ma orbeste complet dar are o alta pozitie unde nu se vede foarte clar, dar nu ma mai orbeste asa rau


Rolling Eyes Question
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
mi se pare ciudat sa fie oglinzile exterioare cu protectie iar cea interioara nu.

ce inseamna heliomate, mai exact? se intuneca la lumina puternica probabil, dar pe ce baza? ca lentilele ochelarilor? (oglinda electrocrom: eu am acum un senzor de lumina in oglinda centrala. daca din spate vin faruri puternice isi schimba culoarea spre verde si vad perfect in spate. ca exemplu: zilele trecute, in coloana, numaram striatiile de pe sticla farului unui vw transporter aflat in spate).
Skip ads

  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si la mine aceeasi poveste, oglinda centrala se inverzeste celelalte nu. Chiar cand am cumparat masina, la primul drum de noapte ma gandeam ce e cu moda asta de toti au faruri verzi Smile
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
maramu a scris:Si la mine aceeasi poveste, oglinda centrala se inverzeste celelalte nu. Chiar cand am cumparat masina, la primul drum de noapte ma gandeam ce e cu moda asta de toti au faruri verzi Smile

Laughing aceeasi chestie am avut-o si eu ..numa' ca eu aveam impresia ca toti au xenoane.....a mea se coloreaza spre albastru...

on:senzorul se gaseste in mijlocul oglinzii centrale
pt cei cu parbriz electrocromat sau heliomat,senzorul e pozitionat tot pe oglinda centrala,dar pe partea dinspre parbriz
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:mi se pare ciudat sa fie oglinzile exterioare cu protectie iar cea interioara nu.

ce inseamna heliomate, mai exact? se intuneca la lumina puternica probabil, dar pe ce baza? ca lentilele ochelarilor? (oglinda electrocrom: eu am acum un senzor de lumina in oglinda centrala. daca din spate vin faruri puternice isi schimba culoarea spre verde si vad perfect in spate. ca exemplu: zilele trecute, in coloana, numaram striatiile de pe sticla farului unui vw transporter aflat in spate).


ai tu oglinda electrocromata pe vectra a?! Wink
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
parca am vindut vectra de ceva timp?
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:parca am vindut vectra de ceva timp?

nu cunosc!
ce stiu ,este,ca la tine in profil scrie "vectra A 1994"
daca ai altceva ....dar presupun ca nu mai e opel....ca altfel nu se justifica secretomania...apropos....nici in garaj nu ai nimic Wink
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cine ma poate ajuta si pe mine sa-mi instalez la o Vectra C normala (adica fara) o oglinda electrocroma? De la dealer am inteles ca e vorba de 3 fire, dar ei nu fac lucrari "d-astea". Multumesc pentru orice raspuns. Smile
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
octav, am corectat, acum scrie "ex".
nu e nici o secretomanie, daca vrei sa stii ce am acum, iti spun. evit sa trintesc in public pentru ca in general nu se agreeaza pe forumul marcii x, referiri constante la marca y. asta e valabil si pe alte forumuri, vizavi de opel.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:Cine ma poate ajuta si pe mine sa-mi instalez la o Vectra C normala (adica fara) o oglinda electrocroma? De la dealer am inteles ca e vorba de 3 fire, dar ei nu fac lucrari "d-astea". Multumesc pentru orice raspuns. Smile


Se poate raspunde la aceasta intrebare chiar daca se revine dupa aproape 2 ani.
Si eu doresc sa fac aceasta modificare.
Multumesc frumos
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Octav13 - senzorul se gaseste in mijlocul oglinzii centrale
pt cei cu parbriz electrocromat sau heliomat,senzorul e pozitionat tot pe oglinda centrala,dar pe partea dinspre parbriz .

Senzorul din oglinda care este pe partea dinspre parbriz este pentru led-ul din partea inferioara a oglinzii centrale.
  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
salut, am si eu o nelamurire. acum 2 ore mi-au furat oglinzile de pe masina, la cea din stanga am 4 fire 2 de la incalzire si inca 2( care mi le-au rupt ). imi poate spune cineva de la ce sunt firele rupte ? am sa fac maine pe zi niste poze sa vedeti. mentionez ca oglinda centrala se albastreste nopatea, asa facea si cea din stanga. multumesc.
P.S. idei de unde as putea sa iau altele la un pret decent ?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Six a scris:salut, am si eu o nelamurire. acum 2 ore mi-au furat oglinzile de pe masina, la cea din stanga am 4 fire 2 de la incalzire si inca 2( care mi le-au rupt ). imi poate spune cineva de la ce sunt firele rupte ? am sa fac maine pe zi niste poze sa vedeti. mentionez ca oglinda centrala se albastreste nopatea, asa facea si cea din stanga. multumesc.
P.S. idei de unde as putea sa iau altele la un pret decent ?


Te lamuresc eu, nu mai pune poze. Cea din stanga are in plus sistemul antiorbire, (cele 2 fire in plus). Am patit-o si eu cu furtul, dar a fost meserias, le-a scos frumos, papucii de la fire si suportul au ramas ca noi.
Pot sa-ti spun ca 2 oglinzi cu incalzire costa aprox 80 RON (40 bucata pe la toate magazinele de pe Lizeanu). Daca o vrei si cu sistem antiorbire (stanga) dai pe ea aprox 150 RON.
  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
vreau cum am avut, sa vad cum fac sa repar firele. paupucii de la sistemul de orbire sunt la fel ca ceilalti 2 ? multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR