Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • adinpop

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
anul trecut am avut o problema similara, dar la astra cu motorul de 1.7! am fost la reprezentanta opel din cluj si furtunul costa 350roni...mult,frate,mult pt mine! asa ca l-am tot lipit cu scotch vreo cateva luni. la primul drum de germania am intrat la un autohaus opel cu un bilet cu nr piesei ( era ceva de genul ...24415009 >AEM<37756 50217/G 105 3...).
Norocul meu>aveau piesa pe stoc! Pretul>39EUR! Pe bune!
In 10 minute l-am pus singur sus si am plecat!

Ideea mea> nu avetzi pe careva in Germania sa intrebe cat e costa piesa acolo? Sunt o gramada care merg dupa masini sh si o pot aduce, cu un comision mai...uman!

chiar am devenit curios de pretzul furtunului astuia (ca acum am si eu vectra c) si poate o sa sun eu in Germ sa vad cat e ...la mama lui!

numai de bine!
Skip ads

  • BURGHELEA MARIUS

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2004 2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am facut comanda de furtun si tipul de acolo a spus ca ajunge cam 1,4 mil!..am sa pun o poza sa vedem dak e vb de accelasi furtun!
  • 72DAD

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ai facut comanda in Cermania?
Daca iese la pretul asta merita sa-ti faci magazin doar cu furtune d'astea Laughing Tine-ne la curent...
  • elena
  • *
  • 21 mesaje
  • din 16 Feb 2008
  • Frontera 1998 2,5 TDS tip VB 41B
  • Sibiu
  • elena

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Frontera 1998 2,5 TDS tip VB 41B
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
72DAD a scris:Am avut exact aceeasi problema.Beleaua este ca nu am gasit doar furtunul ci cu tot cu saxofonul ala de plastic care se duce in jos.Nu se gaseste decat pe original si in functie de norocul tau, pretul este cuprins intre 500 RON si 800 RON.Chestie de noroc.Eu am mers tot lipit cu banda adeziva (din aceea pentru electricitate ,lata) aprox.3 saptamani pana mi l-a adus cineva de la Brasov.Tragea binisor dar scotea un fum....

Prietene poate nu e cea mai buna solutie dar m-am gandit ca poti sa incerci ce spun eu.
Cumpara o teava de PVC si daca e nevoie o indoi la cald dupa cum ai tubulatura veche si inlocuieste-o cu furtunul.
Bafta....!
Skip ads

  • BURGHELEA MARIUS

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2004 2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
multzam pt. ajutor....da am dat comanda si luni ajunge furtunul!..ii fac poze si le
postez....
  • Junkyard

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Zi-mi si mie unde ai gasit furtunul?
Si eu caut de 2 saptamani pe aici si preturile variaza de la 700 RON la 1100 RON - la Augsburg.
Mama lor de hotzi! Cica nu aduc decat tot saxofonul...
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O solutie mai provizorie ptr acest furtun este inlocuirea lui cu un furtun cu insertie ,care se gaseste la metru in comert pe la magazinele de feronerie, asta daca spatiul permite montarea lui. Este destul de rigid si nu va rezista probabil mult timp, materialul din care este fabricat este un fel de plastic.
Cum spuneam, e o solutie provizorie. Am montat asa ceva pe o masina de la servici(buget auster Mr. Green ) si a rezistat.
Si mai este o varianta: unde s-a crapat furtunul, se taie si se pune o bucata de teava de pvc prinsa cu coliere.
  • 72DAD

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
elena a scris:
72DAD a scris:Am avut exact aceeasi problema.Beleaua este ca nu am gasit doar furtunul ci cu tot cu saxofonul ala de plastic care se duce in jos.Nu se gaseste decat pe original si in functie de norocul tau, pretul este cuprins intre 500 RON si 800 RON.Chestie de noroc.Eu am mers tot lipit cu banda adeziva (din aceea pentru electricitate ,lata) aprox.3 saptamani pana mi l-a adus cineva de la Brasov.Tragea binisor dar scotea un fum....

Prietene poate nu e cea mai buna solutie dar m-am gandit ca poti sa incerci ce spun eu.
Cumpara o teava de PVC si daca e nevoie o indoi la cald dupa cum ai tubulatura veche si inlocuieste-o cu furtunul.
Bafta....!

Desi sunt TOTAL ATEHNIC (cum am mai spus)nu cred ca aceasta solutie este viabila, fiind vorba despre un furtun activ care lucreaza la presiuni ridicate. Varianta cu teava de PVC montata in coliere in locul partii fisurate ,insa, mi se pare un compromis reusit. Oricum, eu l-am cumparat. Mama lor de hoti....(vad ca incepe sa prinda Laughing )
Skip ads

  • trf
  • *
  • 8 mesaje
  • din 25 Mai 2007
  • Vectra 2003 Y20DTH
  • Bucuresti
  • trf

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am patit si eu la fel cu furtunul...s-a crapat exact in dreptul cotului pe partea inferioara...nu se vedea nimic si se auzea un suierat la accelerare. Cand l-am desfacut...am vazut o taietura de 5-6 cm....
Am taiat bucata fisurata din furtun si am inlocuit-o cu o bucata de teava indoita, de aceeasi lungime, de la un esapament. Apoi am prins cu coliere de capetele bune ramase si am pus noul "furtun" la masina...si merge de 4 luni fara probleme...
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
am si eu fisuri in furtunul acela. Intrebare, nu merge vulcanizat, asa cum se pun petice la roti? Serios, poate fi o varianta? Cei care l-ati prins cu banda si nu a tinut...ati folosit banda aceea gri, lata, nu stiu cum se numeste... "Power"cred? O banda lata , panzata. Si eu astept pretul la furtune...se pare ca ambele furtune sunt cu probleme la mine, cel care intra in turbo si cel care se duce la debitmetru Sad
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@BURGHELEA MARIUS: Ce mult dureaza sa pui poza aia! Mai bine nu promiteai...Nu de alta dar eram curios sa vad ce anume costa asa de mult.
  • sonny

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Furtunul... aceeasi problema. Rulam pe A1 si a cedat. Adevarul e ca mai ieftin de 600ron nu am gasit (asta fiind acum 6luni). 100ron montajul. Oricum cei cu improvizatiile. Nu va sfatuiesc. Riscati foarte bine sa stricati turbina si aia o sa doara la buzunar.
Skip ads

  • crysty

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pana la urma cat costa doar furtunul intercooler?am si eu aceeasi problema Sad m-am interesat si ma costa vreo 600 ron...nu ma indur sa dau atat....mai ieftin stie careva pe unde gasesc Smile?
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
A reusit cinevasa gaseasca doar furtunul? pentru Y20DTH, ala superior, eu il am schimbat de vreo 6 luni cu o improvizatie(unu de tractor + unu de raba + o teava= 17 lei) Smile dar as vrea unul normal
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sa puna careva o poza la furtunul asta . vreau sa vad in ce stare este al meu.
  • HaRRy_GTS

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 YDTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca acest furtun e un punct slab ptr 2.2 YDTR si 2.0 CTDI etc ... si eu am o problema cu acel furtun ....la inceput am cautat si nu am gasit sa-l cumpar ...si din ce am inteles e foarte scump .

Pana una alta l-am lipit cu leucoplast ...
  • catalin13

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vivaro 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut
apropo de acel furtun de la intercooler, are vreo importana daca am pus altfel de furtun ?
este mai rigid dar e pt presiune. Cel pe original este destul de scump 8,5 mil.
  • ianirin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Vreau si eu furtun original stie cineva de unde pot cumpara ? doar furtunul ?
  • ianirin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Imi poate da si mie seria de la furtunul de la intercooler pentru Opel Vectra C 2.2 Din 2003 .
e-mail ianirin30@yahoo.com
Sau de unde pot cumpara doar furtunul original.
Va multzumesc!

IanI
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu am patit acelasi lucru,mi s a spart acelasi furtun dar cand am aflat pretul de la reprez.opel am zis ca mor.
in drum spre casa mi-a venit o idee
Am luat un cuter ,am taiat furtunul ,in locul unde am taiat furtunul am adaugat o teava de inox, am pus la un capat si altul coliere si am facut o economie de vreo cateve milioane.
Asta am facut in luna februarie
Poate nu e o solutie prea buna dar nici ni mi se pare ok sa dam atatia bani pe un amarat de furtun.
La mine merge asa din noiembrie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR