Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
si eu sunt curios unde este acel "racitor de ulei" si daca exista!!!
eu nu am auzit sa fie la masina mea, dar poate ma insel.

ala de care vorbeste @BOEING747 este intercooler si, daca motorul functioneaza corect, nu are treaba cu uleiul.
doar atunci cand se strica turbina intra ulei in intercooler.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Poate n-o sa considerati off topic: eu am un radiator sub masina cam in dreptul spatarului scaunului de la sofer de dimensiuni 500x150mm din aluminiu cu aripioare (ca cele de la amplificatoarele audio), in el intra o conducta cam de 10mm diametru care vine de la motor, iese la celalalt capat, se duce pana aproape de puntea spate, se intoarce la 180 grade, intra in radiator, iese din nou si se intoarce la motor. Asta e racitorul de ulei? Sau este racitor pentru motorina de pe retur?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
radiatorul ala micut din fata radiatoarelor de clima si racire motor nu are nici o treaba cu uleiul. in el intra o conducta si iese alta. si nu face altceva decat sa receasca aerul de pe evacuare care antreneaza turbina.
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
De acord cu Daniel, dar totusi de unde sa apara ulei pe marginea lui/?????
Skip ads

  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
da, chiar, ca si mie mi se umezeste si nu e apa
  • mihaicatalin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Radiotarul de ulei sau racitorul de ulei cum se mai numeste este in spatele motorului daca dati bateria jos o sa-l vedeti. Are cam 15/15 cm vorbesc in cunostinta de cauza asta la motoarele Y17DT. La celelate nu stiu cum este.
Parerea mea ca va aruncati sa schimbati repede garnitura de chiuloasa si va luati prea usor dupa mecanici. Le umflati buzunarele cu bani si nici nu rezolvati problema. Shocked
Sint doua modalitati de a verifica racitorul de ulei din cite stiu eu si din cite mi s-a spus.
1. se da racitorul jos si se baga presiune de aer in el scufudant si se urmaresc bule de aer.
2. se spala bine instalatie de racire si se anuleaza trecerea lichidului de racire prin racitor si se merge cu masina citeva zile sau 100-200 Km si se uita dupa aparitia uleiului in vasul de expansiune.
Eu am aplicat prima metoda si asa am aflat.
Aveam in vasul de expansiune si anaconde si carcalaci.
Si mai este o chestie dieselurile baga tot timpul ulei in lichidul de racire (motoarele trecute de 100.000, chestie verificata pe un peugeot 307, ww pasat 1,9 si megane) nu mult dar cit sa bage boala in stapin.
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
mihaicatalin a scris:
Si mai este o chestie dieselurile baga tot timpul ulei in lichidul de racire (motoarele trecute de 100.000, chestie verificata pe un peugeot 307, ww pasat 1,9 si megane) nu mult dar cit sa bage boala in stapin.


pe unde,frate,ca nu au toate radiatorul ala nenorocit sau chiulasa la fel ca motorul isuzu?
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Crede si nu cerceta Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR