Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acest,VS,nu l-am intilnit inca pe acest site! tinind cont,ca OPEL, nu este in discutie,parerile pot fi,cred,mult mai impartiale,mai obiective! Very Happy ,fara doza de ,,fanatism,,specifica...pasionatilor!Luam in discutie modelele configurate din fabrica,motoare de 1.4,adica cele mai ieftine versiuni....Megane 12500euro,...Ford 12750euro(aprox)....dotari,aprox egale,cu un plus pentru Megane,gen discuri frina spate, fiind cele mai importante,!..parerea mea ,este ca Focusul,ar avea un plus de fiabilitate,iar Megane-ul,un plus de frumusete,5 stele ncap,,galvanizate,amindoua,cu un plus pentru Ford,12 ani garantie la tabla,motoare fiabile cu un plus de 20cp,pentru Megane,dar un cuplu mai bun pentru Ford....etc....astept PARERI!
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pentru comparatii renault vs ford, ford vs renault ai fie forumul renault fie cel ford.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Hmm,stiu ca am facut si eu un topic asemanator,gen Lada Kalina vs Dacia Logan,dar cel putin,Lada era facuta dupa un Opel...
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mie nu imi plac masinile de la renault si as merge pe ford si datorita istorie firmei .
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu mi-as lua un opel.

p.s. chiar nu vad de ce intrebi pe un forum de opelisti despre modelele astea.
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vroiam pareri,cit mai aproape de realitate,obiective,in cazul...OPEL vs....alte auto,exista o doza mare de subiectivism,legata de pasiunea,unora,pentru opel !astfel,putem compara,doua masini,din aceiasi,clasa compacta,precum,ASTRA,!cei de pe forumul ford,vor fi clar pentru,ford,iar cei de pe reno,clar pentru megane!aici putem avea pareri,neutre!...mie personal,FORD,mi-se pare,clar peste megane,din punct de vedere,al,fiabilitatii(vezi forumul,ford,unde nu prea se pling),robustetii,designului,mai sobru,(vorbim de sedanuri)...personal,interiorul,fordului,imi place mai mult!am mers,acum citeva zile,cu un focus 2,al unui prieten,si am fost placut impresionat,motorul de 1,4,este ajutat ff mult de cutia de viteze,si desi are un demaraj,gen logan,la un moment dat,peste 3000ture,simti puterea motorului,iar cei 80 de cai,se simt mult mai adevarat,decit ti-ai fi inchipuit!,asta iarna,avea,masina tipului,un consum de 9,0pe CB,la mers numai urban,si,cu doar 3000km la bord,acum deja are undeva la 8,0,si motorul inca nu s-a lasat!
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ZouZou a scris:eu mi-as lua un opel.

p.s. chiar nu vad de ce intrebi pe un forum de opelisti despre modelele astea.
si eu mi-as lua OPEL...dar ne pricepem la masini,nu Very Happy ,!!!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
romeodr a scris:vroiam pareri,cit mai aproape de realitate,obiective,in cazul...OPEL vs....alte auto,exista o doza mare de subiectivism,legata de pasiunea,unora,pentru opel !astfel,putem compara,doua masini,din aceiasi,clasa compacta,precum,ASTRA,!cei de pe forumul ford,vor fi clar pentru,ford,iar cei de pe reno,clar pentru megane!aici putem avea pareri,neutre!...mie personal,FORD,mi-se pare,clar peste megane,din punct de vedere,al,fiabilitatii(vezi forumul,ford,unde nu prea se pling),robustetii,designului,mai sobru,(vorbim de sedanuri)...personal,interiorul,fordului,imi place mai mult!am mers,acum citeva zile,cu un focus 2,al unui prieten,si am fost placut impresionat,motorul de 1,4,este ajutat ff mult de cutia de viteze,si desi are un demaraj,gen logan,la un moment dat,peste 3000ture,simti puterea motorului,iar cei 80 de cai,se simt mult mai adevarat,decit ti-ai fi inchipuit!,asta iarna,avea,masina tipului,un consum de 9,0pe CB,la mers numai urban,si,cu doar 3000km la bord,acum deja are undeva la 8,0,si motorul inca nu s-a lasat!


eu as pune si "." nu numai ",".
Skip ads

  • sili1169

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mie imi place Ford, nu stiu de ce dar nu prea am incredere in masinile frantuzesti.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mai bine ia-ti ford, e o masina mult mai robusta decat saracia aia de megane
care-i cad toate cele dupa cateva mii de kilometrii,

succes la alegerea masinii bafta
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
opel corsa dintre cele doua Very Happy daca sunt versiunile hatch

Categoric ford, daca nu ne gandim la lipsa serviceurilor peste tot(costuri de intrertinere mai mari decat la renault) si la revanzare
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
DJINN a scris:mai bine ia-ti ford, e o masina mult mai robusta decat saracia aia de megane
care-i cad toate cele dupa cateva mii de kilometrii,

succes la alegerea masinii bafta
...nu vreau sa achizitionez,nici una dintre masinile,de mai sus,...momentan!!sunt curios mai mult de cum sunt percepute,asa in general.!..fordul,pare,mult mai ok.,din toate punctele,de vedere,....dar tara este ..PLINA..de Megane-uri Exclamation ...sa fie ronani,asa de masochisti !!!
Skip ads

  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
scuze...am vrut sa scriu...romanii !
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Renault e mult mai bun ca si ford, nu ma refer la toate modelele, pt ca as fi in necunostinta de cauza, dar cei de pe clubford au f multe probleme cu focus-urile 2, ruginesc la aripile spate (chiar daca au garantie nu cred ca vrea nimeni sa stea cu masina in service), consuma f mult, se strica f repede, mai ales la motoare, unde ford avea la un moment dat pretentii de fiabilitate. Renault-ul consuma atat cat spune, megane 2 si-a remediat problemele calitative de la interior intalnite la megane 1, de stricat nu prea se strica. Daca ar fi de luat focus, numai cu motorul de 1.6, 1.4, chiar daca este mai mic, consuma mult mai mult! Din nou, ca dotari, renault-ul este mult bai bine dotata standard. Nu vreau sa ma arunc sa spun ca este cea mai bine dotata masina in standard.

Nu spun ceea ce spun in necunostinta de cauza, am in familie si megane II si focus II, dar cu motoare de 1.6.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
da romeo, megane-ul are un atu fata de ford si anume motoarele foarte bune si economice, dar in rest le stiu cu probleme la alte capitole, si fordul are probleme, dar eu in locul tau as incerca sa ma uit si la altii, nu ma refer neaparat la opel, la volkswagen, la skoda, kia , seat
  • romeodr

  • Mesaje scrise: 253
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ce chestie,am ajuns sa aud o parere pozitiva despre Renault!,parerea mea ca motoarele pe benzina,sunt mai fiabile(parerea mea)si mai usor de intretinut!ma intreb,cu a reusit renault sa scoata 100cp din 1.4 16 v, iar ford tot din 1.4 16v, doar 80cp?oricum vorbim aici de 20 cp.... Rolling Eyes
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
romeodr, pentru ca ford nu a vrut sa scoata mai mult, renault nu a reusit mare branza, gandeste-te ca volkswagen a scos motor de 1.4 cu 170 cp
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Bravo, cu turbo! Asta nu-i comparatie. Pune turbina aftermarket pe orice 1.4 si tot acolo ajunge.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dintre astea doua alege Renault daca vrei motor bun si caroserie slaba sau Ford daca doresti caroserie buna dar motor mai putin fiabil si gurmand. Depinde de fiecare. Renault face motoare bune si economice, dar pierde la capitolul caroserie si preturi la piese de schimb. Un atu pentru Renault ar fi ca vand masinile ieftin si apoi scot ei banii pe piese. La ford ai caroserie mai buna ca si la Renault, dar motoarele de Ford sunt mai gurmande ca cele de Renault. Daca te intereseaza demarajul, Renault sunt mai usoare si prind mai repede suta.
  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Off, Off, Off,
Deci despre Focus: recomand sa se citeasca pe www.wikipedia.com despre ce inseamna Focus in general.
FOCUS: - motorul de 1.4 e relativ micut si trebuie turat. Dupa 3.000 ture simti ca se trezeste
Sasiul: probabil cel mai bun din lume in clasa lui (Volvo S40 are acelasi sasiu)
Suspensie semi-independenta pe puntea spate, stabilitate de invidiat
Interior: discret, placut, nu iese in evidenta prin nimic "socant" sau prin "star trek" gen Toyota sau japonezele in general.
Frane: medii (aprecierea mea) insa compensate de o stabilitate foarte ridicata
Optionale: foarte multe, in functie de buget
Valoare ridicata de revanzare (aici nu poate comenta nici un rau-voitor prea multe pentru ca e vorba de cifre)
Intretinere: masina foarte fiabila
Piese de schimb: accesibile ca pret si usor de procurat
Furnizori: FORCAR (atentie, oamenii aduc mai nou si piese pentru Opel! ii recomand) unde gasesti tot ce-ti trece prin cap, pe stoc, pentru Ford si Mazda (Mazda e tot a lui Ford)
Piese de schimb: La Ford nu e sistemul de coduri (idiot) la piesele de schimb ca la Renault (am si Renault - Clio) unde aia fac masinile in loturi si pentru fiecare lot fac licitatii si uite asa o gramada de coduri si de neconcordante! La Ford te duci si spui ca vrei valva EGR (de ex) pentru cutare diesel si l-ai primit intr-o punga dupa ce-l achiti fara sa mai discuti despre coduri, an de fabricatie, VIN, etc.
PIESE DE ORIGINE: La Ford exista marca MOTORCRAFT care inseamna piese originale FORD! Cu alte cuvinte, vrei ceva bun iei Motorcraft si nu-ti mai pui problema daca cutare producator din Turcia sau Italia sau Coreea o fi bun de ceva! La Renault (de ex) NU EXISTA ASA CEVA, nu te poti duce sa spui vreau un filtru de aer original (iti vor spune ca au filtru de aer de la x, y si z si 3 preturi; tu alegi ce e mai bun).
Politica de achizitie componente FORD: Ford isi bazeaza fiabilitatea si pe faptul ca nu-si schimba furnizorii! precum face Renault! adica daca Delphi face cutare reper si Bosch cutare reper...ele vor face respectivele repere pe toata durata de viata a modelului.
Preturi: filtru de aer+filtru de ulei+filtru de benzina (l-am luat si pe asta in seama)+filtru de polen cu carbon+5 litri de ulei toate MOTORCRAFT (ORIGINALE)=400 RON
Mecanici care se pricep la Ford: suficienti daca intri pe clubul ford
Servicii Ford interne si internationale: FORD Suport
Perioada de revizii: 15.000 km
Aprovizionare cu piese after-market, dezmembrari, etc: multiple posibilitati
Posibilitati tunning: suficiente Smile

Probleme la FORD: Service-urile care nu sunt suficiente, iti faci programare cu 2 saptamani inainte, neseriozitate (vrajeala), in provincie e si destula incompetenta pe la dealerii Ford, probleme comune tuturor (din pacate) dar care se rezolva.

Sper sa va fi fost de ajuns aceste informatii.
Vreti detalii despre Ford, ajut cat pot!
Respect Astra! O masina in spiritul Focusului (ieftina si buna)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR