Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu cumpara trompetele alea ca nu tin, la mine in 3 luni erau gata. De asta decit 60lei mai bine 150 pe rezistente Renault.
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa scot scaunele din masina ca sa pot monta incalzirea, dar sub fiecare scaune am gasit o "cutiuta" in care intra firele si de la airbag si de incalzire, intrebarea mea este cum scot mufele din cutia respectiva?
Masina in cauza este o vectra B2
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sunt de acord, domnu' Dan - sunt niste petarde ordinare. Dar in momentul in care intelegi din ce cauza cedeaza asa usor, e simplu de rectificat greseala chinezilor care le-au facut. Si o data rectificata greseala lor, cred ca ma voi apuca sa imi montez incalzirea mea in scaune, de 70 de lei pentru ambele (in momentul in care voi avea scaunele corecte).
Altii arunca sume mult mai mari in joc, pentru acelasi rezultat. Embarassed
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@electronistul, poti sa ne spui si noua din ce cauza cedeaza?
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
bbubba2424 a scris:probabil ca merg calumea la pretul asta...caut si eu ceva dar mai ieftin...

Merg ca lumea, iar nichelina este pusa intr-un soi de husa din teflon turnata, foarte flexibila si ignifuga. Mi s-a parut mult mai important lucrul asta, de-aia le-am si luat pe astea si nu din cele de la CarreFour, Selgros, Plus, etc. In plus, exceptand butoanele, pe care le-am instalat in placuta detasabila de sub frana de mana, nu se vad, nu stie nimeni ca nu-s stock.
Fiecare procedeaza in functie de buget si confortul (psihic) pe care si-l doreste.
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
BV19MAX - vezi ca am scris mai sus cauzele. Cedeaza de bine ce-s facute. Asta nu inseamna ca-s "irecuperabile", sau ca "te-or tine o iarna si gata, ai sa vezi tu". Daca le desfaci si le montezi cum se monteaza incalzirea in scaune (cum a explicat excelent m.nyck), cred ca sunt OK si astea. Cea mai importanta diferenta e asta:
Dan56 a scris: nichelina este pusa intr-un soi de husa din teflon turnata, foarte flexibila si ignifuga.

Normal, fiecare dupa buget, desi tind sa cred ca varianta domnului Dan e mai buna. M-am uitat mai atent la poze si cred ca e alta calitate. Dai un ban dar macar stii ca rezista. Nu dai banul in plus (care daca stam sa analizam situatia nu-i chiar o lume - vreo 70 de lei) obtii acelasi efect, dar intrebarea este urmatoarea:

Esti sigur ca ai nervii necesari sa desfaci tapiseria de pe scaune de doua ori, numai pentru ca trompetele, petardele ... pe care le-ai luat de la Cora/Selgros s-au terminat ? Nu mai bine faci treaba pana la capat, din prima ?
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
astea ieftine din cate am observat sunt dintr-o bucata. eu ma gandeam sa le tai in jumate si sa le conectez cu un cablu flexibil tras frumos prin marginea scaunului. astfel incat sa pot pozitiona atat sezutul cat si spatarul cat mai convenabil Very Happy
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Asta e solutia cea mai valabila, din toate punctele de vedere, cu astea cumparate pe 30 de lei.
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ce rezistenta (electrica) au acestea? vreau sa fac niste teste cu nichelina si as dori un punct de plecare.
De asemenea, sunt curios la ce temperatura ajunge o astfel de husa atunci cand lucreaza la capacitate maxima.
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
e buna ideea ta,m-am gandit si eu dar e mult de lucru,acum ma duc si ma apuc de ele,problema e ca nu gasesc nicaieri un buton(intrerupator)cu led sa fie aprins cand functioneaza incalzirea,am gasit la Mikado butoane care se aprind cand sunt oprite....
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
super tare,mi-am montat husele cu incalzire direct pe scaune,ele fiind negre la asorte cu tapitaria masinii s-au potrivit la fix,problema era ca in momentul in care ma miscam mai mult pe scaun se adunau si nu steteau cum trebuie asa ca mi-a venit ideea sa le cos de tapiteria scaunului cu nailon de undita(e rezistent),le-am tras fire prin consola centrala de la bricheta ,am montat cate un comutator cu led on-of,si merg super sper sa ma tina o iarna.....
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
E buna solutia asta, pe criza. Romanul tot roman - bravos! Embarassed
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu unul parca nu as coase niste ieftineli pe scaun, solutia mi se pare cam...gauresc si materialul...
Cineva a pus rezistente si nu este mare inginerie https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=52118
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu am cumparat masina acu 4 ani de la primul propietar care fuma ,el a ars ambele scaune cu tigara facandu-le cate o gaura asa ca oricum trebuia sa le acopar cu ceva ,deci odata cu husele montate si cusute acum am si incalzire,nu conteaza ca sunt ieftineli....si eu sunt de acordca lucrurile de firma sunt bune dar nici nu sunt de acord sa dau vreo 300 de ron sau nu stiu cat pe incalzire care e de firma si sa nu ma tina ,momentan eu sunt in probe cu astea ieftine,iar solutii se vor gasii intotdeauna,cautam pentru moment,ieftine si durabile...
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ieftin si durabil nu exista pentru ca materialele care intra in compozitia unui produs bun sau foarte bun de orice fel sunt la randul lor scumpe.
Nu degeaba o instalatie de genul asta este scumpa originala si tine foarte multi ani. Posesorii cu masini cu incalzire in scaune pe masini din 2000-2001 o pot confirma.
Eu mi-am pus incalzire aproape cam cum ies din fabrica.
Iti dau pretul doar la rezistente 60€ originale VW Passat(2005) NOI. Luate de la cineva in magazin sunt mai mult.
Mai pune cabluri, mufe speciale, montaje electronice etc.

Daca te tin pana vinzi masina bravo tie Wink

Eu nu l-as fi cusut chiar daca e arsa tapiteria. Dar fiecare face ce vrea si gusturile nu se discuta
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
deocamdata sunt foarte multumit de ele,trebuia sa le fixez cumva,nu-mi fac probleme iar masina nu stiu daca o s-o vand vreodata doar daca o sa primesc pe ea un pret bun,eu am dat pe ea 6000E si am mai bagat de-a lungu timpului inca vreo 2000E,acum cu preturile astea daca mai iau 3500-4000E pe ea....asa ca nu pre imi convine s-o mai dau,mai bine imi mai iau inca una....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu iei nici macar 3500-4000 pe ea, iti spun eu ca iti vine sa-ti tragi un glonte in cap cind vezi preturile de azi.
Setul de Logan rezistente+intrerupatoare+2 pini ca sa aprinzi led-ul a ajuns 150lei cu transport inclus. Am prins unul (expulzat instant pe motiv de concurenta pe topicul altuia) care vroia 100lei+transport si carenaje(cartere) 50lei, vad ca nu raspunde la mess. Eu vroiam de fapt mai mult carenajele sa tai bucata in care intra intrerupatorul.
  • bbubba2424

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
da,ai dreptate
  • vic0su

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: iasi
  • Masina: Vectra 2001 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
sal . ma scuzati ca intreb . dar poate este cineva sa ma ajute si pe mine.

am cumparat scaune incalzite de pe o vectra b si vreau sa le montez pe vectra mea. problema e ca. firele au fost taiate de la mufa din partea stanga sub tabloul de sigurante .. ce as vrea eu sa stiu este asa.
in mufa de deasupra intra toate firele inclusiv alea de la butoanele pentru incalzire. problema e ca din cauza ca eu nu am avut pe masina incalzire . din mufa aia nu mai ies alte fire.. ce ma intereseaza pe mine sunt pinii de la mufa verde adica aia din mijloc . unde ar trebui sa conectez alea 4 fire la la scaun . daca stie cineva . sa mi le spuna. ptr ca mam uitat in tis 2000 dar nu imi arata asa ceva . eu am 4 fire. negru rosu nergu galben si 2 maro . pe mufa am vazut ca e numerotata si are 80 de pini . va rog mult . ca am ajuns la capatul rabdarii ..
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In tis gasesti tot ce iti trebuie: culorile firelor nr pozitiei fiecarui pin etc. Asta daca scaunele au instalatia originala.
Mai trebuiesc puse si sigutantele in tablou de sigurante si verificat daca ajung firele in acea mufa din tabloul de sigurante.
Mai cauta in TIS te lamuresti pana la urma. Daca nu roaga un prieten electrician/electronist.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR