Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • sabinilie

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Sunt destul de nou pe acest forum, fiind abia VIITOR proprietar de ASTRA.
Intre timp, am nevoie de ajutorul vostru: trebuie sa fac un drum din Bucuresti spre sigetu marmatiei. Am ales asa (sa-mi spuneti daca e OK):

DN1 - Bucuresti - Predeal
DN73A, DN73, E574, E68 - Predeal Rasnov Feldioara (am inteles ca e prost rau DN73A, da' compenseaza peisajul)
DN13 - Feldioara - Targu Mures
DN15, 16, 15A, 17C - Targu Mures - Bistrita - Moiseni (NU stiu nimik despre el)...
DN18 - Moiseni - Sighetul marmatiei (Scurt, sper sa nu fie foarte prost... )

Orice sugesti sunt bine venite...

Cu multumiri anticipate,
Sabin
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa mergi pe un singur drum treci prin Bv si nu mai merge prin Rasnov, drumul prin Rasnov e mai prost dar sa nu-ti imagineri ca sunt cratere se poate circula linistit, vezi ca pe la Feldioare sta radarul de obicei ai grija cand cobori panta ca ramai la 50km/h. Pana la Sighisoare stiu sigur ca e ok drumul.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu recomand :

1) bucuresti-brasov-sighisoara-tg mures-turda-cluj-dej-baia mare-sighetul marmatiei - pana la Baia Mare am fost acum 5-6 luni si era ok; se lucra la o portiune pana in baia mare - poate acum au terminat

2) bucuresti-brasov-sighisoara-tg mures-reghin-bistrita-nasaud-viseu de sus-sighetul marmatiei - e mai scurt, dar nu stiu in ce conditie mai este drumul; acum 2 ani era practicabil Smile

poate mai scriu cei de prin imprejurimi ca stiu mai bine

oricum, drum bun/fir intins Exclamation
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
bogdanene a scris:eu recomand :

1) bucuresti-brasov-sighisoara-tg mures-turda-cluj-dej-baia mare-sighetul marmatiei - pana la Baia Mare am fost acum 5-6 luni si era ok; se lucra la o portiune pana in baia mare - poate acum au terminat

2) bucuresti-brasov-sighisoara-tg mures-reghin-bistrita-nasaud-viseu de sus-sighetul marmatiei - e mai scurt, dar nu stiu in ce conditie mai este drumul; acum 2 ani era practicabil Smile

poate mai scriu cei de prin imprejurimi ca stiu mai bine

oricum, drum bun/fir intins Exclamation

Parerea mea e ca prima varianta data de bogdanene e cea mai buna(din privinta calitatii drumului).
Skip ads

  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bogdanene
a scris:

1) bucuresti-brasov-sighisoara-tg mures-turda-cluj-dej-baia mare-sighetul marmatiei - pana la Baia Mare am fost acum 5-6 luni si era ok; se lucra la o portiune pana in baia mare - poate acum au terminat
Chiar este perfecta aceasta ruta.
In schimb iti recomand :
in loc de :Cluj-Dej-Baia-Mare
Cluj-Zalau-Satu-Mare-Baia-Mare
asta deorece intre Cluj si Dej se lucreaza,stai mult la semafoare,circulatie pe un singur sens.
Varianta care ti-am propus-o eu este un pic mai lunga dar drumul este brici.(depinde in ce buget te incadrezi,adica cum stai cu banii de combustibil)
Ocolesti cu 100 de km dar iti cruti masina!
  • sabinilie

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand multumesc mult de tot pentru sfaturi... (Drumul l-am facut -> se poate inchide)

Daca mai e cineva in aceasta situatie:
Mergeti prin BRASOV pe centura... Drumul e mult mai bun ca pe Rasnov.
Dupa Targu Mures, drumul prin Regin - Bistrita - Nasaud - Sighet este destul de prost, dar practicabil. Este super bine ca e liber - dispar dintr-o data toate TIR-urile (cel putin cand am fost eu), iar peisajele merita toti banii.

Varianta cu drum mai bun (pe care m-am intors) este prin Baia-Mare - Dej - Targu Mures.

Drumuri cat mai bune,
Sabin
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca nu s a mai scris de un an pe aici dar si eu vreau sa fac un tur pana in Maramures dar prin Piatra Neamt(cateva manastiri)-Vatra Dornei- Sapanta, dupa care nu stiu exact pe unde sa ma intorc. Sincer vreau ca drumul sa fie cat mai bun, asa ca daca aveti pareri le astept
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bodyaron a scris:Se pare ca nu s a mai scris de un an pe aici dar si eu vreau sa fac un tur pana in Maramures dar prin Piatra Neamt(cateva manastiri)-Vatra Dornei- Sapanta, dupa care nu stiu exact pe unde sa ma intorc. Sincer vreau ca drumul sa fie cat mai bun, asa ca daca aveti pareri le astept

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=29020 la sfârsit, poate te ajută.
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am citit si aia:D oricum ms multIn noaptea asta plec si sper sa am parte de drumuri bune:P
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR