Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Deci m-am uitat atat in stanga cat si in dreapta ei.Acea mufa e de negasit....
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pana la uurma nimeni nu stie de unde vin trase firele de la senzorul de coolant?
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pune si tu niste poze mai de ansamblu. Din ce-ai postat nu se poate vedea locul cu pricina.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Maine desfac din nou vasul si bateria( a treia oara ) si fac poze din nou .Multumesc anticipat pt sprijinul acordat!
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
poze
  • Lord Kilobyte

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salutare,

cand ajung acasa o sa ma uit in TIS si iti spun exact pinul din UEC pentru coolant Wink
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult!Intre timp am reusit si am facut rost si de mufa deci ramane sa trag firele Multumesc anticipat pt schema @lord..Astept intre timp si raspunsul lui tiaz.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Stefan postez aici, poate mai are nevoie cineva de informatie:
Senzorul de leaga la PIN-ul 10 din UEC ( mufa XE2 )

Skip ads

  • Lord Kilobyte

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Edwin ce mana artistica ai Razz
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am sesizat ca pe op.com se poate activa, teoretic, functia check control din UEC(body) si din DIS(Infotainment system). La mine din DIS este activata(permite activare si dezactivare) insa in UEC spune clar ca nu este disponibila NOT AVAILABLE. Mentionez ca BID-ul ma avertizeaza la becuri arse. Oare pot concluziona ca UEC-ul meu nu permite activarea senzorilor de nivel?
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cocosai a scris: Mentionez ca BID-ul ma avertizeaza la becuri arse. Oare pot concluziona ca UEC-ul meu nu permite activarea senzorilor de nivel?


Din pacate raspunsul este da. UEC-ul tau nu stie CC pe lichide. Cauti prin dezmembrari unul(~200 ron) care stie CC pe fluide si vei beneficia de avertismentele WASHING FLUID LEVEL pentru strop-gel si COOLANT LEVEL pentru antigel. Acest gen de avertizare este specific pentru afisajul de tip BID pe care il ai tu.

Bafta
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc. As mai avea o intrebare. Ce trebuie avut in vedere la achizitionarea acestuia. Daca ai noroc sa gasesti o masina nefacuta bucatele probabil ca te uiti la ea si vezi daca are senzorii(sau ma rog se uita cel ce vinde) dar daca cumperi piesa luata de pe raft cam putin probabil ca dezmembratorul sa- si fi notat ce imbunatatiri a vut masina de pe care a fost dat jos UEC -ul. Si mai este a treia varianta in care UEC-ul permite activarea dar pe masina respectiva nu au fost senzorii respectivi. Intre benzina si motorina este diferenta mare de UEC-uri?
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am sa-ti raspund pe rand:
1. nu exista diferente intre uec-ul pentru benzina si cel de diesel;
2. OBLIGATORIU trebuie sa ai car pass-ul de la masina donatoare;
3. e un plus daca stii ca masina donatoare a avut senzor de ploaie sau cc de fabrica, dar tot la fel de posibil este sa-l gasesti de pe o masina care nu a avut aceste optiuni din fabrica. E loterie

Bafta
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Stefan postez aici, poate mai are nevoie cineva de informatie:
Senzorul de leaga la PIN-ul 10 din UEC ( mufa XE2 )

Aici este o mica greseala. Pentru senzorul vasului de expansiune este vorba de pinul 10 din mufa XE2, asa este. Dar Mufa XE2 nu este cea inconjurata cu rosu ci aceea perpendiculara pe masina(sau cea din stanga celei insemnate cu rosu)
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ok,acum vin eu cu o problema de rezolvat.
@Edwin poate ma poti ajuta.
Acu 2 ani cand am luat masina am fost la reprezentanta si am activat CC-ul pe Tech 2.Singura eroare de pe GID era asta cu nivelu la antigel la care omu de la Opel mi-a zis ca nu am senzoru si de aia apare.La nivel lichid parbriz am senzoru si imi functioneaza corect.

Pana acu incoa am crezut ca nu am senzor si m-am decis sa imi pun si, surpriza,am si senzor pe vas.Ok.
Am zis ca e defect si sa comand altu,dar tot nu merge nici cu senzor nou.

Acu 1 an am avut o perioada de vreo 4 luni in care nu mi-a mai aparut eroarea,iar acu imi dau seama ca cel mai probabil mi-a functionat pentru ca ,chiar aveam fizic senzor pe vas.

Ce ma sfatuiti sa fac? trebuie sa rezetez masina la borne ? am si OpCom dar nu imi arata eroare.
O fi vasu defect/murdar/fara plutitor ? desi are canalu pentru senzor ?
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Faptul ca mesajul de avertizare pe partea de antigel ti-a disparut pentru o bucata de vreme denota ca 100% plutitorul din el este stricat. Cumpara-ti un vas nou si scapi de probleme.
Bafata
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru nivel lichid spalare ai doar senzor, pentru antigel ai senzor + plutitor ( in vasul de expansiune ). Senzorul citeste miscarea plutitorului si astfel primesti eroarea in bord. Daca ai avut o perioda in care nu ai avut avertizare banuiesc ca plutitorul s-a blocat in vas ( de gaurit nu cred ca s-a gaurit ). Asadar inainte sa cumperi alt vas ( costa vreo 80-90 ron ) demonteaza vasul de expansiune de pe masina si scutura-l putin si vezi daca misca plutitorul. Eventual poti pune apa in el si vezi daca misca plutitorul ( plutitorul este putin mai deschis la culoare si se vede prin plasticul transparent in partea dreapta a vasului ).

Parerea mea e ca rezolvi fara sa cumperi in alt vas. Daca totusi nu se misca plutitorul vei avea nevoie de un nou vas. Succes Wink
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Problema e ca vasul meu e ingalbenit si nu se vede nimic prin el. Nu stiu daca gresesc dar nu cumva vasul de expansiune vine echipat cu plutitor indiferent de echipare ? Chiar daca nu exista senzorul. In programul de original nu da decat o varianta de vas,atat !

Macar iau unu second daca au toate plutitor.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Fiecare vas de expansiune are locasul pentru senzor, dar nu fiecare vas are si plutitorul. Uite AICI cum se vede plutitorul.
Daca scuturi vasul auzi cum se misca plutitorul. Incearca asa cum ti-am scris si vei reusi Wink
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sarumana mult. Pana nu am desfacut nu stiam la ce sa ma astept. Inrradevar plutitorul la mine era blocat.U o surubelnita lunga bagata prin gaura de TuR l-am ridicat in sus pana si-a dat drumu un pic.Apoi am pus apa du niste Dero si l-am scuturat pana am simtit eu ca plutitorul joaca usor pe canalul senzorului.

Acum merge perfect cu senzorul vechi. Tre sa fac retur la senzorul nou adus. Pacat ca nu am demontat de mai demult vasul sa verific daca am senzor.De cand am activat CC-ul am ramas de vreo 3 ori fara apa destul de grav.

Multumesc inca o data. Nu stiam cum functioneaza exact senzorul.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR