Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Este cineva din Cluj care ar putea face o verificare cu testerul a kilometrilor reali a unui Opel Astra H 1.7 CDTI? Daca da va rog sa-mi dati mai multe detalii pe privat. Merci.
Skip ads

  • catalin chirila

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut .
pana la urma se poate verifica km ?Este cineva din ploiesti care ar putea face o verificare cu testerul a kilometrilor reali a unui Opel vectra c 1.6 2004 Daca da va rog sa-mi dati mai multe detalii pe privat. Merci.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am modificat titlul discutiei, sa fie clar pentru toata lumea ca se poate.
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am patit o chestie foarte interesanta.

Am gasit la cineva de vanzare un Opel Astra H din 2005, 118.000 km. Masina avea cartea service in regula, cu reviziile facute la timp in Germania. Am gasit si hartia cu care a facut TUV-ul in Germania (inspectia tehnica periodica) si kilometri corespundeau cu cartea service.

Am dus-o la reprezentanta la Opel la Cluj sa o verifice. Masina a iesit ok si la verificarea mecanica si pe partea electrica, nici o eroare in calculatorul de bord, totul ok.

Problema este urmatoarea: a verificat kilometrii reali cu Tech 2 si am vazut cu ochii mei, kilometrii inregistrati in calculatorul masinii erau 29.990 si cei de pe bord 118.000. A facut de 2 ori verificarea. Cum e posibil asa ceva? Sa fie dati kilometri inainte. Cei de la reprezentanta Opel au zis ca probabil masina a fost lovita foarte tare si a stat mult timp in service si nu s-a circulat cu ea si i-au dat kilometri inainte ca sa fie credibili ca s-a circulat cu masina.

Pe urma am mai dus masina inca la un mecanic. S-a uitat si el la ea si a zis ca masina nu se vede absolut deloc sa fi fost lovita. La fel la reprezentanta la Opel au ridicat-o pe elevator si au verificat-o si nu se vedea sa fi fost lovita masina.

Voi ce ziceti de situatia asta? E posibil ca softul ala de la reprezentanta sa nu afiseze kilometri ok?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sau e posibil ca masina sa fi suferit un transplant de ECU. Cel vechi s-a stricat, s-a pus unul nou...
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
SAU ... de la ultima modificare de Km in ECU au trecut 29.990Km si nu se stie cati a avut inainte ?!?

CristianTM.
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca s-ar fi schimbat ECU nu se putea observa asta la diagnoza? I-am intrebat si eu pe cei de la la reprezentanta Opel din CJ, dar nu au putut da niste explicatii clare.

Pe de alta parte, daca s-ar fi modifica km si in ECU nu mi se pare logic sa-i puna cineva la 29.000 si ceva. De ce nu a pus aceeasi valoare si la km afisati pe bord si la cei din ECU daca vroia sa ascunda km reali ai masinii? Asa se poate afla usor ca s-au facut ceva modificari.

Oricum nu am cumparat masina deocamdata. I-am zis la proprietar ca ma mai gandesc. In rest masina era impecabila si imi pare rau dupa ea. Si proprietarul a ramas surprins de ce s-a descoperit masina. Nu se astepta la asa ceva, pentru ca a zis ca imi plateste el testul la reprezentanta daca nu iese bine, ceea ce a si facut.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
S-a schimbat ECU (la 88.000). Si nu se observa la diagnoza.
Skip ads

  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Miki,

Deci nu se poate observa nici cum la diagnoza ca s-a schimbat ECU?

Daca chiar s-a schimbat asta ce implicatii poate avea pe viitor? Daca odata s-a defectat inseamna ca sunt sanse mai mari sa se mai defecteze si a doua oara? Ma gandesc ca un ECU din asta costa cateva mii de euro.

Voi ce ziceti, merita cumparata masina asta? Ma gandesc ca daca cumva ma hotarasc sa o vand peste 2 ani sa zicem si cel care vrea sa o cumpere o duce din nou la reprezentanta la test atunci iar se va vedea problema asta.
  • demonhunter

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La reprezentanta daca cunosti pe cineva iti poate verifica VIN-ul in baza de date, si-ti poate spune toate interventiile care le-a avut masina in service-urile Opel , si-ti spun data, km si operatia care a avut loc la masina.

Dupa asta iti poti face o idee
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca din 2008 pana acuma s-a lamurit cum sta treaba Smile
  • connors7

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am fost si eu sa verific km (de vreo 2 luni) la masina din "garajul meu" si nu stiu ce sa cred deoarece pe bord avea 113744, iar in ECU arata cu 200 km mai mult sau mai putin (nu mai retin exact).Acum nu stiu ce sa cred si va rog pe voi sa-mi spuneti daca sunt reali sau nu, pentru ca vreau sa-i schimb distributia in cazul in care n-ar fi.Va multumesc.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Stai linistit: la toate este o mica diferenta intre indicatia din bord si ECU. Sigur nu cred ca-ti poate spune nimeni daca sunt reali. Mai nou cei care se ocupa cu asa ceva modifica si in bord si in ECU...fara urma Rolling Eyes
  • deleted-60758

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cine modifica km in IPC si in ECM cu siguranta pune valori identice,deci la connors7 km sunt reali!Cunosc foarte bine procedura de dat km inapoi si sculele cu care se dau km inapoi.
  • connors7

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Va multumesc baieti, acum stau si eu mai linistit in privinta distributiei.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Samsarii sunt mai destepti decat vrem noi sa credem.
Ii modifica si in IPC si in ECM, lasand o diferenta credibila de cateva sute de km.
De curand a venit unul cu "cea mai noua" gaselnita: lasa km in ECM cu 20-30k mai sus, ca sa iti lase impresia ca nu ai fost fraierit chiar asa de rau...

Capul sus, fruntea jos! Traim in rRomania!
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Interfetele care pot modifica km in ecu (edc16), a ajuns sa se gaseasca la preturi derizorii pentru cei care se ocupa cu samsareala (250-400ei)
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o explicatie pentru diferenta dintre km din bord si cei din ECU. asta nu e neaparat sa fie si corecta.
eu zic ca km reali sunt cei afisati de ECU, aici ma refer ca ei sa fie reali. stim cu totii ca viteza difera intre ce arata bordul si ce arata meniul ascuns la astra H. la mine e o diferenta de 3 km la cauciucurile pe 15 si 17 si o diferenta de 4 km la cele pe 16. adica in bord am 100 dar in meniul ascuns imi arata 97 km/h. ma gandesc ca la o distanta de 200.000 km o sa apara si o diferenta intre km din bord si cei din ECU.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pt. cei care au DPF, in momentul regenerarii se modifica Km in ECU !

CristianTM.
  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sal
am cumparat si eu un opel astra h 1.7 cdti din germania din 2005
masina avea in bord 143000 km
am pus-o pe tester si arata la fel cu dif foarte mica
sincer nu am fost convis ca sunt reali,mai ales ca nu stiam daca distributia a fost schimbata
pana la urma am fost sa schimb distributia si am fost surprin sa vad ca masina avea cureaua de distributie originala scria pe ea isuzu (made in japan) curele care se pun numai de fabrica
deci nu fusese schimbata niciodata, motiv care ma facut sa cred ca km afisati erau cei reali
lucru confirmat si de nenea mecanicu care a zis ca am venit exact la timp ca nu stie cat mai ducea acea curea
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR