Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ
  • ovidiuab

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, detin o Astra H,Gtc, 1.7, diesel, 2005 cu navi cd70 si de curand am o problema cu afisajul, care nu mai functioneaza (negru complet..la contact nu se mai aprind ledurile aferente consolei de navi), radioul functioneaza. Necazul mai mare e ca nu sunt in tara (ma aflu in Franta) si am fost aici la reprezentanta Opel. Dupa analiza au spus ca consola (ce are butoanele pe ea) e perfect functionabila, dar afisajul e mort si ca trebuie sa schimb afisajul/display'ul. Dupa mintea lor, mi-au dat un pret exorbitant, cred eu, dar am vb cu ei sa caut eu unul si ei il monteaza. Acum ce va rog daca se poate, au precizat sa caut unul reprogramabil, dar eu nu stiu ce model DID, TID, MID? As cauta unul in tara, il primesc prin curier si merg la ei. Initial afisa ora, data, gradele, si ce post/melodia canta+ rotind spre dreapta, meniu navi - simplu pe doua culori galben-negru. Va rog mult ma puteti lamuri ce ar trebui sa caut si daca am sanse sa rezolv ceva? Multumesc si scuze de prezentarea cam haotica!
Skip ads

  • semaca1

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu un CID, si am o problema cu el, mai exact, luminozitatea din contrast este la minim si se vede pe alb sau cam asa ceva, aveti idee de la ce poate fi??
  • anawar

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Vectra 2008 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2015

  • Mesaj Privat
buna!
pentru un opel astra 1,3
mai are cineva de vanzare si la ce pret CID+CD70 cu intrarea AUX; sau numai CID sau GID
Multumesc
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 379
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Se poate, va rog, sa imi spuna cineva cum pot afla ce tip de GID am? Intreb pentru ca am activat BC si imi arata pe 2 linii (range si instant) dar as dori sa stiu daca se poate programa sa arate pe 3 linii. Am clima automata si CD30+mp3, pe Zafira an 2007.
Multumesc.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cumperi unul cu 3linii.
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 379
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc, foarte util. Ma gandeam poate a incercat cineva din modificarea soft-ului:
https://www.vectra-c.com/for...from-www-PepaS-cz

"GID / CID Firmware Updates - 2 to 3 line Display conversions

Astra-H, Zafira-B GID firmware update: firmware version GD55/GD59
(2-lines BC) -> GD83 (3-lines BC) - €40 + Postage"
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
diferenta intre 2-3 linii daca schimbi gidul este de 15-20e, sa schimbi softul este 50e. Merita? eu zic ca NU.
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
buna..
am MID pe un vectra c 2005 pot pune cd cu navigatie si CID?
Skip ads

  • Gabriel194

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2012 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare am un Opel astra h din 2012 cu ecran TID daca cumpar un MID am vazut ca este 150 de lei pot vedea consumul masini doar schimband ecranul si atat ? Shocked Shocked se potriveste mufa rama mid-ului tot?
  • GizY

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor

Am nevoie de putin ajutor.
Vreau sa inlocuiesc ccrt 2008 si gid-ul de pe masina cu un ncdc 2013 si cid. Am vorbit cu cel care le vinde si mi-a zis ca nu are nici un cod de la masina sau masinile pe care au fost si ca nici nu stie daca sunt resetate.
Eu daca le cumpar de la el si nu am nici un cod si nici nu sunt resetate se poate face ceva cu ele? Vor functiona pe masina mea (vectra c 2002 )?
Multumesc.
  • poparazvan49

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua.as dori o informatie:cine se pricepe sa inlocuiasca un display TID cu unul BID si de montat un CD30 MP3 in loc de CD30 simplu?Multumesc.Din Judetul Neamt sau Suceava de preferinta.
  • cipita123

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2017

  • Mesaj Privat
GizY a scris:Salutare tuturor

Am nevoie de putin ajutor.
Vreau sa inlocuiesc ccrt 2008 si gid-ul de pe masina cu un ncdc 2013 si cid. Am vorbit cu cel care le vinde si mi-a zis ca nu are nici un cod de la masina sau masinile pe care au fost si ca nici nu stie daca sunt resetate.
Eu daca le cumpar de la el si nu am nici un cod si nici nu sunt resetate se poate face ceva cu ele? Vor functiona pe masina mea (vectra c 2002 )?
Multumesc.

Da se poate pune. Ncdc și display trebuie sa fie pereche( luate de pe aceeași mașinã ) . Indicat ar fi sã îți trimitã și mufele de la display și navi . Pentru cã vei avea ceva fire de lipit. Apoi cu un tech2 te duci și programezi un alt codeindex pt gid. Succes
Skip ads

  • CS25RDD

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
bsile2002 a scris:
stelian huha a scris:se poate repara un display MID( linii pe verticala lipsa)
salut! poti sa imi spui si mie daca ai gasit pe cineva care sa repare mid? mersi mult....bsile2002@yahoo.com


Cautã pe Facebook!florin murgulet!este un electronist foarte bun!el
Poate sa îl repare!
  • marian4096

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:#DanX , se tine apasata tasta Settings pana face beep. Se apasa tasta BC de doua ori si avem meniul Testmode: Heater.
Pe prima linie HW: D4.30//10.09.2004 avem placa hardware D4.30 din 10.09.2004
Pe a doua linie SW: 20.04.2004/O/CE55-/00050 avem versiunea se soft CE55 din 20.04.2004
Pe a treia linie avem Code: 002 Ver: 01 adica code index 02 si versiune 01

Prin update de soft trecem la o versiune mai noua, in exemplu dat de la CE55 la CE83 si fiind vorba de un CID (Color Info Display).

VALABIL numai pentru display-urile full CAN-BUS: Astra-H, Zafira-B, Vectra-C (>2005), Signum(>2005), Antara, Corsa-D,...

CristianTM.


Scuze ca reinvii un topic vechi de 6 ani,
Am montat uhp4 pe vectra c din 2005 si nu se vede pe CID. Are versiunea ce55. Ati putea dvs contracost sa ma ajutati cu operatiunea de update? sunt dispus sa trimit cid-ul la dvs + bani in avans, apoi dvs mi-l trimiteti updatat. Question
  • geotav

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
buna ziua tuturor . am si eu nevoie de un display 32 pini ptr au astra G , an 2001 motor 2.0 cdti . sau daca as putea sa-l repar .aproape ca nu mai pot citi nici un mesaj (informatie) pe el. multumesc de ajutor
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Vorbește cu 34KLA
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pentru Astra G 2004 cu motor Z17DTL am gasit sa cumpar acest tip de MID :

Carphone MID: 09180555 Siemens 5WK70008 KZ: "GT"
(IN VERB WITH INSTALLATION RADIO PHONE)

Tech2 il identifica ca fiind display tip "CCRT / CART".

Sa il cumpar sau nu ? Nu am casetofon Opel CCRT (nici nu intentionez sa-mi pun) dar am un carkit NOKIA pe bluetooth care cred ca e ceva aftermarket, asa am luat masina. As vrea sa folosesc doar MID-ul cu functiile lui gen consum instantaneu/mediu/range/etc. Daca cablez masina pentru MID il pot folosi pentru functiile lui, sau MID-ul asta cere neaparat casetofon CCRT ?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
se poate folosii ca mid comandat de maneta Wink bafta. el trebuie programat pt motorizarea ta.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns, l-am cumparat astazi ca fiind nou (status ,,new old stock,,) de pe eBay la 69,90EUR, cu transport inclus in pret (pe Germania). Vad in poze ca data efectiva a MID-ului este 2001, deci pot sa pun led-uri albastre sau albe in el. Smile. Mi-l va aduce mama socra cand revine din Germania la inceputul lui Martie si e OK asa ca pe frigurile astea nu poti cabla nimic pe masina.

Cand ma apuc de cablat o sa te rog sa imi dai ceva documentatie si sfaturi pentru montaj, o sa scriu aici pe forum cum au decurs lucrurile si eventual o sa te rog sa-mi lasi si un numar de mobil pe PM pentru cazul in care o sa raman in pana de idei. Respect!
  • dantim1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Este nevoie de vreun update de soft pentru a aparea si la mine optiunea "contrast"? La mine lipseste optiunea "contrast" din optiunile din meniu si mi-ar fi placut sa reduc la minim contrastul noaptea
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR