Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat


1.culoarea rosie - am atribuit-o benzinelor cu parametri de top si care in mod sigur ar asigura masinii functionarea cea mai "sportiva"-nu economica.
2.culoarea portocalie - singura atribuita Efix 95. Singura benzina cu CO 95 dar care se apropie de un 98. Este o benzina buna care prin functionarea ei curata in mod real sistemul de alimentare. Totusi se simte lipsa puterii calorice pe turatii ridicate.
3.culoarea verde - reprezinta clar compromisul ideal. Valori bune pe parametri tehnici, masina trage pefect, consum bun chiar f. bun.
4.culoarea gri - am atribuit-o benzinelor "normale", benzinelor aflate la limita inferioara si pe care va puteti baza dar doar pt. a se invarti roata.
5.culoarea neagra - am atribuit-o benzinelor care dupa vorba aia veche "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul", benzinelor care au avut cel mai dubios comportament la masuratorile oferite pe scanner, benzinele cu performate mici si consum ridicat.

Testul a fost efectuat la "ATI MOTORS COMPANY" - IASI - scannerul este cel HONDA pt utilizare profesionala in service si doar de dealer. Testul a fost realizat dupa ce masina a facut 40000 km si au fost schimbate bujiile cu unele marca DENSO si nu cu cele de fabrica NGK.
Masina pe care s-au facut testele cu benzinele de mai sus este o Honda Accord din 2006, 2.0 DOHC i-VTEC, 155 CP, A/T.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu tot Premium 99+ folosesc . Mi se pare un compromis bun intr-adevar , mai ales ca e cea mai ieftina benzina de cal. superioara . Banuiesc ca n-o sa mai tina mult treaba asta , avand in vedere ca se vor OMV-iza toate statiile Petrom
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Subscriu la 99+. Parte din ce ziceau cei de acolo le-am simtit si eu cu o parte din benzinele de acolo. CU OMV 95 asa este, trage foarte greu, cu OMV 100 masina trage bine, dar motorul se comporta ciudat, cu cea de 99+ petrom parca merge cum ar trebui. Urmatorul plin il fac cu Efix, sa vedem cat de bun este.
  • Deviltry

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Vectra mea B, precum si noua masina (Accord MY2009, 2.4 A/T) a vazut numai TopPremium 99+.

Super !
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
este logic , ca rezultatele de mai sus sa fie asa deoarece carerra 95 spre exemplu este dedicata masinilor mai vechi.mie imi trage foarte bine masina pe carrera 95 spre deosebire de efix sau petrom 95 .. nu stiu ce sa zic nu este destul de plauzibil testul.depinde de masini, motorizari , ani de fabricatie s. a. m. d. ca si uleiul de alftel..
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
intrebarea mea este: aceste comparatii, valori avans, etc... garantezi tu ca sant valabile pentru orice motor si orice tip de injectie?
Poate ca fiecare motor merge in felul lui si agreaza un anumit tip de benzina.
Proba facuta pe o singura masina mi se pare absolut irelevanta.
Eu folosesc ce am simtit pe masina mea, adica OMV100 rules de departe. Pe masina mea.
  • Anarchy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Aceasta este o analiza a calitatii pt benzina din Romania :



Sper sa va fie de ajutor in alegerea facuta.
Nu este un sondaj platit ci o analiza corecta.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai gasi asa ceva si pentru motorina ar fi super. Scuze pentru offtopic
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=31979
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
a mai avut loc discutia asta... Oare?



LE : de mctoto Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am unit eu.
Cu benzina Efix95 am facut si eu teste. Cu asta am obtinut timp de injectie stabil, avans care varia foarte putin, short fuel trim si long fuel trim stabile si aproape de zero. Cu alte benzine mai ales de la Petrom motorul vibra si parametrii variau cam mult. Cea de la Lukoil era ceva mai buna decit Petrom dar atit. Oricum ar fi de acum alimentez numai Efix95, se pare ca este benefica la motor.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da dl dan ,dar este specific pentru masinile mai noi , cu uzura motorului mai mica ? (spre exemplu una din 90 si ceva nu stiu daca merge la fel de bine cu efix..nu e o regula). poate o fi si mai calitativa, si de asta se simte diferenta la o masina precum honda accord si la cele mai vechi nu?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La una veche cum spui tu este un singur injector care are o duza mare, astea pica oricum in timp plus ca motorul nu are atita electronica. Alta treaba e ca nu ai decit doua pozitii de avans, 90-95 si nu exista senzor de detonatii. Motoarele astea nu fac atita caz la benzina, nu ai ce parametri sa vizualizezi.
Motoarele noi au electronica la greu, injector separat pe fiecare cilindru si cu 4 duze fine, senzor camshaft, senzor detonatii, avans variabil etc. si la ele imediat se vede calitatea benzinei.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
adica in mare valorile sunt adevarate pt masinile mai noi cum am precizat mai sus care "gusta" benzina altfel si sunt mai pretentioase. eu unu nu simt nici o diferenta la benzina .. folosesc carerra 95 si rar efix.tind sa cred ca e mai ok carerra 95 pt motorul meu ,dar probabil este doar un efect placebo Smile
si sper sa am parte de cat mai putina apa in carburant.. Evil or Very Mad
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am un kadett din 81 si nu contest testele facute de voi dar la cantitatea de benzina platita si cea primita aici e o gaura neagra. Adica in tara nu am scos consum in afara localitatii sub 7% iar la plecare din tara cu plinul facut am scos un consum de 6.8%la intoarcere de 6.5% distanta de dus-intors este de 2600km. Ori benzina e de tot c...atul ori te fura de te rupe . Asa ca eu am impresia ca putem face orice ei tot la noi in buzunar sunt cu mana.Personal am incercat oricare tip de benzina si nici o diferenta in afara de pret ce-i drept baba mea nu-i mofturoasa
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cogi, eu mai degraba zic ca e din cauza traficului, si a mersului acceleratie-frana
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In ultima vreme am alimentat numai cu petrom 95 din cauza pretului . Dar inca odata s'a confirmat ca ce e ieftin nu este bun , consumul a crescut in medie cu 0,4-0,6L/100Km iar motorul a inceput sa aiba mers neregulat , variatii ale ralantiului , putin mai zgomotos , raspuns mai greu la pedala . Din calcul diferenta de pret intre petrom 95 si efix 95 "iese" la consum . Shocked
Nici nu vreau sa studiez parametri de functionare , sa nu ma sperii . Laughing In consecinta voi reveni la Efix 95 .
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... totusi ar fi interesant ca acest test sa fie repetat peste o luna sau doua . Este stiut faptul ca , carburantii de la rafinariile romanesti au mari "dispersii" de calitate de la luna la luna . Sigur in timp "ierarhia" stabilita de testul in cauza se va schimba , este bine de aflat cum si cind ...
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in ambele cazuri am circulat noaptea acelasi stil de condus iar in tara e o cauza si traficul dar de ce intre unele benzinarii este diferenta la consum a masinii ?Te rog sa ma scuzi @Je dar la noi se fura la calitate si/sau cantitate asa ca poti sa dai foc la masina ca consuma MAI MULT in tara decat afara . Exemplu clar am trecut recent pe gaz si la o butelie de 36l aveam aprox 10l in ea si la pompa mi-a bagat inca 32l tinand cont sau nu ca se umple 80% tot nu pusca matematica mea cu a lor la benzina putini facem plinul sa ne sokam ca la rez de 48l ne intra 60l.Deci daca te fura la o alimentare cu700 ml si alimentezi de 50 ron i-ti sare consumul cu peste 0,5l/%.Am mai incercat sa fac consumul in functie de companie iar aici surpriza vine de la lukoil care chiar daca masina merge prost faci mai multi km cu aceasi cant de benzina
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Plinul mai variaza si de pozitia masinii la statie. E valabil si la GPL.
Daca masina e putin inclinata s-ar putea sa intre mai mult sau mai putin.
Asteptam un test si pentru motorina.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR