Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salutare ! mi-am pus mid pe vectra b , aveam tid , mid-ul provine de pe o omega , are mufa cu 36 pini si inca una cu 12 , am tot citit si cautat , asta e ultima solutie , im mufa cu 26 pini de pe masina am toate (26 ) firele in mufa , pana si pe cele de la fuel supply , pedala de frana si rpm care vin din fabricatie in mufa de la ceasurile bordului , am legat la - ce era de legat ( ce am citit in toate posturile despre modificare ) la + ce era de legat la + si pauza , nu mereg . La prima alimentare imi arata ora , data si temp exterioara , se stinge si cand pun contactul incepe sa imi arate check si diverse lucruri , nivelul de la lichidul de spalat parbrizul , cutia automata , oil lack , tot felul de nebunii , prima treaba care o afiseaza cand pun contactul este consumul instant ( in galon ) dar dupa 1 secunda incepe sa rulezu nebuniile astea si ramane pe oil lack . Nu am maneta de stergator cu butoane , firtele sunt acolo (3) cu tot cu mufa , corespund ( le-am masurat cu aparatul ) , daca tot am toate firele trase in mufa cu 26 de pini , am considerat ca e tras si cel de la ecu , deci nu am mai desfacut sa verific , are cineva idee ce are de nu face cum trebuie ? sa fie oare din cauza lipsei manetei cu cele doua butoane ?/ am vazut ca cineva a improvizat ceva in acest sens , eu am incercat doar sa fac contact intre cele trei fire ( pe rand , cu masa , cu al treilea fir care e tot masa ) si nu mi-a iesit nimic . Dati-mi va rog un sfat sa fac si eu asta sa mearga . Va multumesc ! Atasez si niste poze , nu am mai vazut modelul asta montat pe aici , ma refer la ordinea liniilor , data sus si ora jos . Sad

Skip ads

  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai citit forumul ala cu montare mid pe vectra b sau altele in care se vorbese despre mid pentru vectra b vedeai ca nu prea este compatibil cel de omega, cel mai bine dai intrarile alea la + sau - unde este cazul, si bineinteles o programare.
Din cate am inteles eu, poate gresesc, ca sa fie active functiile pentru indicare becuri, lichid parbriz, ulei, ..., mai trebuia un controler care face treaba asta, care este mai greu de montat.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns ! Eu am inteles ca se potriveste de omega pe vectra , crede-ma ca am citit cam tot ce se poate citi despre inlocuirea tid-ului cu mid pe vectra b , sau poate am omis ceva , sper pana intr-un final sa rezolv cu nebunia asta , mid mi-a trebuit , mid am gasit Sad . oricum multumesc inca o dat !
  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sandu_race a scris:multumesc pentru raspuns ! Eu am inteles ca se potriveste de omega pe vectra , crede-ma ca am citit cam tot ce se poate citi despre inlocuirea tid-ului cu mid pe vectra b , sau poate am omis ceva , sper pana intr-un final sa rezolv cu nebunia asta , mid mi-a trebuit , mid am gasit Sad . oricum multumesc inca o dat !

Dar pe asta l-ai citit ? https://www.clubopel.com/vie...hlight=mid+vectra aici scrie de acel modul si i ti spun ca MAIANDREI stie sau asta https://www.clubopel.com/vie...ectra&start=0 dupa acest tutorial am montat mid-ul si functioneaza perfect.
Foloseste functia cautare si scrie mid vectra si citeste tot Shocked si o sa intelegi sigur!
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult ! am citit si am ajuns la concluzia finala (pt mine cel putin ) ca nu orice mid de omega merge adaptat la vectra , inseamna ca al meu este unul din alea care nu merge Sad . In cazul asta probabil ca o sa il vand si o sa caut unul de vectra . mai astep un raspuns de la dom doctor maiandrei , in cazul in care se confirma ipoteza mea o sa sper ca un posesor de omega sa aiba nevoie de mid Very Happy . Inca odata multumesc pt indrumari !
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu e cazul sa disperi, inca mai sunt sanse.
Fara maneta nu scapi de mesajele de eroare, deci monteaza-ti maneta sau macar switch-uri de mouse.

Zici ca ai legat la + si - firele care trebuie. Esti sigur ca ai respectat schema pentru 26 pini? Schema corecta aici: https://www.clubopel.com/vie...p?p=130761#130761 . Oricum, daca aveai toate firele in mufa trebuia sa vezi unde duc firele de CC si senzori. Poate ai un mare noroc si exista si astea.

Oricum, MID-ul tau trebuie reprogramat pentru Vectra. Vad ca esti din Bucuresti, vino luni sa ti-l programez. Dar pana atunci ocupa-te de conexiuni. Pentru ca oricum va trebui sa desfaci, te rog sa faci mai multe poze si sa povestesti cum l-ai adaptat. Ti-au prins bine explicatiile existente deja, poate explicatiile tale vor fi de ajutor altora.

Mut topicul la Vectra si redenumesc.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumesc maiandrei , nu stiu insa cum sa improvizez maneta aia cu 2 butoane , ce fac butoanele alea , ma refer la contactele pe care le face , da un impuls pe - sau pe + ? sau poate da intre ele , poti sa imi descri si mie un fel de schema ceva ? parca m-am mai calmat cu sfatul tau , multumesc mult !
  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Maneta are 2 butoane Reset si Select, din care ies 3 fire unu se pune la masa (-) si celelalte 2 se conecteaza la MID, am incercuit eu in poza care sunt acele 2 fire, daca nu ai maneta pur si simplu le dai la masa S pentru select si R pentru reset, cand iti apar acele mesaje tu trebuie sa le resetezi bineinteles cu butonul R sau cu firul R la masa (-).

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt informatie , banuiam eu ca asa e da pana nu imi confirma un cunoscator nu ma apucam de treaba , maine operez si cele 2 butoane , mai dau odata bordul jos sa verific toate legaturile , luni poate ajung la maiandrei sa vada daca merge sau nu . Multumesc inca odata , Cu respect !
  • Pfenning

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mai ai TID-ul? Daca functioneaza cum trebuie, poate ne imprietenim.
  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut am scgimbat si eu tidul cu un mid luat tot de pe o omega b 2.0 16v are 26 pini mufa galbena si inca una gri am desfacut bordul am firele trase la mufa galbena problema e ca nu le am pe cele la maneta bineintele ca mi-am luat si maneta cu butoanele s si r . din ce am citit aici am intels ca s si r se conecteaza la pinii 21respectiv 22 iar celalalt la masa . Corect? apropo am facut si bordul sa arate verde iar midul portocaliu am sa revin cu poze Smile
  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu am decat 13 fire in mufa de la mid le-am numarat imi spune si mie cineva ce fire trebuie sa mai trag si de unde si de unde trebuie tras firul de la ecu X20xev
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR