Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • opeltan

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am un opel 1.6 Z16XE din 2002,si in mers trepida,iar cateodata la relanti se si oprea.Sapt trecuta mi s-a aprin becul chec engine in bord.Am fost cu ea pe tester si a dat eroare la clapeta de acceleratie.Am schimbat-o (am dat pe ea 10 mil lei vechi),si acum surpriza se intampla acelasi lucru.Nu a fost nici macar o zi in care sa mearga bine.Trepideaza la fel si se si opreste.Sper sa ma puteti sa ma ajutati.

titlu initial: "prbl care nu se mai termina"
editat de maiandrei

Skip ads

  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Opeltan: Probleme la masina ta ma fac sa cred ca este de vina ECU.
Celebrele probleme la Z16XE, intra pe www.ecu.ro si ia legatura cu Mihai.
In proportie de 90% ai probleme cu ECU.
  • opeltan

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
multumesc ptr raspuns ursu82
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mario- ti se pare ca titlul acestui topic iti da dreptul sa discuti despre EGR-ul tau?
Ai citit Regulamentul? Ai folosit functia cautare? Ai respectat regulamentul? Eu cred ca nu, de aceea re rog sa o faci, in caz contrar ai toate sansele sa fii banat de catre unul dintre moderatori.
Skip ads

  • mario 110

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Mario- ti se pare ca titlul acestui topic iti da dreptul sa discuti despre EGR-ul tau?
Ai citit Regulamentul? Ai folosit functia cautare? Ai respectat regulamentul? Eu cred ca nu, de aceea re rog sa o faci, in caz contrar ai toate sansele sa fii banat de catre unul dintre moderatori.


buna ziua.
imi cer scuze daca am deranjat, dar: am citi regulamentul. am folosit functia cautare, si nu am gasit nicaieri despre EGR la un motor C16NZ.
supapa EGR este o "problema tehnica"? daca da atunci de ce nu sint pe topicul care trebuie? inca odata imi cer scuze, poate nu inteleg, sau poate nu vorbesc bine limba romana.
P.S. n-ar fi rau daca ar fi o lista cu topic-uri; ar fi mult mai usor de utilizat pentru noii veniti - e doar o sugestie, nu mi-o luati in nume de rau. sau poate exista, si n-am gasit-o eu?
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mario, ideea e ca sa iti faci propriul topic in care sa se discute despre masina ta (asta dupa ce ai cautat pe forum).
  • mario 110

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:Mario, ideea e ca sa iti faci propriul topic in care sa se discute despre masina ta (asta dupa ce ai cautat pe forum).


aha. am inteles. si sa-i dau un nume care vreau eu?eu am dat cuvint de cautare supapa egr, si m-a trimis aici; am crezut ca pot pune intrebari si cere lamuriri. scuze.
si cum creez un topic? sa stiu pe viitor.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:Mario, ideea e ca sa iti faci propriul topic in care sa se discute despre masina ta (asta dupa ce ai cautat pe forum).

Ideea nu era sa isi faca propriul topic, ba din contra sa scrie acolo unde se discuta despre EGR. Din cate stiu eu sunt cel putin 2 topicuri despre asa ceva.
@mario- unde ai vazut tu in titlu scris ceva despre EGR? Cand folosesti "Cautare" iti arata toate policurile in care apare respectivul cuvant, asta nu inseamna ca si titlul si implicit scopul discutiei este acela. Daca folosesti cautarea incerca sa te axezi pe anumite categorii, cuvinte cheie, foloseste + intre cuvinte, etc.
99% din problemele opel s-au discutat deja pe forum, totul este sa ai rabdare sa citesti.
Nu deschide topic nou decat atunci cand esti sigur ca nu s-a discutat respectiva problema.
De ex puteai posta aici https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=egr
Citeste mai mult sectiunea de probleme tehnice si sigur iti vei rezolva problema.
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:
ludi_f a scris:Mario, ideea e ca sa iti faci propriul topic in care sa se discute despre masina ta (asta dupa ce ai cautat pe forum).

Ideea nu era sa isi faca propriul topic, ba din contra sa scrie acolo unde se discuta despre EGR. Din cate stiu eu sunt cel putin 2 topicuri despre asa ceva.
@mario- unde ai vazut tu in titlu scris ceva despre EGR? Cand folosesti "Cautare" iti arata toate policurile in care apare respectivul cuvant, asta nu inseamna ca si titlul si implicit scopul discutiei este acela. Daca folosesti cautarea incerca sa te axezi pe anumite categorii, cuvinte cheie, foloseste + intre cuvinte, etc.
99% din problemele opel s-au discutat deja pe forum, totul este sa ai rabdare sa citesti.
Nu deschide topic nou decat atunci cand esti sigur ca nu s-a discutat respectiva problema.
De ex puteai posta aici https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=egr
Citeste mai mult sectiunea de probleme tehnice si sigur iti vei rezolva problema.

@popescu iulian: Cum ar putea sa posteze omul la topicul pe care l-ai dat tu ca exemplu,cand el are o masina cu 10 ani mai tanara si implicit un alt tip de motor?

Edit:by Iulian
Nu se foloseste "citeaza" daca postezi dupa cel pe care vrei sa il citezi, cel mult poti face o trimitere la acel mesaj.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca taceai filozof ramaneai, dar se pare ca iti place sa scrii. Vezi discutia, vezi profilul omului si ai sa vezi ca masina e o astra din 1992 cu motor c16nz.
Lamurit?
  • mario 110

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pentru popescu iulian:
ai dreptate, am gasit pina la urma exact ce cautam (acum 10 minute, dupa aproape 3 zile de citit pe forum). imi cer scuze daca am fost obraznic, dar eu tot cred ca ar fi utila o lista cu topicuri care sa reduca timpul de cautare. in rest,... ai perfecta dreptate se gaseste raspuns la orice problema; este foarte util forumul.
va multumesc
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca citeai bine vedeai ca exista si asa ceva si anume aici :

pe viitor fii mai atent.
E bine ca ai citit 3 zile, acum stii mai bine ce s-a discutat si unde sa cauti. Eu cand am fost boboc pe acest forum am pierdut vreo 20 nopti citind tot de la probleme tehnice chiar daca masina nu avea nimic, numai sa stiu la ce sa ma pot astepta de la masina, si sa nu intru in panica in caz ca se strica ceva. Recomand la cei noi veniti pe forum un astfel de exercitiu, sigur va veti simti mai bine dupa.
Vad ca esti din Iasi, ai putea sa vii la intalniri la palat, ai afla mai multe de la noi.
Skip ads

  • mario 110

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
simbata, la 15:00, la palat, nu? intilnirile astea sint in fiecare saptamina?
  • opeltan

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am postat ce problema am si in loc sa primesc si eu raspunsuri voi ati vorbit de altele.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cum nu ti s-a raspuns?
Ursu82 a scris:Opeltan: Probleme la masina ta ma fac sa cred ca este de vina ECU.
Celebrele probleme la Z16XE, intra pe www.ecu.ro si ia legatura cu Mihai.
In proportie de 90% ai probleme cu ECU.
Apropo, titlul nu este conform cu regulmanentul forumului.
  • opeltan

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mai asteptam si alte sugestii si de asta am spus ca nu mi s-a mai raspuns.Deja se vorbea de EGR.Multumesc moderatorului care a oprit acea discutie.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ai discutat cu persoana indicata de Ursu82?
Ai dat o cautare?
Ai citit aceste discutii?
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=15593
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24812
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Sanse foarte mari sa fie de la ECU, mai zi cateva simptome.

In cazul in care e de la ECU, acesta intra in Safe Mode si nu o sa mai traga masina, o sa tremure knd pleci de pe loc si dak nu o turezi/pleci cu ambreiajul nitel patinat iti moare.

De reparat, cum a spus si Ursu82, ti-l recomand pe Mihai, care mi-a reparat si mie ecu.
  • opeltan

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu tremura cand plec de pe loc.Tremura in mers.Dar daca este de la ECU nu trebuia sa arate la tester?A dat erori la clapeta de acceleratie.
Si se aprindea beculetul galben inainte de a schimba clapeta de acceleratie.Acum nu se mai aprinde,dar tot tremura si cum am mai zis cateodata la relanti se opreste.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
In cazul unei probleme la ECU, chiar daca pui masina la tester o sa ti se afiseze doar niste coduri de eroare care iti indica posibilele zone cu probleme nu neaparat cea cu problema

Cel mai bine vorbesti cu Mihai sau cu Dan Cuciureanu, de la iasi, si le ceri si lor pararea.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR