Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • gettflow21

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Va salut! am si eu o problema cu inchiderea centralizata.Inchid usile de la telecomanda dar usa de la sofer ramane deschisa...incerc sa o inchid cu cheia dar merge foarte greu...sa fie de vina broasca de la usa?Va multumesc si astept o rezolvare din partea voastra.
Skip ads

  • Kodrutz

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua!Mi-am cumparat de o saptaman un opel Vectra B 96' dar am o problemea cu inchiderea.De la cel care am cumparat masina mi-a dat o telecomandam,am schimbat bateria(era consumata)dar inchiderea nu a mers,am citit pe forum ca sa bag cheie pe treapta a doaua in contact si sa tin apasat pe butonul de inchidere 30sec.A functionat a mers dar dupa 3,4 incercari (inchis deschis) nu mai merge si trebuie sa repet operatia cu cheia in contact etc...cum as putea rezovla problema !Va Multumesc

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

01.03.2011 15:05:46
  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
va salut, imi poate da cineva vreo idee de ce nu mai vine curent catre acuatorul de la portbagaj? Motorasul merge, dar nu vine curent deloc pe mufa care il alimenteaza Sad

un sfat? ce sa verific?
  • rasvan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut. De 2 luni de zile sunt posesorul unu opel insignia MY2010 cumparata de la Opel DI-BAS.
Masini are urmatoare configurare:
Motor 2.0 CDTI 130 CP
Echipare COSMO
OPTIONAL:
-CD 500 navi
-Pachet premium cosmo
-Rezerva dim reduse
-Portal telefon mobil
-Faruri adaptive
-Culare metalizata Gri tehnic

Acuma problema mea este urmatoare, din meniul de conficurare a masini am optiumea "auto reloc doors ON/OFF" care din cartea masinii reiese ca e raspunzatoare cu urmatoare functie, inchidere automata a masinii, cea ce nu se intampla deloc.
Intrebarea mea e daca cineva care are acelasi model MY2010 are aceasta functie in calc de bord si daca a reusit sa o remedieze.

Multumesc.
Skip ads

  • crscristicrs

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu inchiderea centralizata...se deschide de la cheie mda nu se mai inchide:(( am schimbat bateriile si tot nu merge
  • inercloyster

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
fiderzen a scris:va salut, imi poate da cineva vreo idee de ce nu mai vine curent catre acuatorul de la portbagaj? Motorasul merge, dar nu vine curent deloc pe mufa care il alimenteaza Sad

un sfat? ce sa verific?


Pai pt inceput poti sa verifici swichul de la porbagaj pe urma daca este ok verifica cablajul chiar unde se deschide porbagajul are un tub de cauciuc de obicei acolo se strapung/rup firele Bafta!
  • inercloyster

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
crscristicrs a scris:am si eu o problema cu inchiderea centralizata...se deschide de la cheie mda nu se mai inchide:(( am schimbat bateriile si tot nu merge



Ok electric nu se inchide doar se deschide dar mecanic se inchide? daca da sar putea sa fie actuatorul defect el fiind incorporat in inchizatoare ieftin doar intrun fel poti sa iesi sa desfaci bucati inchizatoarea (care este nituita) si sa schimbi swichiul care i pozitionat langa motoras!
  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
toate sunt ok, firele nu sunt roase, switchul e ok, acuatorul functioneaza daca il alimentez separat. problema este in alta parte se pare Confused
si nu cunosc nici sistemul de inchidere, care unde duce, sa pot verifica de la un cap la altul.
Skip ads

  • inercloyster

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
fiderzen a scris:toate sunt ok, firele nu sunt roase, switchul e ok, acuatorul functioneaza daca il alimentez separat. problema este in alta parte se pare Confused
si nu cunosc nici sistemul de inchidere, care unde duce, sa pot verifica de la un cap la altul.




Da binenteles se pot verifica dami niste date ale masini si maine cand sunt la munca o sa iti scot ceva documentatie schema electrica etc
  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
vectra b2 sedan din 2001 cu inchidere centralizata din fabrica. motorizarea 2.0 dti daca conteaza.
merci mult Very Happy
  • inercloyster

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
fiderzen a scris:vectra b2 sedan din 2001 cu inchidere centralizata din fabrica. motorizarea 2.0 dti daca conteaza.
merci mult Very Happy



Sunt in mare graba nu reusesc sa iti detaliez sper sa te descurci doar am reusit sa le caut si sa ti le scanez per sa se vada daca nu deseara o am sa fiu dupa 22 si ti le trimit pe mail Succes !






Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us
  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
o sa le printez si in weekend o iau la puricat, sper sa ii dau de cap.

merci pentru ajutor Very Happy credeam ca nu mai e nimeni pe sectiunea asta.
Skip ads

  • inercloyster

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
fiderzen a scris:o sa le printez si in weekend o iau la puricat, sper sa ii dau de cap.

merci pentru ajutor Very Happy credeam ca nu mai e nimeni pe sectiunea asta.


Pai sunt repartizati cineva pe fiecare secþiune? Eu sunt cam pe toate sunt in domeniu si dc sa nu ajut cu plãcere si orcand e nevoie succes la treaba si teoretic i uºor nici practic nu e dificil:)
  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu e repartizat nimeni pe fiecare sectiune, dar sunt multi care se pricep sau au avut probleme asemanatoare, problema e ca nu isi bat ei capul sa dea o solutie, prefera doar sa citeasca si sa treaca mai departe. Si eu unde stiu, ajut cum pot. Iti multumesc inca odata pentru schemele alea, incerc sa ii dau de cap Very Happy
  • Saghy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 ECOTEC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o problema cu clapeta care acopeara busonul pentru combustibil...a ramas bocata.

Ea se blocheaza normal din inchiderea centralizata dar desi deblochez toate usile(ar trebui sa se deblocheze si ea), aceasta ramane in continuare blocata.

Am inchercat sa o fortez cat am putu de tare si degeaba, de asemenea am incercat sa o deblochez si prin acel slot din portbagaj care permite acesul la stopul dreapta spate si nu am reusit(nu am destul acces pana la clapeta....)

Aveti cum va vreo sugestie in cazul in care v-ati intalinit cu o problema asemanatoare?

Multumesc,
  • ionutz87bc

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut am un vectra b din '98 cu inchidere centralizata de fabrica cu telecomanda pe cheie si de vreo luna si ceva nu mai functioneaza telecomanda precizez ca am schimbat bateria si am incercat sa fac sincronizarea cu contactul pus pe on si tinut apasat butonul de incuiat si nu s-a intamplat nimic, am facut si cu butonul de descuiat tot nimic , am intrat cu opcom pe central lock si am verificat telecomanda si imi vede comenzile de lock unlock cand dau comanda dar imi vede una de pe transmitter 1 (lock) si cealalta de pe transmitter 5 (unlock), am incercat sa dau erase transmitter dar nu mi-a sters-o si cand ii dau program imi spune see checking procedure, din butucul de la usa sofer imi incuie si imi descuie usile, ledul de pe telecomanda clipeste cam la un interval de o secunda la incuiere daca tin apasat iar la descuiere o singura data indiferent de cat timp tin apasat, in op com comanda de incuiere asa mi-o vede cum clipeste ledul lock/not operated la interval de aprox o secunda, ce este de facut nu mai stiu ?
  • ionutz87bc

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu mai e nimeni activ pe subiectul asta?
  • cypo_korea

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z 17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sal...am s eu o problema la stra h 2005 usa din stanga spate nu se inchide centralizata....adica toate se inchid doar aia ramane deschisa....ce poate avea...ca imi sta masina descuiata afara...
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut. mi-a aparut si mie o problema la inchidere centralizata(nu este inchidere din telecomanda) de cateva saptamanii usa din spate stanga nu se mai deschide/inchide cand dau sa inchid masina. Am verificat cablurile,siguranta toate is bune,mi-a zis cineva ca ar putea fi motorasu din usa dar nu pot sa imi dau seama care e ala?am dat tot de pe usa dar tot nu mi-am dat seama. Mai precizez ceva,uneori dar foarte rar isi mai revine inchiderea si din usa stanga spate,dar rar.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am si eu o problema care apare din cand in cand de cateva saptamani
simtomele ar fi urmatoarele
usa dreapta spate ramane cate o data blocata chiar daca restul usilor s-au deblocat ,nu se mai deschide nici manual din tamburus
ca sa remediez trebuie sa fac cateva cicluri de inchis-deschis din telecomanda si isi revine .
de la ce sa fie problema .
tin sa mentionez ca utilezez foarte des si deadlock-ul,oare de la asta sa fie si sa ramana usa blocata pe deadlock de nu se poate deschide nici din tamburus.
ce ma bucur este ca usa ramane blocata si nu deblocata sa ma trezesc ca urca cineva in masina mea peste noapte .
pentru moment nu stiu ce sa ii fac dar mai caut solutii si astept chiar si sugestii de la cei patiti.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR