Ai uitat parola?

• bibu16v

• Mesaje scrise: 3,558
  • Masina: Astra X16XEL din 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 25 Jan 2016

• Garaj Mesaj Privat
@CSimion423
În primul rând, niște poze cu becurile ar ajuta...
Problema cu ABS-ul e arhi-cunoscută și dezbătută pe-aci, pe forum...caută și vei găsi...chiar rezolvarea!
Cu centralizata, aș începe prin a verifica toate firele din burdufele de trecere din stâlpii A și, respectiv, B în portierele față și, respectiv, spate, începând cu portiera șoferului....tot boală cunoscută de Opel bătrân...caută și vei găsi!
  • big_electro61

• Mesaje scrise: 4,512
  • Masina: Astra Z13DTH din 2008
  • Cont inregistrat in: 24 Oct 2008

• Garaj Mesaj Privat
CSimion432 a scris:Am si eu o problema destul de mare la inchidere la un opel vectra B 1.6 16v din 97. De ceva timp tot caut problema pe acest topic si am schimbat toate inchiderile portierelor dar degeaba. Am luat masina si se inchidea doar cand invarteam cheia in broasca , din telecomanda nu mergea . Dar acum nu se mai inchide decat usa soferului din broasca de parca ar fii moarta , restul portierelor trebuie sa le inchid apasand busonul de inchidere de la fiecare portiera . Am schimbat si caseta din partea dreapta a pasagerului pe care scrie MU GM . Nu stiu ce sa mai fac si daca tot vorbim de electronica , mai am doua probleme , in bord imi arata doua becuri constante , ABS si am momente cand apas pedala de frana , o respinge si imi scoate un bazait ciudat si in afara de asta mai am si becul rosu , probabil pentru airbag , puteti sa ma ajutati va rog ? Am o gramada de timp de cand incerc sa o repar ...
Mi-a placut ultima propozitie...! Eu cred ca o sa mai treaca mult timp,incercand dumneata sa o repari...!
  • Florin Ionescu

• Mesaje scrise: 15
  • Masina: Agila Z10XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 21 Jun 2013

• Garaj Mesaj Privat
Salut. Am tot cautat pe forum dar nu am gasit, poate nu stiu cum sa caut pentru ca problema mea cu inchiderea centralizata e mai greu de cautat in bara :de search ) Pe scurt, nu imi functioneaza telecomanda iar din cheie cand descui portiera sofer se incuie inapoi singura. Daca o descui si deschid portiera sofer intra ca intr-o bucla de inchidere-deschidere (se actioneaza toate sigurantele portierelor si se aude sunetul specific) pana pun contactul sau pana inchid portiera sofer (si raman pe incuiat toate). Tot din aceiasi perioada am obeservat ca nu merg geamurile electrice spate (nici in consola centrala de la sofer nici din butoanele individuale de pe portierele spate). Daca aveti idei, sunt binevenite! Multumesc!
  • bibu16v

• Mesaje scrise: 3,558
  • Masina: Astra X16XEL din 1995
  • Cont inregistrat in: 25 Jan 2016

• Garaj Mesaj Privat
Eu aș bănui, ptr început, firele din burdufurile de trecere din stâlpii B în portierele spate (dar nu numai)...întreruperi, dezizolări și/sau scurt-circuit. După ce te convingi că sunt Ok. mai vezi...extinzi cercetările au ba.
  • big_electro61

• Garaj Mesaj Privat
Ai mecanismul unei portiere blocat(actuator defect sau nealimentat,mecanism ruginit) si inchiderea/deschiderea electrica nu-l poate actiona.Portierele sunt toate odata incuiate sau descuiate...
  • Florin Ionescu

• Garaj Mesaj Privat
Salutare din nou. Abia azi am reusit sa ma uit putin si am remediat problema, solutia fiind una foarte simpla de altfel: era arsa siguranta "geamuri electrice"....nu mai retin care din ele dar sigur una de 30A (17 sau 20). Am scos initial siguranta pentru inchiderea centralizata si intr-adevar nu mai functiona, dupa care am luat prin eliminare si cele pentru geamuri electrice. Cand am inlocuit-o pe cea arsa pentru geamurile pe spate s-a remediat toata problema initiala (geamuri electrice spate nefunctionale si "bucla" inchis-deschis in care intra inchiderea centralizata pana puneam contactul sau inchideam usa sofer (caz in care se oprea din inchis-deschis, ramanand pe inchis, cu toate usile blocate). Sper sa fie de folos informatia in cazul in care mai pateste cineva la fel.
  • big_electro61

• Garaj Mesaj Privat
Ceva nu-i in regula in instalatia masinii,deoarece circuitul inchiderii centralizate nu este dependent de circuitul geamurilor electrice. Cand se doreste se poate folosi un impuls din modulul inchiderii pentru a inchide geamurile(dar nu e cazul la tine).Siguranta pe care ai inlocuit-o F21(30A),de pe alimentarea si functionarea geamurilor,are tensiune pe ea doar cu contactul pus,in rest e ca si cum nu ar fi(tensiune 0),dar efectele neplacute ale inchiderii apareau cand nu era pus contactul,iar pe siguranta nu era tensiune.De curiozitate m-am uitat in documentatia Opel Tis,dar n-am gasit decat echipare cu gemuri pe fata si inchidere pe toate portierele.De la sofer poti comanda geamurile de pe spate,ai comutatoare dedicate,inclusiv comutator blocare geamuri spate(pentru copii)...?
  • Florin Ionescu

• Garaj Mesaj Privat
da, am. si geamurile se inchid toate cand blochez din telecomanda. siguranta este f20, nu f21. si in momentul in care puneam contactul, inchiderea centralizata functiona normal.
  • epidaurus

• Mesaje scrise: 113
  • Masina: Astra B14NET din 2018
  • Cont inregistrat in: 29 Sep 2018

• Garaj Mesaj Privat
Salut, am si eu o intrebare. Masina este un Opel astra J 2018. La inchiderea usilor din telecomanda daca ai un geam / geamuri deschise ce se poate face sa se inchida geamurile automat.
  • Florin Ionescu

• Garaj Mesaj Privat
Probabil trebuie sa mergi la un tester sa iti programeze din softul masinii.
  • IMirel

• Mesaje scrise: 7
  • Masina: Astra din 2007
  • Cont inregistrat in: 31 Mai 2019

• Garaj Mesaj Privat
Salut, am si eu o problema cu inchiderea centralizata. Astra H din Dec 2006. Cand o apuca se inchid si se deschid usile singure in continuu. Nu conteaza ca e in mers sau oprita. Am crezut ca e de la baterie si am schimbat-o. Nu era de acolo. Am desfacut usa stanga si am scos cupla de la modulul din interior. O perioada nu a facut dar dupa ceva timp a inceput din nou. Daca in timp ce face, deschid usa de la sofer, se opreste. Ceva sugestii, un electrician care sa ma ajute? Merci anticipat
  • Florin Ionescu

• Garaj Mesaj Privat
Verifica sigurantele, totusi. Eu am avut o problema asemanatoare si a fost banala siguranta.
  • IMirel

• Mesaje scrise: 7
  • Masina: Astra din 2007
  • Cont inregistrat in: 31 Mai 2019

• Garaj Mesaj Privat
Am verificat si ras-verificat, Nu e de acolo. Interesant e ca atunci cand deschid usa stanga fata nu mai face...
  • Florin Ionescu

• Garaj Mesaj Privat
Nu mai face ca aia e master. Ca sa nu uiti cheile inauntru si sa se blocheze usa.
  • enervantul

• Mesaje scrise: 113
  • Masina: Astra B16XER din 2017
  • Cont inregistrat in: 02 Mar 2017

• Garaj Mesaj Privat
epidaurus a scris:Salut, am si eu o intrebare. Masina este un Opel astra J 2018. La inchiderea usilor din telecomanda daca ai un geam / geamuri deschise ce se poate face sa se inchida geamurile automat.

Poti sa tii apasat butonul de inchidere centralizata pana se inchid si geamurile.

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata