Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • druje

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult d-le Dan,stima.
Skip ads

  • iamsavi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut, pentru un Bertone 2001 motor Z18XE 125cp, ce altceva imi trebuie in afara de kit? Ma refer la alte garnituri, capace etc?

Totodata, stie cineva de filtru de polen ce dimensiuni imi trebuie ca-s doua tipuri - Behr si nu mai stiu care...

Multumesc.
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Poze la mine in garaj kit distributie ( Y17DT) (2 role curea ) pompa apa , 3 simeringuri (arbore cotit ,ax cu came ,pompa ulei ) si curea alternator total am dat 700 ron problema de care m-am lovit e ca nush ce rola e buna cea cu arc sau cea cu brat .am rezolvat la magazinu de piese sa mi le dea pe amandoua . As fi interesat sa imi zica si mie cineva un pret la manopera deoarece inca nu le-am montat
  • marquiz

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
motoare pana in 2002 inseamna inclusiv 2002? am o astra g 2002 si am vreo 70 000 de cand nu a fost schimbata si ma cam ingrijorez...
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la o zafira mai 2008 la cati km se schimba distributia masina e luata din afara si nu are carte service ea are momentan 67000 de km Ms
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare , pentru un Opel Astra F din '95 ce imi trebuie pentru a face schimbarea distrubutiei "ca la carte" ? motor 1.4 60 cai
multumesc

LE: cand cauti , gasesti Embarassed https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=53084
  • username250

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
stefan_ciocoiu a scris:la o zafira mai 2008 la cati km se schimba distributia masina e luata din afara si nu are carte service ea are momentan 67000 de km Ms

Eu stiu ca se schimba la 60.000 km sau 4 ani.
Totodata, stiu ca este recomandat sa schimbi distributia cat mai repede, in cazul masinilor achizitionate la SH, deoarece nu ai cunostinta de reviziile facute de catre proprietarul anterior.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
stefan_ciocoiu eu zic ca la Z19DTH e 150,000km sau 10 ani, cum km in km aia din bord nu poti avea incredere o schimbi si dormi linistit.

danywhy tu ai C14NZ vezi in certificat daca am nimerit, discutia gasita e buna la modul beleste ochii si citeste inainte. La el orice mecanic mai normal la cap o facea in 3 ore (cu tot cu pauze de cafea, bere, racit motor, aerisire) la coltul blocului.
La tine este banal, o curea si o rola intinzatoare, pompa de apa e bine de inlocuit ca nu este scumpa. Ar fi indicat ceva degripant la suruburi pompa apa ca multe sunt ruginite, timp de lucru 2,5 ore cu pauze de povesti, lasat la racit motor si ce mai vrei tu.
Skip ads

  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut,

Imi scapa ulei pe la un simering de la arborele cotit, desi la ultima schimbare a curelei l-am schimbat (am parcurs doar 16.000 km.) Sunt in pericol cureaua si rolele? Am aflat ca pentru a schimba acel simering manopera este ca la schimbarea curelei si a rolelor de la distributie. Cati dinti trebuie sa aiba cureaua, pentru o astra g 1,7 DT din 2003?
L-as ruga pe @wlf sa-mi spuna, daca este posibil, dimensiunile celor trei simeringuri (arbore cotit, ax cu came, pompa ulei) deoarece ultima data am cam alergat dupa unul din ele, desi am fost comandat dupa datele din talon (era cu mult mai mare) pana la urma a fost dat jos cel rau (a stat masina desfacuta doua zile la mecanic) si cum nu se vedea prea bine cotele am pus unul de 38x50x8/5,5.
Rugamintea pentru @wlf este valabila, de fapt, pentru toti cei care stiu.

Multumesc anticipat.

Multumesc
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Motor Z16XEP
Curea continental 146 de dinti
rola ina intinzatoare
rola de ghidaj ina
curea continental la accesorii (am aer coditionat)
Acestea au costat 520 ron
Manopera a costat 150 ron pentru ca am vrut factura si sa beneficiez de garantia pieselor
Aceasta operatiune de schimbare a distributiei am facut-o la 96000 de km dupa ce a implinit masina 3 ani!
total 670 ron
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
de rolele INA ce se poate spune?eu ma interesez pt un chit de distributie 550 ron contitec fara pompa de apa
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
de rolele INA ce se poate spune?eu ma interesez pt un chit de distributie 550 ron contitec fara pompa de apa
Skip ads

  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
de rolele INA ce se poate spune?eu ma interesez pt un z19dth chit de distributie 550 ron contitec fara pompa de apa
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:stefan_ciocoiu eu zic ca la Z19DTH e 150,000km sau 10 ani, cum km in km aia din bord nu poti avea incredere o schimbi si dormi linistit.

danywhy tu ai C14NZ vezi in certificat daca am nimerit, discutia gasita e buna la modul beleste ochii si citeste inainte. La el orice mecanic mai normal la cap o facea in 3 ore (cu tot cu pauze de cafea, bere, racit motor, aerisire) la coltul blocului.
La tine este banal, o curea si o rola intinzatoare, pompa de apa e bine de inlocuit ca nu este scumpa. Ar fi indicat ceva degripant la suruburi pompa apa ca multe sunt ruginite, timp de lucru 2,5 ore cu pauze de povesti, lasat la racit motor si ce mai vrei tu.


ms mult
  • padrefloryn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare tuturor, am o astra H 2006, am luat masina de la cineva cunoscut, care a schimbat distributia la 60000 km, masina fiind adusa din Austria, acum am 126000, trebuie sa schimb distributia?
daca da, pe langa curea , role si ulei, ce trebuie sa mai schimb?
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
60+60= 120 Logic Very Happy
  • marian_24 nma

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salutari tuturor!
imi poate recomanda un service in Bucuresti pentru schimbarea distributiei? cumpar eu tot chitul si doar sa il schimbe.
Nu vreau reprezentanta.
Am un Vectra B din 96, 16,16V [/b]
Multumesc.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea ia legatura cu MAIANDREI si cu baietii de la el de la garaj daca vrei lucru bun ieftin si cu garantie ! tu faci cum vrei !
  • giany_m

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
buna! stie cineva daca innainte de termenul de schimbarea a distributiei apar ceva sunete (zgomote) cidate s-au ceva care sa te avertizeze.....
va multumesc!
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Astra G merita kit distributie Gates cum mi s-a recomandat de catre 2 magazine de piese ? sau sa iau curea contitech+role ina cum am vazut mai pe la toata lumea ?
Rog pareri.

merci.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR