Ai uitat parola?

• mariusz12

• Mesaje scrise: 34
  • Masina: Insignia A20DTH din 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 23 Apr 2018

• Garaj Mesaj Privat
Ai PM de la mine. Ne auzim maine.
  • RLazar967

• Mesaje scrise: 1
  • Cont inregistrat in: 30 Jul 2018

• Garaj Mesaj Privat
Salutare colegi. Mă interesează să cumpăr o Insignia A 2.0 Turbo benzină și automată. Nu vreau diesel, știu la ce mă bag din punct de vedere al consumului, dar m-ar interesa acum cât de fiabil este motorul și cutia automată. Am experiență cu un Astra J Sedan la muncă 1.4 turbo automat din 2017 iar cutia nu mă dă pe spate deloc. Să fie la fel și la Insignia? Mulțumesc.
  • danka1

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Insignia B20DTH din 2016
  • Cont inregistrat in: 01 Nov 2007

• Garaj Mesaj Privat
Buna seara, am achizitionat pana la urma Insignia CT din 2016, 170 CP, 4X4, 47500 km reali, din Germania de la un dealer Opel. Dotari destul de multe, cutie manuala(asa am vrut), euro 6, cu adblue. Masina e superba, merge foarte bine, nu ar trebui sa faca la cati km are dar nu se stie niciodata. Am facut schimburile de ulei si filtre si cam atat. Vroiam sa va intreb cam la cati km trebuie sa schimb kiturile de distributie si transmisie, avand in vedere ca le am inca pe cele noi? Stiu ca se spune ca cele din fabrica tin mai mult decat celelalte. Va multumesc anticipat! Daca mai aveti nevoie de alte informatii, fara probleme.
  • ciulivirus

• Mesaje scrise: 9
  • Masina: Insignia A20NHT din 2009
  • Cont inregistrat in: 09 Feb 2019

• Garaj Mesaj Privat
RLazar967 a scris:Salutare colegi. Mă interesează să cumpăr o Insignia A 2.0 Turbo benzină și automată. Nu vreau diesel, știu la ce mă bag din punct de vedere al consumului, dar m-ar interesa acum cât de fiabil este motorul și cutia automată. Am experiență cu un Astra J Sedan la muncă 1.4 turbo automat din 2017 iar cutia nu mă dă pe spate deloc. Să fie la fel și la Insignia? Mulțumesc.

Scuze dar doar acum am citit postul si pot sa iti raspund ca relativ proaspat posesor de insignia febriarie 2019 - ( 2.T dar cutie manuala)
pe langa schimbat ulei, filtre
1. motor - pana acum - schimbat distributia complet ( desi se spune ca daca este pe lant nu se schimba) la mine era o tija de ghidaj rupta si am optat pentru schimbarea integrala a distributiei (pinioane, lanturi, ghidaje, intinzatoare, etc)
2. schimbat teava tur ulei ce duce la turbo, fisurata si imi picura ulei pe galeria de ecvacuare ( fum, pericol de incendiu)
3. am cautat in mod expres cutie manuala ca si concluzie din cele citite pe forum vizavi de fiabilitatea celor automate ( patineaza, se strica blocul de valve)
4. ca la punctul 3. am optat ptr tractiune fata din cauza fiabilitatii indoielnice a haldexului
5. nu prea gasesti piese pentru motorizarea asta ca sunt rare la noi in tara, doar la comanda cu timp de asteptare chinuitor de lung ( la Opel Oradea nu au fost in stare sa imi dea nici macar oferta de pret pentru distributie ca nu au mai avut de a face cu aceasta motorizare decat o singura data si atunci au facut schimb de ulei)
6. consum... eh... in bord ...13.4 consum mediu in realitate din cate am calculat eu vreo 17 si asta la nivel de oradea 70 % (drumuri scurte dar nu aglomerate) si extra 30 %, si condus normal
bafta la achizitie
  • DCatalin580

• Mesaje scrise: 12
  • Cont inregistrat in: 05 Aug 2019

• Garaj Mesaj Privat
O intrebare pt Mariusz12 Am si eu o insignia din 2014 163cai vreau sa schimb O-ringul dar mecanicul a spus ca nu poate da jos baia de ulei pentru ca sunt 2 suruburi care prinde bloc motor si trebuie sa desfaca motorul .Astept un raspuns . Multumesc.
  • daniel12345

• Mesaje scrise: 6
  • Masina:
  • Cont inregistrat in: 07 Sep 2019

• Garaj Mesaj Privat
Buna seara, ma interesează sa cumpăr un Opel Insignia 2013. Este adus din Austria și mi se pare ca este singura mașina corecta la banii pe care ii cere pe ea adică 7500. Mașina are 122000 și este bine dotata. Diesel, 2.0 cutie automata. Mi s-a trimis și carte de service cu revizii efectuate in fiecare an.

Ce părere aveți de cutia automata? Sunt probleme? Cei care aveți acest model, sunteți multumiți?

Mulțumesc frumos,
Daniel
  • daniel12345

• Masina:

• Garaj Mesaj Privat
Buna ziua,

Revin cu cateva informatii.

Am primiti si isoricul de service si l-am tradus cu google translate

Vi se pare a fi o masina cu probleme? Este vb de o insignia din 2013 Diesel, 2.0 cutie automata.

Cei care au acest model, au patit astfel de lucruri? Ma ingrijoreaza faptul ca au fost schimbate bujiile (din ce inteleg) dar si compresorul de aer conditionat (daca asa o fi).

Multumesc frumos,

18.12.2018 – 117.235 km
1. Gluthkerze ersetzen - Înlocuiți dopul incandescent
2. eine weitere Glühstiftkerze ersetzen - înlocuiți un alt conector luminous
3. Alle Glühstiftkerzen ersetzen - înlocui toate bujii incandescente
14.11.2018 - 115.789 km
1. Frontverkleidung demontieren instandgesetzt - Panoul frontal dezasamblat reparat
2. wischerblatt windschutzscheibe ersetzen - Înlocuirea parbrizului cu lama ștergătoarelor
3. heckverkleidung erneuert - Capacul spate reînnoit
24.04.2018 – 104.789 km
1. Kondensator klimaannlangre erstzen - Înlocuiți aparatul de aer conditionat
2. Kältemittel ablassen und auffüllen (mit Reparatur) - Scurgeți și umpleți cu agent frigorific (cu reparație)
18.01.2018 – 99.443 km
1. Uberprufung – recenzie
2. Plakette – placă
3. inspektion nach 1 3 5 jahren usw - inspecție după 1 3 5 ani etc.

18.10.2017 – 94.745 km
1. Frontverkleidung Kondensator erneuert - Se reînnoiește condensatorul din panoul frontal sau Capacitor frontal reînnoit
31.07.2017 – 90.203 Km
1. heckverkleidung erneuert - Capacul spate reînnoit

16.01.2017 – 80.712 km
1. inspektion nach 4 8 12 jahren usw - Inspecție după 4 8 12 ani etc.
2. bremsflussigkeitswechsel - Frână schimbarea lichidului
3. bremsbeläge vorne ersetzen - înlocuiți plăcuțele de frână din față
4. bremsscheibe vorne ersetzen - înlocuiți discul de frână din față

11.01.2016 – 58.670 Km
1. Ubepriufng par. 57A - Verificați alin. 57A
2. Plakette – placă
3. Inspecktion nach3 Jahren - Inspecție după 3 ani
4. bremsbeläge hinte ersetzen - înlocuiți plăcuțele de frână din spate
5. bremsscheibe hinte ersetzen - Înlocuiți discul de frână
17.04.2015 - 42.649 Km
1. Austausch Abdeckung, Steuerventil Körper - Capac de înlocuire, corpul supapei de control
2. Deckel Ventilkörper ersetzen - Înlocuiți capacul corpului supapei

14.01.2014 – 18.888 km - revizie 2 ani

10.06.2015 – 4.733 Km – Golire umplere agent refrigerant (fara reparare)
  • AndreiFanOpel

• Mesaje scrise: 503
  • Masina: Zafira Z19DT din 2006
  • Cont inregistrat in: 01 Mai 2015

• Garaj Mesaj Privat
Cauta pe forum topicul cu probleme despre acest model opel sau despre acest motor.

In mare parte masina este frumoasa, usor de intretinut si singura problema ar fi vestitul semering de la motor care atunci cand apar semne de uzura este bine de schimbat imediat pentru a putea preveni o situatie neplacuta in viitor.

Folositi cu incredere functia de cautare a forumului Smile

Ca orice masina SH exista avantaje si dezavantaje, trebuie doar sa ni le asumam, sa fim constienti si pregatiti de o posibila investitie dupa achizitionare.
Bafta in achizitionarea masinii, drumuri bune fara incidente neplacute si multa sanatate ca-i mai buna decat toate Wink
  • daniel12345

• Masina:

• Garaj Mesaj Privat
Mulțumesc pentru sfaturi. Mi s-a părut ca mai degrabă întreb aici și sân obțin informații de la cei care au mașina de 6 ani deja, decât sa găsesc informații vechi de acum 3-4 ani.
Mulțumesc,

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata