Ai uitat parola?

• soryn0314

• Mesaje scrise: 31
  • Masina: Zafira din 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 18 Nov 2013

Inca nu am platito..Vreau sa o platesc saptamana viitoare
Momentan am nr rosi pe ea
  • oopsCam

• Mesaje scrise: 649
  • Masina: Vectra Z18XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 04 Jun 2009

soryn0314 a scris: Salut
Am si eu un Opel Zafira cu motor de 2.0 diesel de inscris si am taxa de 1760euro .
La momentul de fata se mai poate da in judecata pentru recuperarea taxei?

Da, se mai poate da in judecata.
  • Cipiotul

• Mesaje scrise: 3,055
  • Masina: Astra Y20DTH din 2000
  • Cont inregistrat in: 30 Dec 2008

deci tu nici n-ai platit taxa si vrei deja s-o recuperezi. vezi doar ca tu te incadrezi la timbru de mediu si nu stiu cate sanse ai sa recuperezi ceva... oricum, dupa ce depui actele la tribunal dureaza cam 1 an de zile pana afli daca recuperezi sau nu ceva...
  • soryn0314

Pe mine ma intereseaza daca mai merge sa dau in judecata ..
Ca nu merita sa le las o asa suma mare dai dracu de jegosi ..nu stiu pe ce sa ne mai ia bani ..hotii dracu (PARLAMENTU)
  • nicu1108

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Astra din 1999
  • Cont inregistrat in: 26 Feb 2013

Salut in cazul meu sentinta irevocabila sa dat in 18 feb 2014 , inca nu am intrat in posesia hotararii. Intrebarea mea este daca-mi primesc banii in rate sa pe toti odata?
  • Wall02

• Mesaje scrise: 618
  • Masina: Astra z16xe din 2002
  • Cont inregistrat in: 04 Apr 2013

Pe toti
  • ovis2006

• Mesaje scrise: 3
  • Masina: Vectra din 1997
  • Cont inregistrat in: 07 Mar 2014

Pentru o taxa de poluare de 4600 ron ,dobanda dupa 5 ani este in jur de 3500 ron? am calculat bine?Multumesc.
  • nicu1108

nu prea! Dobanda depaseste lejer taxa, la 4600 ron dobanda e undeva la 6000 (vorbesc de dobanda fiscala)
  • ahappyuser

• Mesaje scrise: 5,068
  • Masina: Vectra X17DT din 1997
  • Cont inregistrat in: 05 Apr 2010

Te inseli, la 4.380lei taxa dobanda a fost 1.200lei si cheltuieli de judecata 840lei. Aproximativ 2 ani de judecata.
  • ovis2006

bun ar fi si 2500 Smile , pe finalul lunii sper sa intre banii in cont,va anunt atunci cat am luat exact.Multumesc ahappyuser si nicu 1108
  • nicu1108

ahappyuser depinde foarte mult de ce fel de dobanda ai in sentinta daca este dobanda fiscala sau legala. Iar in unele cazuri dobanda fie ea fiscala se calculeaza din momentul in care ai facut cererea, asta fiind de asemenea o greseala la cererea de la anaf,aceasta trebuie mai nou calculata din data plati . Si ca sa mai vin cu un argument am atasat o stire celebra de pe internet ,ca nu stiu daca am voie sa pun link aici.

Dragoș Târșia, avocatul Marianei Irimie, din Sibiu, căreia Curtea de Justiție a UE i-a dat dreptate referitor la plata dobânzii pentru taxa auto, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX, că, după decizia instanței, mulți dintre cei care vor cere plata dobânzii vor primi sume mai mari chiar decât taxele de poluare pe care le-au plătit.

"Această decizie are o importanță majoră, întrucât obligă statul să restituie nu atât suma prelevată sub titlul de taxă de poluare, cât și dobânda aferentă în materie fiscală, calculată de la data perceperii acestei taxe și nu de la data cererii de restituire, cum prevedea, până ieri (joi - n.r) articolul 124 din Codul de procedură fiscală. Sunt multe cazuri în care dobânda va întrece taxa. Pentru toate taxele prelevate în perioada 2007-2009, dobânda este de peste sută la sută din cuantumul taxei'', a declarat Dragoș Târșia.

Potrivit acestuia, în cazul clientei sale este vorba despre o mașină înmatriculată în 2008 pentru care s-a plătit o taxă de poluare de 6.700 de lei, iar dobânda pe care clienta sa o are de primit este de aproximativ 9.500 de lei.

"Economic, importanța este covârșitoare asupra bugetului pentru că, în majoritatea cazurilor, dobânda va depăși taxa în sine. Cu cât ai plătit taxa mai demult și cu cât a fost mai mare, dobânda va fi mai mare", a afirmat Târșia.

El a spus că s-a ocupat de peste o mie de procese de recuperare a taxei auto și foarte mulți dintre clienții săi l-au contactat deja pentru a cere și dobânda aferentă, precizând că se așteaptă la "o nouă avalanșă de procese".

Potrivit datelor furnizate de reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Sibiu, până în prezent în județ s-a restituit taxă auto în valoare de 8.542.400 de lei.

Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) a dat dreptate unei sibience care a dat în judecată autoritățile române, cerând ca, la restituirea taxei de poluare, să primească și o dobândă calculată pentru perioada începând cu plata respectivei taxe.

Mariana Irimie - care, pentru un autoturism înmatriculat pentru prima dată în Germania, a plătit taxa de poluare ce era prevăzută de OUG nr. 50/2008 - este în proces cu Administrația Finanțelor Publice Sibiu și Administrația Fondului pentru Mediu, cauza fiind legată de suma ce trebuie să îi fie restituită.

Sibianca a cerut ca să primească și dobândă începând de la data plății taxei și până la cea a restituirii sale efective.
  • ovis2006

Asa apare pe scurt din hotararea judecatoreasca ''precum și la plata dobânzii legale fiscale calculată de la data plătii fără temei a taxei si până la data restituirii acesteia ''
  • dany_ionutz

• Mesaje scrise: 874
  • Masina: Vectra 2.2 dti 125cp din 2003
  • Cont inregistrat in: 22 Oct 2008

Nu stiu daca s-a mai discutat aceasta problema dar am cumparat o masina inmatriculata in romania inainte de 2007 si ca sa o trec pe mine trebuie sa platesc timbul de mediu care e destul de mare.Cineva mi-a zis ca pot sa dau in judecata si ca o sa castig sigur,dupa care pot inmatricula masina fara sa mai platesc taxa.A facut cineva asa ceva?
  • szian

• Mesaje scrise: 1,216
  • Masina: Vectra x16xel din 1997
  • Cont inregistrat in: 27 Nov 2010

Se poate dar iti trebuie un avocat bun.
  • dany_ionutz

a castigat cineva un astfel de proces?
  • Cipiotul

• Mesaje scrise: 3,055
  • Masina: Astra Y20DTH din 2000
  • Cont inregistrat in: 30 Dec 2008

in primul rand tu trebuie sa faci cerere la finante sa-ti aprobe sa inmatriculezi masina fara plata timbrului... ei o sa dea refuz si cu refuzul ala ii dai in judecata... judecata o sa dureze cel putin 1 an de zile... timp in care o sa fii nevoit sa tii pe dreapta masina sau s-o inmatriculezi pe BG...
cel mai simplu ar fi s-o inmatriculezi cu taxa de timbru platita si apoi sa-i dai in judecata s-o recuperezi...
  • dany_ionutz

referitor la ce a zis Cipiotul,masina este inmatricua in romania si eu pot circula fara sa o trec pe mine pe perioada procesului
  • soryn0314

Ce se mai aude cu recuperarea Timbrului de mediu?
L-am platit in luna februarie 2014 si m-a costat 7600lei
  • Wall02

• Mesaje scrise: 618
  • Masina: Astra z16xe din 2002
  • Cont inregistrat in: 04 Apr 2013

soryn0314 contacteaza un avocat si o poti recupera
Saptamana trecuta am facut si eu dosarul pt recuperarea taxei auto la un opel astra g masina a fost inamtriculata in 2013 sanse de castig 98% asa mi-a zis avocatu:)), acum astept
  • vasy5000

• Mesaje scrise: 66
  • Masina: Astra 16szr din 2000
  • Cont inregistrat in: 14 Jan 2011

salut in legatura cu cei care au recuperat taxa de poluare cica dupa 1martie ,li se va da banii in 5 ani?este posibil daca ai hotarare judecatoreasca ?

Intra si tu in Club!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata

Inchide