Ai uitat parola?

• danlazar1

• Mesaje scrise: 57
  • Masina: Agila Z10XE din 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 22 Aug 2012

• Garaj Mesaj Privat
Doar pe la bujiile 2 si 3,am luat la mana toate suruburile de la capac de distributie si chiulasa,,au fost stranse bine,nu am omis nici unul...
  • dancuciureanu

• Mesaje scrise: 15,478
  • Masina: Agila Z10XE + Z12XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 26 Jun 2006

• Garaj Mesaj Privat
Ar fi atunci garnitura chiulasa dusa, posibil si ovalizata chiulasa, fisurata ea sau bloc.
  • danlazar1

• Garaj Mesaj Privat
am observat Óntre pistonul 2 și 3 ca garnitura nu mai are vopsea sau ce o fi aia....asta sa fie cauza ca trece apa in capul persoanelor? Am mai pus o poza de aproape unde se vede mai clar

Ultima modificare facuta de danlazar1 la Vin 30 Aug, 2019 2:36 pm
  • danlazar1

• Garaj Mesaj Privat

• dancuciureanu

• Mesaje scrise: 15,478
  • Masina: Agila Z10XE + Z12XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 26 Jun 2006

• Garaj Mesaj Privat
Nu este elocvent, vezi plan si fisuri.
  • danlazar1

• Garaj Mesaj Privat
Da,chiulasa este ovalizata sper sa se vada bine,fisur„ nu am observat.voi incerca sa o planez si va tin la curent cu rezultatele
  • Ldumitru

• Mesaje scrise: 8
  • Masina: Agila z10xe din 2000
  • Cont inregistrat in: 30 Sep 2019

• Garaj Mesaj Privat
Am planat chiulasa,am pasuit si supapele cu ajutorul unei bormasini dupa care am facut testul cu benzina sa vad daca le-am pasuit bine si nu stiu daca e bine ca benzina a stat pe supape doar circa 10 min si am observat scurgeri mici de benzina pe la evacuare si admisie.Nu pot asambla motorul pana nu sunt sigur ca totul este in regula.Va rog sa ma ajutati ca e foarte greu pieton.
  • catastefan

• Mesaje scrise: 5,800
  • Masina: Corsa Z12XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 21 Jan 2012

• Garaj Mesaj Privat
Pai nu e bine...nu trebuie sa treaca benzina....trebuie sa fie etans
Du chiulasa la un atelier specializat...poate trebuie refacute si scaunele supapelor
  • mecaNIK

• Mesaje scrise: 1,784
  • Masina: Insignia confidential din 2010
  • Cont inregistrat in: 10 Jan 2007

• Garaj Mesaj Privat
Scurgeri mici dupa 10 min. monteaz-o fara frica ,in primul rand supapele nu se pasuiesc cu bormasina sigur ai vazut o gramada de cerculete pe scaun si talerul supapei ceea ce nu e tocmai ok ,dar e oricum mai bine decat nimic. Daca ai observat cu atentie si e dupa 10 min . nu este nici o problema,am facut experimente de cum se comporta motorul in functie de cat de devreme apar scurgerile de la 5 min in sus e in regula.Singurele supape care nu curg niciodata sunt cele care au functionat impecabil si le gasesti montate pe chiulasa pentru ca ele s-au pasuit singure in timp,dupa ce schimbi si cele noi vor ajunge la fel daca le dai un inceput si restul fac singure cu conditia sa mergi o perioada mai potolit .Spor la treaba.
  • Ldumitru

• Garaj Mesaj Privat
Mulțumesc!
  • Ldumitru

• Garaj Mesaj Privat
Nu inteleg ce se intampla,numele meu a fost schimbat din danlazar1 in Ldumitru, rog moderatorii sa ma lamureasca
  • Ldumitru

• Garaj Mesaj Privat
Pentru prima data de la Dacia 1300 incoace (2005)am avut curajul sa fac planeitatea unei chiulase ,scaune supape si tot ce necesita aceasta operatiune si motorul toarce ca un pisoias:),banuiesc ca v-am atras atentia cu planarea chiulasei,ei bine am planat chiulasa pe o suprafata plana a unei sticle de 10mm pe care am lipit smirghel de 240 si am frecat chiulasa pe acest dispozitiv pana am vazut ca sa slefuit pe toata suprafata uniform dupa care am folosit pasta de polisat nr 1 si am frecat in continuare pana a stralucit toata suprafata ca o oglinda!Din masuratori nu am depasit prin slefuire cei 0,2 mm maxim ce pot fi luati din suprafata chiulasei.Este o experienta pe care am vrut sa va impartasesc pentru ca mi-a reusit si am satisfactia lucrului bine facut ! Fara acest forum si mai ales pentru ca Dan Cuciureanu este atat de strict in mecanica auto nu as fi avut curajul sa fac planeitatea pentru ca nu am avut destule cunostinte in acest domeniu.
Va doresc tuturor opelistilor drumuri bune fara evenimente rutiere
O seara buna!

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata