Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • wwwcvro

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salutare si La multi ani.
Nu stiu daca dezlipirea oglinzii retrovizoare (cu tot cu suport) este chiar o problema tehnica dar nu am stiut unde sa o incadrez.
Intrebare...cu ce pot lipi suportul de parbriz? am incercat cu silicon din ala transparent (mare greseala) - si acum a ramas o pata de ulei siliconic pe parbriz care nu "iese" cu nimic. Ar merge cu super glue?
Merci


P.S. Poate stie cineva cu ce se curata uleiul siliconic.
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Merge si cu superglue dar nu tine mult.Superglue devine casant si dupa o perioada,din cauza vibratiilor, o sa te trezesti cu ea in brate Very Happy ...si sa nu te sperii sa faci vreun accident Doamne fereste Twisted Evil
Acum lasand gluma deoparte, vezi ca exista o solutie speciala(am uitat cum se numeste) pe baza de cauciuc siliconic. Daca te duci la un atelier de montat parbrize, cu o mica atentie,te rezolva ei.Eu asa am facut si e OK.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sau incerci cu super attack dar sa fie gel... eu asa am facut la vechea masina si timp de 3 ani nu am avut nici o problema... cu superglue lichid am incercat si eu dar a picat....
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema si am incercat nenumarate solutii pana cand un prieten mi-a spus ca un alt prieten de-al lui si-a spart in acest fel parbrizul. Chestia este ca adezivul trebuie sa fie elastic, pentru ca vibratiile oglinzii sa nu se transmita la parbriz.
Exista un adeziv special pentru asta, din pacate pretul lui este destul de piperat (cam 10 euro pentru un tub care este atat de mic incat nu stiu daca iti ajunge). La firmele specializate in parbrize au si adezivi si silicon special pentru parbrize si iesi mult mai ieftin. Iar ca rezistenta pot sa iti spun ca lipesc cu ele manerele pentru geamurile culisante ale microbuselor si tin o viata. Nu stiu sa iti spun pretul, eu am avut o mica fisura in parbriz pe care mi-au reparat-o iar in banii astia mi-au lipit si oglinda, ca bonus.
Skip ads

  • wwwcvro

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Merci
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Dar pentru o oglinda laterala(exterioara)?Merge cu super glue?Mi s-a desprins in partea de sus si ma gandesc ca nu ii place sa ploua in interior.Mai ales ca am si oglinzile incalzite Sad
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Am lipit si eu cu super glue corpul oglinzii laterale exterioare (rama aia de plastic neagra) si de 2 ani tine fara probleme..
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Vezi ca se gaseste o banda dublu adeziva. Este de mai multe feluri si de mai multe calitati. Sigur vei fi multumit. Bafta! Wink
Skip ads

  • florin

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 B X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
In magazinele gen Bricostore se gaseste Power Tape. Eu am lipit bandourile laterale. Tine foarte bine inca, desi are aproape 2 ani. Rezista bine la umezeala si temperaturi inalte.
Bafta
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Sincer nu-mi imaginez cum se utilizeaza.. Shocked Sa bag cateva picaturi de super glue intre cele 2 corpuri ale oglinzii si sa tin presat dupa ma pricep.Dar cu banda asta...Cum se foloseste?
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
io am lipit cu banda d'asta (tesa) stopul d p luneta shi tzine; vine la rola ca orice banda; este ca un cauciuc transparent; d p partea de deasupra se mai dezlipeshte o folie

o lipeshti normal ca pe orice banda adeziva, pe suportul oglinzii, o fasonezi cu un cutter sa aiba forma suportului; dupa care dezlipeshti folia de deasupra shi o presezi bine pe parbriz (nu f. tare totushi) - suprafetzele trebuie sa fie f.f.f. curate, deci faza aia cu uleiul siliconic trebuie sa dispara
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
wwwcvro a scris:Salutare si La multi ani.
Nu stiu daca dezlipirea oglinzii retrovizoare (cu tot cu suport) este chiar o problema tehnica dar nu am stiut unde sa o incadrez.
Intrebare...cu ce pot lipi suportul de parbriz? am incercat cu silicon din ala transparent (mare greseala) - si acum a ramas o pata de ulei siliconic pe parbriz care nu "iese" cu nimic. Ar merge cu super glue?
Merci


P.S. Poate stie cineva cu ce se curata uleiul siliconic.


Poxipol pentru oglinda!
Incearca cu alcool! Sau putin diluant.
Skip ads

  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am lipit-o cu Moment.Deocamdata e ok.Sa vedem daca(cat)tine.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Roger a scris:Am lipit-o cu Moment.Deocamdata e ok.Sa vedem daca(cat)tine.

A tinut?
am dezlipit-o si eu pe a mea fara sa vreau si acum am pus 2 solutii UHU si lipici siliconic transparent. Ma duc dimineatza sa vad daca a tinut.
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
se gaseste si in gima adeziv special de prins oglinda
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cu Uhu si silicon n-a tinut.
Am lipit-o cu super attack lichid (exact cum e super glue) si se tine bine, am observat ca face priza pina in 10 secunde.
  • ilconteleone

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1 6 16 v XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
lipirea oglizii de parbriz se face cu adeziv de lipit parbrize. asa este lipita de la fbricarea parbrizului.sikatakdrive.cautasi vei gasi! ca de altfel si alte ornamente praguri spoilere,orice lipeste acest adeziv.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce bun e forumul la casa omului, am cumparat o noua oglinda interioara si nu stiam cu ce sa o lipesc. Nu mai tineam minte cu ce am lipit-o data trecuta si acum mi-am gasit postul si stiu cu ce sa o lipesc si pe asta Very Happy
  • florianlungu90

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
va salut cu respect.cum pot lipi oglinda(in sine) pe suport sau cu ce o pot lipi(este vorba de oglinda de pe partea soferului) s-a dezlipit din senin.masina nu este a mea,este a sefului meu..

va multumesc frumos..o seara buna
am uitat spun este nu este opel astra classic.este opel astra III..parca asa se numeste
asa arata http://i46.tinypic.com/md2ipe.jpg
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
florianlungu90 a scris:va salut cu respect.cum pot lipi oglinda(in sine) pe suport sau cu ce o pot lipi(este vorba de oglinda de pe partea soferului) s-a dezlipit din senin.masina nu este a mea,este a sefului meu..

va multumesc frumos..o seara buna
am uitat spun este nu este opel astra classic.este opel astra III..parca asa se numeste
asa arata http://i46.tinypic.com/md2ipe.jpg


iata: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=40312
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR