Ai uitat parola?

• Maryo78

• Mesaje scrise: 107
  • Masina: Astra z14xep din 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 08 Aug 2013

• Garaj Mesaj Privat
Salut. Vreau sa schimb si eu lichidul de frana, dar nu gasesc pe original GM la magazinele de piese auto, au doar Ate SL 6 dot 4. Trw; Bosch.
Am fost la cateva service-uri, dar la fiecare dintre ele au modul lor de schimbare a lichidului de frana.
1. Mi-a spus ca schimba lichidul de frana cu un fel de pompa, deoarece daca il schimba dand la pedala se strica nu stiu ce garnitura din pompa, si doar cu lichidul lor deoarece au rezervorul de la pompa de 5 litri si nu pot sa schimbe mereu lichidul lor cu al clientului. Au spus ca au lichid Ate Sl 6 Dot4 pret 120 ron cu totul (Lichid frana, Manopera, Test de frana la sfarsit)
2. Mi-a spus ca schimba lichidul de frana dand la pedala, ca daca il schimba cu pompa ramane aer pe instalatie sau cedeaza garniturile de la etrieri. pret 50 ron manopera + 20 ron testul de frana cu lichidul meu.
3. Mi-a spus ca schimba lichidul de frana doar dand drumul la aerisitoare (prin forta gravitationala) pe fiecare roata in parte completand continu in vas cu lichid de frana, in felul asta nu forteaza nicio garnitura si totul va fi ok. Pret 60 ron manopera + 50 ron lichidul.
Deja m-au bulversat si nu stiu care varianta e mai buna?
Va rog care stiti ajutati-ma si spuneti-mi ce varianta sa aleg?
Masina e un opel astra H 1.4 benzina z14xep din 2005 cu Esp, si nu a fost niciodata schimbat lichidul de frana, desi m-am uitat in vas si este limpede si curat, culoarea este un fel de galben verzui.
http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be
Frana tine foarte bine, pierderi de lichid nu am.
Si inca ceva. Dupa schimbul lichidului de frana trebuie cumva aerisit si ambreajul?
Multumesc!
  • Bogdan BH

• Mesaje scrise: 13
  • Masina: Agila Z12XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 13 Jan 2016

• Garaj Mesaj Privat
am fost azi la un mecanic si mi-a zis ca am nevoie de peste 1 L si jumate de lichid pentru a face schimbul total. E posibil ca la o masina opel agila 1.2 -2001 sa fie nevoie mai mult de 1 litru de lichid de frana ?
  • mikyboy

• Mesaje scrise: 5,138
  • Masina: Astra Y20TDH din 2001
  • Cont inregistrat in: 08 Dec 2006

• Garaj Mesaj Privat
in mod normal ajunge 1L prin orice metoda se face. Totul tine sa fie schimbat lichidul odata la 2-3 ani si mai ales sa fie schimbat pana vine lichid curat pe la aerisitoarele de la etrieri...
cel mai bine este cu aparat special dar merge si cu pedala daca este facuta aerisirea corecta.
  • tasedoru78

• Mesaje scrise: 48
  • Masina: Astra X14XEP din 2004
  • Cont inregistrat in: 26 Jun 2014

• Garaj Mesaj Privat
Maryo78 sunt in aceeasi problema pe care ai avut-o tu acelasi tip de masina ca si a ta intrebarea ai aerisit si ambreiajul(schimbat lichidul) pe unde?, pe la cutie pe la aerisitor? ce lichid ai pus?cum se comporta masina
  • Salmon

• Mesaje scrise: 6
  • Masina: Astra Z16XEP din 2006
  • Cont inregistrat in: 09 Mai 2015

• Garaj Mesaj Privat
Salutare. Vreau sa imi schimb si eu lichidul de frana la Opel-ul meu Astra H hatchback de 1.6 Z16XEP din 2006 (discuri fata-spate, ABS, ESP) fiindca nu a mai fost schimbat de cativa ani..

Din ce am vazut in carte se recomanda DOT4+, dar nu prea am gasit pe la noi. Daca am inteles bine se poate pune si DOT4? Cam de ce cantitate ar fi nevoie?

Oscilez intre ATE SL DOT4 si ATE SL6 DOT4 (care pare a fi recomandat pentru vehiculele cu ABS, ESP). Care ar fi mai ok?
  • mikyboy

• Mesaje scrise: 5,138
  • Masina: Astra Y20TDH din 2001
  • Cont inregistrat in: 08 Dec 2006

• Garaj Mesaj Privat
al doilea din cele scrise de tine este mai ok iar cantitativ iti ajunge 1l de lichid. metoda de schimbare o alegi tu ca sunt multe... spor la treaba

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata