Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca o sa-mi comand si io pompa de apa, preventiv. De cand am schimbat termostatul imi tot lipseste lichid de racire. Ultima oara am verificat si completat in weekend. Maine verific din nou, ca tocmai ce "m-am dat" pe autostrada Transilvaniei Laughing
Pe la termostat nu vad umed sau ceva.
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am inteles ca numai atunci trebuie schimbata pompa de apa daca are joc fulia sau face zgomot pompa.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
BuBuFaM a scris:Eu am inteles ca numai atunci trebuie schimbata pompa de apa daca are joc fulia sau face zgomot pompa.

Pei in octombrie, cand am schimbat distributia, axul de la pompa avea joc, dar nu curgea. De cateva saptamani mi se pare ca aud un scartait in zona rolelor, asa ca stau cu ochii pe bidonul pe apa ca pe butelie Laughing
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Update: Completat cu lichid de racire acum 2 sapt - ieri lipsa de-un deget din bidon.
Dane, la Corsa se poate verifica daca curge pompa tot ca la Agila?? Sau ar trebui sa mai demontez una-alta (fulia)?
Si o alta nedumerire: se prelinge apa si pe frigul asta ingrozitor? Ar fi mai bine de verificat cu motorul cald-caldut? (nu se vede nimic pe sub masina)
Aaaa, inca o nelamurire: daca nu se umbla la baia de ulei si alea-alea, de ce trebuie sprijinit motorul si scos tamponul motor? Si daca tot se desface pompa nu ar fi o ocazie buna sa verific alternatorul? E asa de ascuns pe dupa motor, si pe sub masina mi s-a parut greu de scos.
Pompa originala GM vine cu toate garniturile sau trebuie comandate separat, cum e cazul la termostate?
Skip ads

  • maiamy

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:
BuBuFaM a scris:Eu am inteles ca numai atunci trebuie schimbata pompa de apa daca are joc fulia sau face zgomot pompa.

Pei in octombrie, cand am schimbat distributia, axul de la pompa avea joc, dar nu curgea. De cateva saptamani mi se pare ca aud un scartait in zona rolelor, asa ca stau cu ochii pe bidonul pe apa ca pe butelie Laughing

Dar distributia la corsa ta nu e pe lant?!
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
maiamy a scris:Dar distributia la corsa ta nu e pe lant?!

Ba da. Si 156k km Smile
  • maiamy

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Da. Abia apoi am citit cometariile legate de distributia pe lant. Pana acum nu stiam ca se schimba. Poti sa-mi spui cat te-a costat?
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Uite aici si aici mai multe informatii despre distributie.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Shiva ca sa vezi daca curge pompa trebuie scoasa fulia, ca sa scoti fulia trebuie scos tamponul motor (suport) deci evident motorul trebuie sprijinit cumva ca in 2 puncte nu sta.
Ai aici poze si altele https://www.clubopel.com/vie...ompa&start=80
Mare scofala nu este inlocuirea pompei, te freaca putin furtunele si cam atat. Sustinere motor se poate face si fara prea multe scule, o ridici putin pe cric si pui sub baie ceva si o lasi usooor sau iei un scandura si cu un sut o proptesti intre compresor AC si pamant.

Antigel se mai pierde pe la furtun EGR-habitaclu sau cele de la radiator, se cauta fisuri sau urme roz sau 'sare'.

Pe aici pierde pompa, marcat cu galben :


Exista doua tipuri de pompe apa dupa capac distributie schimbarea fiind prin 2003-2004 si nu este o chestie sigura de motor XE sau XEP. Pe XE regula a fost Pierburg dar au fost modele echipate SHV desi asta este de obicei la XEP.
La tine este Pierburg, pompa cu capac (il pui de pe cea veche). Capacul este tiripleasca aia de sus unde ai un stut metalic-furtun care pleaca la throttle si sonda temperatura fixat cu 2 suruburi T25 sau T30 ca nu mai retin. La cele 'noi' nu este acest capac totul fiind corp comun cu pompa, stutul este din caca de plastic de se tot rupe si sonda se infileteaza in pompa.

Pompele apa tip vechi tip Pierburg vin cu 2 garnituri (capac-termostat) sau 3 (capac-termostat-capac sonda) functie de producator.
  • maiamy

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu doua intrebari:
1. atunci cand incepe sa caraie, zgomotul este dar de rola intinzatoare sau de pompa?
2. daca e pompa, am gasit una la 215 lei Airtex. O fi buna?
  • goalex

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sigur de la rola, deoarece pe la pompa se prelinge apa si scade apa(antigel) din borcan, eu cand am avut probleme cu pompa nu se auzea nimic, doar se vedea prelins antigelul in dreptul ei. Vis-a- vis de pret nu imi pot da cu parerea, deoarece eu am schimbat pompa de apa in 2009.
  • maiamy

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc goalex, adevarul e ca nu am vazut sa se prelinga antigelul desi dl Dan Cuciureanu zicea ca "ca sa vezi daca curge pompa trebuie scoasa fulia"
Skip ads

  • goalex

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am vazut antigelul prelins pe pompa de apa si nu am dat fulia jos. Pentru a schimba pompa trebuie sa dai fulia jos si se poate face si in fata garajului fara probleme, numai sa ai un mecanic priceput.
  • maiamy

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cat de cat se pricepe sii prietenul meu, zilele astea sper sa gaseasca timp sa vada de unde vine problema. Ai avut nevoie de ceva scule speciale gen surubelnite cu cap stea sau alte scule de cat cele intalnite intr-o trusa obisnuita?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pompa sau rola intinzatoare nu caraie ci huruie. O pompa poate curge si fara huruiala. De asemenea pompa poate curge usor si antigelul se evapora de nu vezi nimic, daca curge tare gasesti urme de antigel.
Trebuie chei tip E adica stelate, E10, 12, 14 -18 si T25 sau T30. De asemenea la motorul de 1,2l este de preferat un cric hidraulic mic sa ridici/cobori ca altfel te chinui la suruburile de la suport motor.
Airtex sunt slabe, la fel si Dolz, mai reusite sunt Hepu ca pret/calitate.
  • maiamy

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Carait/huruit tot urat face Wink
Multumesc frumos pt sfaturi!
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:[...]Mare scofala nu este inlocuirea pompei, te freaca putin furtunele si cam atat. Sustinere motor se poate face si fara prea multe scule, o ridici putin pe cric si pui sub baie ceva si o lasi usooor sau iei un scandura si cu un sut o proptesti intre compresor AC si pamant.[...]

:scarpinat_in_cap: Daca nu pot vizualiza mental treaba, inseamna ca n-am inteles/studiat suficient.
Din pozele cu motorul Z12XE, fulia de la arborele cotit nu acopera pompa, asa ca ar fi suficient desfacerea fuliei rolei de pe pompa de apa. Singurul motiv pt. care se da cealalta jos ar fi ca sa se blocheze vibrochenul.
Acum ca s-a mai incalzit afara, pot sa verific in tihna problema (sambata oricum s-au uitat vecinii crucis cand am completat cu apa si am verificat uleiul Laughing ). Si sa mai sap prin TIS si EPC pana inteleg toti pasii.
  • maiamy

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ai cumparat pompa?
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
maiamy a scris:Ai cumparat pompa?

Nu, ca n-am avut timp sa cer niste preturi.
  • maiamy

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am cautat azi si am gasit pompa Airtex la 215 lei si rola intinzatoare la 255 lei. Dar ai vazut ce a spus Dan Cuciureanu despre Airtex mai sus.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR