Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • mirea adrian

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
curand am mers cu un chrysler voyager motor de 2.5TD(deci nu tdi) de 115 cai an 1998.masina are o pedala de acceleratie la atingere mult mai suava ca la o zafira 2.0DTI din anul 2002.intr-adevar zafira pare mai nervoasa cu toate ca are cai mai putini,dar nu asta e intrebarea.m-a uimit pedala de acceleratie si franele!de ce sunt mai suave?am mers cu mai multe opeluri din 2002 dar acelasi lucru,au pedala la acceleratie un pic mai rigida,de ce?
Skip ads

  • sorinsorin

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut. am si eu o zafira din 2001 de 2.0 dti 16 v si acceleratia nu raspunde imediat la apasare este foarte lenta { puturoasa} la plecare si e foarte inervant deoarece nu poti sa demarezi imediat dar dupa 2500 rotati pleaca glont. PUTETI SA MA AJUTATI CU VREO EXPLICATIE . va rog
  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sorinsorin a scris:salut. am si eu o zafira din 2001 de 2.0 dti 16 v si acceleratia nu raspunde imediat la apasare este foarte lenta { puturoasa} la plecare si e foarte inervant deoarece nu poti sa demarezi imediat dar dupa 2500 rotati pleaca glont. PUTETI SA MA AJUTATI CU VREO EXPLICATIE . va rog


Plusul de putere il simti cand intra turbina in functiune... Ar trebui sa intre mai devreme de 2500 rpm. Cred ca un diagnostic si o reglare ar fi binevenite. De acolo si demarajul mai slab sub turatia asta...
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema cu aceceleratia puturoasa la demaraj o am si eu adik dupa vreo 2500 de ture intra in demaraj ca lumea si a mea e benzina 16.16v nici vorba de turbina .Nu cumva o fi de la vreun senzor de acceleratie?Sau asa ceva?
Skip ads

  • sorinsorin

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns brutus da crezi ca se poate regla sa intre ma i repede turbina si asta de unde se regleaza din calculator banuiesc
  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sorinsorin a scris:multumesc de raspuns brutus da crezi ca se poate regla sa intre ma i repede turbina si asta de unde se regleaza din calculator banuiesc

Sunt niste senzori pneumatici care masoara presiunea din galerie si deschid turbina numai dupa o anumita valoare. Se pot regla, desigur. Trebuie consultat cineva de meserie.
  • sorinsorin

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mai precis poti sa ma indrumi unde se afla pe motor acei senzori pentru ca sant tare curios daca voi putea rezolva aceasta problema mersi de raspunsuri Surprised
  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Teoretic pe galeria de admisie... Tu poti cel mult sa verifici sa nu fie depuneri. Nu iti recomand sa te joci pentru ca turbina e un punct foarte sensibil...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR