Ai uitat parola?

• Marius88

• Mesaje scrise: 54
  • Masina: Zafira Z 20 NET(1.8 ECOTECH) din 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 09 Mai 2008

salutari, am o zafira b, si am o mare problema, am fost la garantii d 3 ori pana akum si din pacate dupa c mi sa spus k au gasit problema, si au incercat mai intai sa improvizeze, dar am zis sami schimbe piesa, dupa aceasta au schimbat panoul de comanda din volan care controleaza claxonul si celelalte comenzi,a functionat perfect un timp dar mai sunt momente in care nu face trb, ce ma puteri sfatui. multumesc anticipat. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
  • paultudor10

• Mesaje scrise: 115
  • Masina: Zafira Y20DTH din 2003
  • Cont inregistrat in: 23 Mai 2007

Nu ai garantie pe manopera?Dupa cat ii cunosc eu pe dragii nostri mecanici ,ai un contact imperfect.
  • Marius88

• Mesaje scrise: 54
  • Masina: Zafira Z 20 NET(1.8 ECOTECH) din 2007
  • Cont inregistrat in: 09 Mai 2008

am contractul dl nemti, tradus si legalizat, deci oricearface romani nostri nu au cum sami zica k nu ie pe garantie.
  • mihaivasc

• Mesaje scrise: 19
  • Masina:
  • Cont inregistrat in: 25 Aug 2008

Ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva cu niste poze cu portbagajul Zafirei cu ultimele 2 randuri de scaune rabatate pana la podea (e vorba de model cu 7 locuri). Ma intereseaza cum ramane suprafata podelei (e dreapta continuu pana la scaunele din fata sau ramane ceva prag la al 2-lea rand de scaune cand sunt rabatate)? In principiu ma intereseaza la modelul de dupa 2005, insa banuiesc ca este la fel si la modelul nou si la cel vechi.
Daca binevoieste cineva sa ma ajute poate sa-mi trimita si pe e-mail la mihaivasc@yahoo.com
Multumesc anticipat!
  • elegance

• Mesaje scrise: 3,521
  • Masina: Astra Y 17 DT din 2000
  • Cont inregistrat in: 31 Jul 2006

La modelul vechi podeaua ramane dreapta. Ma gandesc ca nu s'au prostit la modelul nou.

• mihaivasc

• Masina:

elegance a scris:La modelul vechi podeaua ramane dreapta. Ma gandesc ca nu s'au prostit la modelul nou.

Ma refeream si cu al 2-lea rand de scaune rabatate (deci sa ramana doar scaunele din fata sus). Poza e cu al doilea rand in pozitie normala... Tu cand ai zis ca "La modelul vechi podeaua ramane dreapta" te-ai referit la varianta cum am intrebat eu sau cum e in poza?
Merci
  • elegance

• Mesaje scrise: 3,521
  • Masina: Astra Y 17 DT din 2000
  • Cont inregistrat in: 31 Jul 2006

Am inteles ce ai vrut sa zici dar nu am poza cu scaunele rabatate. Podeaua ramane plana si dupa rabatarea scaunelor din spate, dar trebuie sa scoti tetierele. M'am referit la modelul din poza. Smile
  • paulista

• Mesaje scrise: 121
  • Masina: Zafira Z16XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 22 Nov 2008

completez:

al doilea rind de scaune trase in fata, cu bancheta ridicata
  • mihaivasc

• Masina:

Multumesc pt raspunsuri. As mai avea o intrebare: Pe baza codului VIN din Certificatul International de Garantie (de sub modelul vehiculului) se poate verifica ceva legat de istoria masinii? (service-uri, avarii etc...). Daca da, ar trebui sa se poata la orice reprezentanta autorizata?
  • paulista

• Mesaje scrise: 121
  • Masina: Zafira Z16XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 22 Nov 2008

toate masinile au carte de sarvice, in care se tine evidenta
insp. precum si alte interventii sau piese schimbate.
  • powerb

• Mesaje scrise: 10
  • Masina: Astra din 2012
  • Cont inregistrat in: 11 Aug 2009

Salut! am o zafira 1.9 cdti din 2006
- de cateva zile s-a aprins in bord acea icoana cu omul cu centura si airbagul in fata.
si se aprinde la 30 de secunde dupa ce plec de pe loc.
- as vrea sa ii schimb evacuarea sa ii dea un sunet putin sport.Iio stiu ca zafira e o masina de familie dar io am 19 ani si am luato pentru ca imi place f mult.
  • alghe21

• Mesaje scrise: 188
  • Masina: Zafira Z19DT din 2006
  • Cont inregistrat in: 23 Feb 2008

si eu tot o zafira din 2006, 19 ctdi, am.

am remapat-o si am adus-o de la 101 la vreo 130 cai.

e ok pentru mine.

daca vrei ceva de fuga, ia-ti benzina
  • Edwin

• Mesaje scrise: 7,276
  • Masina: Zafira z19dt din 2006
  • Cont inregistrat in: 27 Nov 2008

Astăzi am desfăcut plasticul acela cu diuzele de la spălător parbriz, și sub el lângă tija de la stergător am găsit două mufe libere. Stie cineva de la ce ar putea fi?
Atașez și două poze:

Mulțumesc
  • claudiu__

• Mesaje scrise: 578
  • Masina:
  • Cont inregistrat in: 27 Apr 2008

alghe21 a scris:si eu tot o zafira din 2006, 19 ctdi, am.

am remapat-o si am adus-o de la 101 la vreo 130 cai.

e ok pentru mine.

daca vrei ceva de fuga, ia-ti benzina

Motorul de 1.9cdti de 101 de cai este identic dpv hardware cu cel de 120 de cai si 8 valve. Difera doar softul. Exista solutii safe de remapare pentru motorul asta pana la 160 de cai. Parerea mea e ca te-ai pacalit putin cand ai dus-o in 130.
Si te-as contrazice putin si la partea cu fuga si benzina. Z19DTH, adica 1.9cdti cu 16 valve, vine cu doua puteri-120 si 150 de cai, si la fel ca si la cel cu 8 valve, nu difera nimic la partea mecanica. Ambele se remapeaza la 200 de cai. Eu zic ca te descurci mai mult decat onorabil in situatia asta. Ca sa nu mai vorbim ca esti complet off-topic...
@powerb-o solutie clara la problema cu martorul de la airbag nu poti avea pana nu faci o diagnoza. Poate fi de la vreo mufa, sau de la senzorul de greutate de pe scaun, sau poate ai avut vreun airbag sarit si s-a reparat prin inlocuire cu o siguranta. Presupuneri multe, dar nimic clar pana nu pui testerul pe ea
  • alghe21

• Mesaje scrise: 188
  • Cont inregistrat in: 23 Feb 2008

asa, off topic, raman la parerea mea.

vrei fuga, iei benzina.

Safe, cred ca e o gluma. Toata lumea recomanda remaparea la primul sfert...in fine, nu am chef de cearta pe site.

Salut
  • Edwin

Edwin a scris:Astăzi am desfăcut plasticul acela cu diuzele de la spălător parbriz, și sub el lângă tija de la stergător am găsit două mufe libere. Stie cineva de la ce ar putea fi?
Atașez și două poze:

Nu știe nimeni? Cred că și la Astra H este la fel, poate are cineva legate mufele celea undeva. Confused

Mulțumesc

• sandu_18smd

• Mesaje scrise: 225
  • Cont inregistrat in: 02 Jun 2009

o medie a consumului la zafira 1.9 cdti 120cai ,daca ma puteti ajuta.va multumesc!
  • Edwin

La mine consumul este:

Menționez că aprox: 300 km au fost împreună cu remorca ( cca. 850kg ), și in mașină mai erau cca. 600kg.
Inainte de a pleca cu remorca indica 6,2.
  • sandu_18smd

• Mesaje scrise: 225
  • Cont inregistrat in: 02 Jun 2009

,,edwin" eu am un consum de 7.5.la ce turatie a motorului schimbi vitezele?asa o medie pentru ca eu am un stil de condus putin mai sportiv.ai cumva filtru de particule la zafira ta?influenteaza cumva si consumul?
  • Edwin

Îmtotdeauna schimb peste 2000rot/min. Ca să fiu mai punctual in jur de 2500-2800-3000 depinde de situație. Da, mașina are filtru de particule, nu știu dacă asta influențează consumul, presupun că da, deoarece in timpul regenerării filtrului consumul crește semnificativ aprox. 8-10-15 minute cât ține regenerarea. După acea totul revine la normal.
Despre stilul de condus ce să spun? cred că undeva pe la mijloc. E drept când sunt in oraș nu dorm pe la semafoare.

Intra si tu in Club!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata

Inchide