Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • someonedan

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
bun.... dar ce spuneti de vanzatorii particulari? In afara faptului ca nu se mai pune problema recuperarii TVA-ului....
Skip ads

  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
marius_m a scris:[...]Totul a mers conform planului, ce e drept m-am documentat f bine aprox. 2 luni.[...]
bine bine, te-ai documentat... asta am facut si eu, insa nu de putine ori ai surpriza ca masina ce-o vezi pe internet sa nu corespunda nici tehnic, nici ca dotari cu ce gasesti acolo.

cat despre particulari nu stiu cat de repede merge cu actele si cat de usor poti obtine certificatul EUR1.
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
De la particulari nu stii ce o sa gasesti cand ajungi acasa, de stat sa o verifici tu in toate partile nu sta neamtul.
Daca o cumperi de la autohouse uri nu isi permite neamtul sa isi faca firma de "cacao" ca ar avea mai mult de pierdut.
Ai sa vezi pe mobile.de ca o sa ti dea in rezultate 2...3...masini cu preturi foarte mici fata de restul-aia sunt particulari
Cel p tin pe mine nimeni nu m a sfatuit sa cumpar de la particulari, 90% din masini se ruleaza prin autohouse uri, nici ei nu au incredere in particulari.

Nu vreau sa te descumpanesc dar la 5.000 eur nu cred ca ai sa gasesti ceva diesel (decat de dat mai departe).
Multa bafta in continuare...
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
barry a scris:Nu vreau sa te descumpanesc dar la 5.000 eur nu cred ca ai sa gasesti ceva diesel (decat de dat mai departe).
corect Laughing
Skip ads

  • astra2003

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am cumparat masina din Germania, am cautat 2 saptamani pana cand am gasit ce mi-a placut, am inmatriculat-o fara probleme, dar la 5000 de euro SIGUR nu vei gasi ceva. Sunt mult mai scumpe.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu cred ca seful tau a dat 5.000 euro pe o masina din 2002. Diesel sau benzina, din 2002 mai greu gasesti la pretul asta.

Parerea mea... decat sa iei din Romania, mai bine mergi in Germania, ca sigur, daca e teapa, e mai mica ca aici. Very Happy

Prietenii stiu de ce....
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa va spun si eu o poveste.
Masina mea a adus-o un cunoscut. Am stabilit pretul la care mi-o aduce, cu CIV si obligatiile in vama platite. Deci nu m-a interesat niciodata cat a dat el pe masina acolo si ce alte cheltuieli a mai avut.
Acum apare contradictia.
In torpedo aveam eticheta(sau com s-o numi ea) care era pe masina in autohaus. Pret=8500EUR.
Pe factura (rechnung), pretul de cumparare era 5000EUR.
Explicatia: Daca neamtul de la autohaus declara in factura o valoare mai mica, plateste impozite mai mici.

E clar ca pretul cu care a cumparat el masina acolo nu e nici unul nici celalalt. Dar ce mai conteaza?
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
perfect adevarat ce spui.

ridic acum o intrebare: tot uitandu-ma pe diferite site-uri am vazut multe anunturi in care se spune ca masina se vinde doar pt export, etc... (Sales only at dealer, manufacturing one and for export!). ce poate insemna asta? masina are probleme sau care-i motivul pentru aceasta restrictie?
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La acele masini, pretul este de obicei pretul net, fata TVA-ul statului german. Include o eventuala garantie de cateva sute de EUR, pana cand aduci dovada scoaterii masinii din UE.
Nu inseamna ca pretul nu e negociabil.
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
de asta ma prinsesem si eu, insa acele masini se vand exlusiv la export! ce inseamna asta? de ce sunt acelea deosbite fata de celelalte? am vazut acelasi lucru si pe autohus.de.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pai, in momentul asta vad urmatoarele posibilitati:
1. Masina are vre-o hiba sau risc iminent si vanzatorul vrea sa evite sa-si mai vada clientul.
2. Masina e cumparata de la persoane fizice, deci fara TVA. Daca apoi vrea sa vanda masina (oricui din DE ar vinde-o), ar trebui sa aplice la pretul de vanzare si TVA-ul.
De aici urmeaza alte doua variante:
a) Ar urca pretul de vanzare peste pretul pietei si masina nu ar mai avea cumparator
b) Ca sa aiba un pret corect, sa poata gasi un cumparator, el trebuie sa pastreze pretul final inclusiv TVA la nivelul pietei. Asta inseamna un adaos mult mai mic pentru el. Daca nu chiar pierdere.
3. Omul vrea sa vinda doar la export, sa nu "iasa" cu TVA de plata. Si in plus, jocul preturilor, transformarile din diferite monede in EUR si invers, problemele de traducere, etc... pot gasi clientul care nu e foarte atent la inceput si apoi ii e rusine, sau ii place masina, sau nu mai are timp de cautat....

Un bun prieten a cumparat un Mondeo. L-a adus o cunostinta. Dupa ceva vreme, stand cu el la un pahar de vin si povestind am dedus ca omul a platit TVA la masina aia de doua ori.
- pretul de achizitie(pe factura era trecut pretul net, fara TVA, undeva peste 8000EUR)
- la asta, femeia i-a mai cerut contravaloarea TVA-ului german. Omul l-a platit, fara sa-si dea seama ca daca nu a fost inscris in factura, TVA-ul ala nu trebuia sa-l plateasca.
- a mai platit comisionul femeii.
Dupa toate astea, la vama romana a platit TVA-ul aferent DVI + accizele + comisionul declarantului vamal.
Concluzia: a platit un TVA imaginar si a mai platit TVA in vama. basca partea intermediarei. Adica a platit-o sa-i traga teapa.
Greseala a fost ca nu s-a consultat cu nimeni intr-o problema la care nu se pricepea de loc.
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
De la autohus.de mi-am luat masina anul trecut, sunt cei mai mari dealeri sh din Germania. Poza din avatar e facuta in Germania si am mai fost inca o data in noiembrie acolo sa mai iau una ptr. fratele meu.
Lucrurile stau astfel:
-masini sub 6000 de euro fara TVA sunt VARZA, nemtii tin la pret daca masina e ok.
-merita sa iei de la un dealer mare de sh, ai de unde alege, urmaresti pe internet si cand e oferta bogata te duci si iei (eu am fost chiar inainte de Paste, erau si reduceri), daca alergi dupa particulari...
-la dealer iti fac ei toate actele (certif. export, certif. EUR1 ca sa nu platesti vama, inmatriculare provizorie ptr. export, acte TVA)
-platesti TVA-ul acolo dar trimiti la ei actele necesare dupa ce ai inmatriculat masina aici si-ti trimit banii (eu am primit in cont bancar banii de fiecare data)
-nu am avut nici un fel de probleme nici pe drum, nici la vama, nici la RAR si sunt f. multumit ca stiu exact ca masina pe care mi-am luat-o nu e "aranjata" pe la noi.
-nemtii nu prea o rup cu engleza, doar la dealeri mari gasesti sigur vorbitori de mai multe limbi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR