Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
GATA AM REZOLVAT -O SI PE ASTA ! AM PILOT AUTOMAT !am luat o maneta de pe o omega 2.5 td si am montat-o. surpriza : nu trebuie activat nimica cu tech 2 . merge din prima . este foarte foarte bine cu pilot automat. am iesit la drum in afara si am dat-o pe pilot la 110 km\h si mi-a scos consum pe mid de 6.2 l\100 km . diferenta este la consum la drumurile lungi.acelasi drum facut fara pilot imi arata pe mid 8.2 \100 km. deci se merita . numai bine la toti !
Skip ads

  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
palade radu a scris:GATA AM REZOLVAT -O SI PE ASTA ! AM PILOT AUTOMAT !am luat o maneta de pe o omega 2.5 td si am montat-o. surpriza : nu trebuie activat nimica cu tech 2 . merge din prima . este foarte foarte bine cu pilot automat. am iesit la drum in afara si am dat-o pe pilot la 110 km\h si mi-a scos consum pe mid de 6.2 l\100 km . diferenta este la consum la drumurile lungi.acelasi drum facut fara pilot imi arata pe mid 8.2 \100 km. deci se merita . numai bine la toti !

  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu mai zice nimeni nimic ?
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am pus maneta tempomat pe o omega 2.5 td din 94 si functioneaza tempomatul.toata treaba e maneta . trebuie sa aiba 2 fire si merge fara probleme . numai bine la toti.
Skip ads

  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
felicitari... sa il stapanesti sanatos
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
da multumesc colegule !
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Din studiu si experienta am observat ca variantele diesel au nevoie numai de maneta cu controale,in rest nimic,nici o activare.Maneta are 4 fire,trei pt.comenzi I ,R,O, si una pentru alimentare +.In mod norma,este necesar si swich pedale frana si ambreiaj,care deconecteaza pilotul atunci cand sunt calcate,functie echivalenta cu functia O de pe maneta.La variantele benzina mai este necesar modulul de acceleratie,pedala fiind clasica,nu electronica ca la diesel.M-am lovit de situatia asta,a mea fiind benzinar.Si nici nu aveam instalatia electrica in stand-by.Sunt cateva legaturi de facut la instalatie ,swich la ambreiaj si in 3 ore e gata(demontat ceasuri bord,capac volan,montat modul,directionare si conectare cabluri)
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
revin,am reanalizat problema,se pare ca asa-i,difera maneta de la diesel la benzina.ceea ce am spus mai sus se refera strict la varianta benzina.mai exact la mufa cu 4 fire.banuiesc totusi(fara garantii)ca se poate adapta mmufa,pentru ca in mod normal comenzile ar trebui sa se mentina,adica activare/increase,reduced si out off,adica trei comenzi,care nu pot fi date decat prin modificarea rezistentei pe fiecare conecsiune.in cazul 4 fire,impulsul este voltaic,cu exceptia comenzii "0" care taie aimentarea,suprimand cc-ul.din cate am ascultat de la cei ce si-au confectionat comenzi cc,am inteles ca tot 3 comenzi au pe butoane.sigur trebuie sa existe un tutorial pe tema asta,l-am gasit acum ceva vreme,dar nu mai stiu pe unde.trebuie doar sa cauti.
Skip ads

  • ruk_richard

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
MDA, eu am montat maneta+unitatea de la motor cu cablu etc, dar nu functioneaza, unii spun ca trebuie activat din soft (masina nu a avut din fabricatie cruise-control)
Cine stie concret ce pot face pt a avea pilotul functional?
  • ruk_richard

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
MDA, eu am montat maneta+unitatea de la motor cu cablu etc, dar nu functioneaza, unii spun ca trebuie activat din soft (masina nu a avut din fabricatie cruise-control)
Cine stie concret ce pot face pt a avea pilotul functional?
  • ruk_richard

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
MDA, eu am montat maneta+unitatea de la motor cu cablu etc, dar nu functioneaza, unii spun ca trebuie activat din soft (masina nu a avut din fabricatie cruise-control)
Cine stie concret ce pot face pt a avea pilotul functional?
  • ruk_richard

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
secarianu a scris:La Omega mtoate functiile sunt activate, trebuie numai sa cumperi kitul respectiv , plug & play Wink
MDA, eu am montat maneta+unitatea de la motor cu cablu etc, dar nu functioneaza, unii spun ca trebuie activat din soft (masina nu a avut din fabricatie cruise-control)
Cine stie concret ce pot face pt a avea pilotul functional?
Skip ads

  • ruk_richard

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
iulius a scris:nu pe afisaj apare ceva ci in bord, se apride becul de "cruise control" pe care in prealabil treb sa-l pui tu in soclu caci nu este montat din fabrica. asa ca desfaci bordul ...etc.
ce bec de cruise control?unde exista asa un bec?
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu exista la omega martor pt pilot automat. dieselul de 2,2 este garantat plug & play. la restul motoarelor trebuie montat maneta, senzori si mai stiu eu ce PLUS activare cu tech2.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
N-are tempomatul nici un senzor.La diesel trebuie doar maneta schimbata.La toate variantele softul este preactivat.La benzina trebuie modulul,maneta,contat ambreiaj(cel de frana doar exista) si instalatia electrica.Nu toate modelele au instalatia in stand/by,la mine de exemplu a trebuit sa o trag singur.Daca este totusi,urmarit si grupul de sigurante,acolo unde se spune ca este in stand/by wiress,sigur nu are siguranta(15).Daca ai montat totusi kitul si nu functioneaza,ceva nu este in regula ori cu instalatia electrica,ori cu vre-o conditie de functionare(contact ambreiaj/contact frana).Mi-am montat instalatia pe a mea fara probleme doar urmarind scema din TIS,si nu sunt electrician.M-am lovit intradevar de depistarea terminalelor electrice,dar daca cauti,gasesti solutii.Deci nu am avut instalatia in stand/by si totusi nu am avut nevoie de vre-o activare la ECU.Functioneaza impecabil.Martor in bord nu exista,cel putin sigur la modelul pana-n 2000.Am rezolvat-o si pe aia cu un monteaj electronic,dar consider totusi oboseala prea mare si moftul de asemeni.Nu are nici o utilitate,doar stii ca l-ai activat,iar in caz de necesitate nici nu-i dai importanta,doar calci frana sau ambreiajul si se dezactiveaza.
  • palade radu

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pt cei care vor maneta tempomat pt omega cu motor de bmw o gasiti pe www.eranet.it si are urmatorul cod 440223 si o cumparati de la ei . este foarte simplu eu asa am procedat . am dat 2 milioane pe ea.numai bine la toti.
  • dane005

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Alba
  • Masina: Omega 2001 Y 22 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare colegi.ma poate ajuta si pe mine cineva,care are tis, cu o schema la tempomat pt o omega b 2001 y22dth 88kw.
nu am tis si nu gasesc nimic pt win7 x64.
Va multumesc
  • dane005

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Alba
  • Masina: Omega 2001 Y 22 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
chear nu ma ajuta nimeni?!
  • dane005

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Alba
  • Masina: Omega 2001 Y 22 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pe asta am rezolvat-o
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR