Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • MariusGalben

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am cumparat de curand un OPEL ASTRA G 17 CDTI cu motor Z17DTL.In timpul functionarii scoate mult fum negru, mai ales cand e motorul turat.Am fost la service,la testul cu tester-ul nu a aparut nici o eroare,fiind nelamurit am fost la alt service si tot asa la testul cu tester-ul nu a aparut nici o eroare.Mecanicul de acolo spunea ca daca e o problema mecanica nu o arata tester-ul , a zis ca ar putea fi ceva de la turbina.Acum nu stiu ce sa fac ,oare sa desfac TURBINA ?
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Hmmm...cred ca asta ar trebui sa fie ultima optiune....sa desfaci turbo....problema ta este fumul negru si gata vrei sa ataci turbina? cum trage masina? se simte ceva in mersul ei?turbina suiera tare? ( acum sa stii ca un suierat mediu este normal pt turbinele de opel)
Iti recomand sa cauti un tester care are TECH 2 - e cel mai pro tester pt opel, daca ai ceva la masina acolo sigur iti iese.....si fumul negru poate avea cauze multiple....daca ar fi sa fie de la turbo ai simti in mersul masinii.....
  • SuBmIt

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2009

  • Mesaj Privat
incearca si testul pseudoagrava ...pot fi altelea si nu cred k e turbina....debitmetru egr catalizator...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca masina merge bine si scoate fum negru in sarcina incearca sa schimbi motorina si sa mergi putin mai turat cu ea, ar trebui sa se curete.
Cand faci diagnoza nu e destul sa se uite baietii dupa erori, ar fi bine sa compare si parametrii actuali ai motorului cu cei nominali.
Skip ads

  • MariusGalben

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Masina functioneaza normal deocamdata,dar ma nelinisteste fumul care il scoate.Ma gandesc sa nu fie ceva care pe viitor sa afecteze alte componente... Stiti cum e "E BINE SA FI PREVENTIV "
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La Z17DTL exista update de software in urma caruia se amelioreaza acest aspect.

Apoi:
1. Cand incepeti un topic, titlul sa fie cat mai relevant! Cititi https://www.clubopel.com/regulament.html
2. Testerul nu arata doar erori. Arata si parametri. Uneori, problemele mecanice pot fi depistate cu testerul (sunt alterati anumiti parametri).
3. Inca nu am intalnit turbina picata la Z17DTL, dar pentru orice exista un inceput.
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am acelasi motor Z17DTL- 1.7 CDTI 80cp cu soft la 104cp si masina scoate fum cand ii dau talpa in a 2-a.... nu imi dau seama insa ce culoare are.... nu am avut pe nimeni care sa stea in spate .... insa il vad in oglinda retrovizoare.....
Turbina are un suierat moderat zic eu .. si cand accelerez si cand se decelereaza ...
  • ETI79ETY

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
z17dtl, 80cp din fabrica si ceva in plus dupa remap, dupa 190km/h scoate fum de se umple autostrada .... eu zic ca e normal, fumul este excesul de motorina care nu arde ..., daca fumul este negru nu e rau, dar sa nu fie continuu
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la mine apare si in oras cand ii dau talpa in a 2-a si a 3-a.
  • ionvatrai

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am avut-o si eu si am rezolvat-o prin curatarea tubulaturii ce face legatura intre intercooler si galeria de admisie. era foarte pline de funingine amestecata cu ulei. din cat era teava de groasa cam jumatate era obturata. Chestia e ca eu am curatat-o dupa ce am dat banii degeaba pe debitmetru ca eroarea asta imi aparea, dar de fapt nu mai avea pe unde sa traga aer cat ii trebuia.

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,


Cumva acea tubulatura este cea dinainte de valva EGR ?

Mi se pare foarte cunoscuta ca imagine, stiu ca am curatat-o acum 2 luni, insa nu arata chiar asa .. atunci aveam 57 de mii sau pe acolo ...

O sa vorbesc cu cineva sa stea in spate sa verificam culoarea fumului .... deocamdata nu imi dau seama ....
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu n-am reusit sa scap de fumul negru desi am curatat egr, verificat debitmetru, filtre noi la timp, turbina ok, nu am erori pe tester, etc. Am masina de peste 2 ani si asa face de cand am luat-o. Daca maiandrei zice ca la Z17DTL exista update de software in urma caruia se amelioreaza acest aspect il rugam sa ne dea mai multe detalii.
Skip ads

  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu deja o iau sincer ca si pe o stare de fapt si m-am resemnat in oarecare masura. Fenomenul ''fumigena'' m-a suparat tare de tot la inceputuri fiindca credeam ca are masina ceva probleme. Am tot investigat, curatat EGR, masurat turbo in sarcina,debitmetru deasemenea...etc, pana cand am ajuns la concluzia ca asa fac toate *(*1.7DTI. 17CDTI).
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu scot chiar toate fum. Am un vecin cu acelasi motor (Z17DTL) si al lui nu scoate fum. Ce-i drept are vreo 150k fata de mine cu aproape 190k km. Oricum atata timp cat la mine nu-mi afuma bara din spate stau mai relaxat. Totusi o problema au undeva motoarele noastre ca altfel nu aveau norma de poluare Euro 4 din fabrica. La ce fum scot acum cred ca se situeaza pe undeva la non Euro sau Euro 1.
  • adrian1984

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
unde se face update de software si cat costa am si eu un Z17DTL
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cum spunea si maiandrei, un test in mers e cel mai concludent. De vreme ce iese mult fum, e clar ca nu e destul aer, dar turbina e ultima pe lista de posibili vinovati. Pana acolo sunt multi alti suspecti: motorina, debitmetru, depunerile pe traseul de aer, electrovalva, depunerile in rezervorul de combustibil. Iar Tech2-ul ala iti da destui parametri cat sa intuiesti cam care e vinovatul.
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema cu fumu' o am si eu de vreo 2-3 saptamani. Mersul masinii nu s-a schimbat deloc , trage la fel de bine si turbo se aude ca inainte. Scoate fum mult in a 2a si a 3a. Motorina am bagat numai de la OMV iar cu masina merg turat (in oras n-o vede aproape deloc pe a 4a). EGR-u' a fost curatat anu' trecut.
O sa ii curat iar EGR-u' si toate tubulaturile alea si o sa ii fac si o "clisma"...poate scap de fum.
(motor z17dtl)
  • dan din giurgiu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2004 Z 17 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut ....acelasi z 17 dtl am si eu .....am mai vb cu niste mecanici ...si imi zic ,ca acest fum negru e posibil sa fie si de la injectoare .....(oare sa fie asa ?)
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
verifica injectoarele si filtrul de aer! mult combustibil, amestec prea bogat, prea putin aer.
  • MirciuMMN

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare sant nou pe acest forum si am si eu ceva nelamurii in legatura cu masina mea. In primul rand unde se afla EGR la Astra G 1,7 cdti ,tip motor Z17DTL si care ar putea fi problema cu fumul negru la turatii mai inalte. Tin sa precizez ca nu merg cu motorul subturat niciodata si nu schimb vitezele la 2000 turatii ce intre 2500-3000.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR