Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ClaudiuFlorin am ceva info despre asta(insa pe mailul de la servici). Un coleg de-al meu a avut cam aceleasi simptome insa nu mai stiu exact ce era. A fost la Opel la Arad(spre deosebire de cei din TM la astia poti sta in garaj cand lucra la masina) si astia chiar lucra dupa manual, lucra cu TIS-ul si nu dupa ureche cum fac maj mecanicilor. Dar cum am zis din pacate nu stiu care era buba insa dc imi dai maine un PM o sa-mi amintesc sa pun pe forum ce a schimbat la el. Stiu sigur ca rulmentul de la roata a fost dus. Dar mai multe detalii va dau maine...
Skip ads

  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am revazut mailul de la colegul meu: era doar rulmentul dus. El avea probleme pe partea stanga. Avea un fel de bataie usoara, mai ales cand dadea intr-o groapa sau ceva denivelare se auzea mai tare. Pret aprox 1,5 mil original.
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
claudiuflorin a scris:

Tu vorbesti despre cele doua bucsi care sunt sub prinse sunb bara cu niste uuri? adica bucsile de la bara stabilizatoare?
la mine se intampla numai la plecarea de pe loc cateodata. nu cred ca e de la bucsile alea ca le-am schimbat. amobservat ca face mai ales atunci cand dau drumu la ambreiaj si accelerez ff putin. Daca accelerez mai tare si apoi dau drumul al ambreiaj nu se mai aude. Deci are cineva vre-o ideee?



Da despre cele 2 bucsi vorbesc , maine merg sa vad daca au ajuns sa le schimb
la mine face exact la fel, la plecarea de pe loc a aparut , asa usor cand dadeam sa plec facea un zgomot ciudat , initial si eu am zis ca e ambreiajul , dar ulterior cand a inceput sa faca si cand lua balans masina in drum cu gropi(balans fata spate , acelasi cu plecare de pe loc) , pare logic sa fie bucsile alea
o sa iti zic daca se remediaza
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
emilul a scris:......
Da despre cele 2 bucsi vorbesc , maine merg sa vad daca au ajuns sa le schimb
la mine face exact la fel, la plecarea de pe loc a aparut , asa usor cand dadeam sa plec facea un zgomot ciudat , initial si eu am zis ca e ambreiajul , dar ulterior cand a inceput sa faca si cand lua balans masina in drum cu gropi(balans fata spate , acelasi cu plecare de pe loc) , pare logic sa fie bucsile alea
o sa iti zic daca se remediaza


Daca tot desfaci verifica si bucsile conice ce prind capetele barii antiruliu de bratele inferioare (sunt 4 buc., cate doua
la fiecare brat).
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
PL500 a scris:
emilul a scris:......
Da despre cele 2 bucsi vorbesc , maine merg sa vad daca au ajuns sa le schimb
la mine face exact la fel, la plecarea de pe loc a aparut , asa usor cand dadeam sa plec facea un zgomot ciudat , initial si eu am zis ca e ambreiajul , dar ulterior cand a inceput sa faca si cand lua balans masina in drum cu gropi(balans fata spate , acelasi cu plecare de pe loc) , pare logic sa fie bucsile alea
o sa iti zic daca se remediaza


Daca tot desfaci verifica si bucsile conice ce prind capetele barii antiruliu de bratele inferioare (sunt 4 buc., cate doua
la fiecare brat).


Le-am schimbat pe cele 4 bucsi de la bratul cu pivot.
Totusi daca e de la rulment nu ar trebui sa faca si un zgomot in mers? o vajaiala, ceva de genul asta? deci am studiat mai mult si am observat asa. daca plec de pe loc accelerand ffff fputin se aude. daca plec de pe loc accelerand un pic mai tare adica turand un pic mai mult motorul nu se mai aude. se aude mai mult dimineta la prima plecare. in timpul zilei mai putin. dar totusi se aude din cand in cand. eu ma gandeam la un cap de planetara sau ceva de genul asta dar nu stiu cu se aude o planetara nasoala.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Rulmentul dus vajaie in mers...
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat bucsile de pe bara stabilizatoare:)
toate bune si frumoase exceptand faptul ca s-a amplificat zgomotul acela la plecarea de pe loc, alt diagnostic = flansa de la telescop partea superioara

asa o fi Smile eu nu mai investighez.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ai facut tu experimentul sau au facut altii pe banii tai? Mergi la un service sa-ti puna un dignostic bun si dc schimba ceva trebuie sa ti se remedieze problema. Altfel tot experimentezi da buzunarul se tot goleste... Crying or Very sad Bafta!
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
crilups a scris:Am revazut mailul de la colegul meu: era doar rulmentul dus. El avea probleme pe partea stanga. Avea un fel de bataie usoara, mai ales cand dadea intr-o groapa sau ceva denivelare se auzea mai tare. Pret aprox 1,5 mil original.


Salut Crilups, Tocmai acum am citit si eu ce ai scris, deci dupa nenumarate schimbari (amortizoare, flanse+rulmentii de la flanse, bratele cu pivotii, bucsile de la bara antiruliu toate sase,) tot mi se mai aude acel zgomot sa-i zic bataie peste gropi sau denivelari. Oare sa fie rulmentul? CUm si-a dat seama colegul tau ca e dus rulmentul?
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
A fost cu la ea sevice Opel pt dignoza si i-au verificat absolut totul: de la test pana la verificari mecanice. L-a costat cam 100-130 lei.
  • racorazvi

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2007

  • Mesaj Privat
crilups a scris:A fost cu la ea sevice Opel pt dignoza si i-au verificat absolut totul: de la test pana la verificari mecanice. L-a costat cam 100-130 lei.


Salut,
am sa contiui eu ... nu am mai intrat de mult pe forum .
Aveam un "huruit" daca e corect spus asa , la roata stanga fata. Nimic grav , dar am vrut sa verific sa vad ce are. De mentionat ca inainte de Agila , conduceam o Dacia 1300 din '77. Asa am facut scoala. Din experienta , am zis ca e rulmentul. Am fost la OpelWest la Arad, si mi-au confirmat acest lucru. Au mai descoperit un mic joc la bieleta de directie la partea dreapta fata. Acum vreau sa le schimb , dar nu stiu ce sa cumpar . Sa iau piese originale Opel sau... ?
De exemplu o oferta de la un distribuitor piese auto din TM suna cam asa :
rulmetul fata stanga FAG 230 ron set
RUVILLE 127 ron set
bieleta directie dreapta delphi 51 ron bucata

Daca cineva m-ar putea indruma spre o anumita marca sau un anumit tip ...
Razvan
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La rulment cumpara Ruville, de fapt acelasi pret cu celalalt in mod normal.
La bieleta directie nu stiu mare lucru despre pret dare firma delphi e buna.
Daca ai bani poti incerca original dar si astia doi au marfa de calitate.
Skip ads

  • racorazvi

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ceau,
Multumesc, am sa cumpar aceste piese, astazi aflu si cat ma costa manopera sa le schimb la firma de la care le cumpar Se pare ca au si atelier. Daca nu imi convine pretul , am sa merg probabil la Arad.
va tin la curent cu ce se intampla . Ideea e ca nu mai suport acel "huruit /vajait" , vreau sa scap de el.

Razvan
  • racorazvi

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
am fost azi la Service, in Tm, am schimbat bieleta si Rulmentul, pret manopera 100 Ron. Nu avea rost sa merg la ARAD.
Mai adaugam 170 ron piesele plus 90 ron unghi de fuga... uite-asa se duc banii Smile
Se pare ca am scapat si de acel "vajait/huruit" Nu am rulat cu viteza , e ud pe jos , cu minus afara, dar se nu mai face ca inainte..
In schimb alta belea, am schimbat si bateria, si de cateva zile nu mai am muzica in masina. Nu stiu codul de la RadioCD Player. Neamtu a uitat sa m-il dea.
In caz ca nu il voi afla , imi voi lua un MP3-player ceva.
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Razvan, Pune un mesaj aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=14387 cu modelul etc.
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema ca a lui claudiuflorin o am si eu pe vectra c.
Ar fi interesant sa ne spuna cum a rezolvat acea trepidatie la plecarea de pe loc.
Eu am schimbat bieletele de directie si am facut geometria, merge bine la viteze mari, dar ramane acea vibratie la plecarea de pe loc, foarte deranjanta atunci cand se intampla. Ar mai fi de schimbat bucsile de bara stabilizatoare care scartie cand treci usor peste o denivelare.
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
krydoo a scris:Aceeasi problema ca a lui claudiuflorin o am si eu pe vectra c.
Ar fi interesant sa ne spuna cum a rezolvat acea trepidatie la plecarea de pe loc.
Eu am schimbat bieletele de directie si am facut geometria, merge bine la viteze mari, dar ramane acea vibratie la plecarea de pe loc, foarte deranjanta atunci cand se intampla. Ar mai fi de schimbat bucsile de bara stabilizatoare care scartie cand treci usor peste o denivelare.


Deci nu am rezolvat inca nimik , urmeaza pt ca am comandat niste piese. Am descoperit o galagie la etrier care se misca un pic si cam batea. am comandat niste bucsi, suruburi nu stiu cum sa le zic cu nmiste garnituri, am sa le schimb si am sa va zic cum se mai aude. saptamana viitoare fac operatiunea.



Eu am comandat piesele 5X, si 4X, 5X avea niste tesituri facute de l abatai cred p[t ca acea garnitura 4x era dusa, tocita. Deci am sa va tin al curent dupace fac reparatia. Se gaseste kit si am cumparat un kit de reparatie original. Revin cu raspunsul.
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
krydoo a scris:Aceeasi problema ca a lui claudiuflorin o am si eu pe vectra c.
Ar fi interesant sa ne spuna cum a rezolvat acea trepidatie la plecarea de pe loc.
Eu am schimbat bieletele de directie si am facut geometria, merge bine la viteze mari, dar ramane acea vibratie la plecarea de pe loc, foarte deranjanta atunci cand se intampla. Ar mai fi de schimbat bucsile de bara stabilizatoare care scartie cand treci usor peste o denivelare.


Referitor la scartaitul tau KRYDOO,. de ce sa l;e schimbi? pute niste vaselina pe la bucsi si poate rezolvi scartaitul, ca pun pariu ca vaselina ta s-a dus demult din acea zona.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu acum vreo luna placutele de frana, ocazie cu care am demontat respectivele axe si am constatat
ca au mici urme de uzura si doar resturi de vaselina. Vaselina originala este extrem de vascoasa, nu am avut astfel
de vaselina si am pus texaco cu bisulfura de molibden dar care este mult mai fluida. Parca nu mai aud zgomotele
de dinainte dar de bataia de pe stanga fata pe care o aud cand mai trec peste cate o denivelare tot nu am scapat.
Burdufii de cauciuc de la axe (4X) nu trebuie schimbati decat daca sunt crapati - la mine erau in stare excelenta
dupa ce i-am curatat de noroiul uscat.
Am schimbat pana acum rulmentul stanga-fata si toate bucsile de la bara stabilizatoare. La fiecare interventie s-a
diminuat cu ceva zgomotul dar nu definitiv.
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
asta cu bucsile de bara stabilizatoare vreau sa le schimb si eu. e mai safe asa. sunt curios insa daca se va elimina acea vibratie care ma deranjeaza.
un mecanic de la opel la care am fost eu cand mi-am luat masina mi-a zis ca de vina pentru acea vibratie ar fi suportii de prindere ai radiatorului, sunt 2 bucsi si 2 arcuri. mi-au zis ca sa pun vaselina multa acolo; ca nu sunt solutii, e o problema a lor de constructie.
intr-adevar dupa ce am plecat de la ei vreo 2 saptamani nu a mai facut...dar acum a revenit acea vibratie; parca ar fi ceva desprins pe sub masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR