Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@ nicu_cv: n-are nici o treaba senzorul de placute uzate cu ABS-ul. Te-au mintit aia din service. Eu n-am senzor de placute de vreo 2 ani, dar pentru asta ABS-ul merge
Skip ads

  • nimo23g

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
de regula testerul rezolva problemele.
  • denisstelistu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut ! nu i-mi merge abs,am pus masina pe tester de 2 ori si mi-au spus ca este din cauza releului de abs care este prins pe pompa de abs.As vrea sa stiu daca acea parte electronica se poate schimba fara a cumpara pompa ,cam cat ar costa second-hand si daca are cineva de Vanzare.MULTUMESC
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
denisstelistu a scris:Salut ! nu i-mi merge abs,am pus masina pe tester de 2 ori si mi-au spus ca este din cauza releului de abs care este prins pe pompa de abs.As vrea sa stiu daca acea parte electronica se poate schimba fara a cumpara pompa ,cam cat ar costa second-hand si daca are cineva de Vanzare.MULTUMESC
ce cod de eroare ai la tester ?
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Calculatorul pompei de ABS il gasesti separat SH , depinde de motorizare , verifica insa mai intai contacte prin mufa sau alte defecte minore care pot sa apara . Stima !
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Va dau un sfat legat de ABS nu trageti frana de mana in timp ce franati de ex pe zapada ca va da eroare ABS-ul Eu am crezut k lam stricat dupa o experienta din asta, mi sa aprins martoru si nu mai intra deloc ABS.Dupa un timp si-a revenit
  • crashdan2000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Daca crezi ca te ajuta asa ceva da PM si vorbim Pompa e cu codul ABS CONTROL MODULE OPEL GM 90-581-417-EB Bosch 0-265-216-651 0-273-004-362
  • george apolozan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salutare! am si eu o problema
caut o unitate abs second pt vectra mea
eu am un opel vectra din 2001,diesel,2200cmc si abs ul nu mi ds lichid la etrierul stanga spate
multumesc
Skip ads

  • benga

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Va spun din experienta pe propria piele (masina):

ABS-ul are indirect legatura cu starea amortizoarelor.
  • bose bogdan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ciucurica a scris:salut baieti, eu am probleme la abs pe vectra mea, am fost la testare si imi zice releu supapa modul....adica? e stricat modulul, se poate repara? merge cand are el chef.
daca iti da eroare de modul este posibi sa fie calculatorul abs vezi ca se poate repara chiar si acasa si eu lam facut pe al meu nou este foarte scump
  • giorgian stoica

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
rodeo a scris:Am si eu probleme cu ABS-ul
mi se aprinde becul in bord cand si cand
verifica lipitura de la calculatorul abs dar grija mare cand il decapsulezi

AlyAly a scris:
cosmin-aurel a scris:nu a precizat daca se aprinde martorul la punerea contactului poate are becul ars


e normal la punerea contactului sa se aprinda martoru in bord de abs ?

mie unu cand pun contactu se aprinde doar bateria uleiu si aibergu. normal ar trebui si ABS`u ? sau ma rog si alceva, in caz ca nu ar fi nici o prolema ?
atunci ori e becul ars ori la smenuit careva ca sa nu mai vezi eroarea

ciucurica a scris:salut baieti, eu am probleme la abs pe vectra mea, am fost la testare si imi zice releu supapa modul....adica? e stricat modulul, se poate repara? merge cand are el chef.
se rpara e calculatorul de abs trebuie demontat decapsulat cu mare grija se reface o lipitura se remonteaza si se da calcaie la drum

rudy39 a scris:
ciucurica a scris:salut baieti, eu am probleme la abs pe vectra mea, am fost la testare si imi zice releu supapa modul....adica? e stricat modulul, se poate repara? merge cand are el chef.
si eu am avut aceeasi problema .mi s a recomandat inlocuirea blocului de supape cu tot cu calculatorul de la ABS. am gasit second 100 eu la Turda la un shrot la intrare...
daca il reparai te costa maxim 50 de lei si doua ore de munca asta e daca nu va documentati inainte
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am descoperit si eu cand era sa lovesc o vaca ca nu am ABS. Martorul in bord cred ca n-are bec deoarece nu se aprinde niciodata. Am pus pe tester si a dat toate erorile posibile de sistemul ABS. Mecanicul a zis ca probabil e dusa electronica dupa pompa. Am vericat mufa si are alimentare. Sa ma apuc s-o repar fara sa dau jos tot modulul de pe masina, sau se poate demonta doar electronica.
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cu putin efort se poate da jos doar partea electronica !
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu noi informatii de cand am desfacut bordul si am schimbat becul de la ABS. Am observat ca, cateodata se aprinde si ramane aprins martorul atunci nu am abs. Azi dimineata nu s-a mai aprins, a fost si zapada pe jos surpriza abs-ul functioneaza. Eu am fost convins ca nu functioneaza niciodata. Cum sa depistez defectiunea ca acum chiar ca ar fi nevoie sa functioneze.
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
defectul consta in lipituri reci pe placa de circuite. Pentru un timp, ABS-ul o sa-ti mearga aleatoriu, dupa care defectul va fi permanent. Macar acum, datorita becului martor, o sa-ti dai seama cand nu functioneaza ABS-ul. Pe viitor, pregateste-te de reparatia lui.
Uite cum se face:

https://www.clubopel.com/vie...82&highlight=
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
adishoru a scris:defectul consta in lipituri reci pe placa de circuite. Pentru un timp, ABS-ul o sa-ti mearga aleatoriu, dupa care defectul va fi permanent. Macar acum, datorita becului martor, o sa-ti dai seama cand nu functioneaza ABS-ul. Pe viitor, pregateste-te de reparatia lui.
Uite cum se face:

https://www.clubopel.com/vie...82&highlight=

Multumesc de ajutor, am facut cum scrie in topic. Nu se vedea nimic dezlipit pe placa, dar am refacut totusi lipiturile mai mari. De doua saptamani functioneaza fara nici o problema.
  • danutdns

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut si eu am avut probleme cu abs la fel cand si cand mi se aprindea becul si aveam 2 erori c100 si c 102. nu leam gasit in niuciun program de erori, si am luato babeste am verificat toti senzorii la care am constatca senzorul de pe stanga fata era ros de cauciuc ,lam schimbat si aceasi simtoma cand si cand martorul abs aprins,si cu ce am rezolvato si de atunci nu am mai avut probleme iam schimbat lichidul de frana si nu mi sa mai aprins martorul merge perfect . parerea mea este ca la cam 2 3 ani sa schimbam lichidul de frana ,antigelul uleiul de servo.
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
azi am patit si eu uramtaorele ,
daca merg cu viteza mai mare de 25-30km/h cand apas frana mai tare imi intra abs dar cand am mai putin nu mai intra si ingheata toate rotile . e normal asa ceva ? nu se aprinde nici un bec in bord de abs , becul e bun , se aprinde doar la punerea contactului .
am pus masina pe tester si imi da circuit contact frana. fara cod de eroare dar abs merge perfect peste 23-30/h
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
eu am avuut o problema ciudata care sincr nu stiu cum s-a rezolvat.
Vara in rpoportie de 80% nu am avut ABS,
IARNA MErge tot timpul!
Cel mai practic e sa dai fiecare roata jos sa te uiti cum e mufa senzorului si sa dai cu u nsper de curatat contacte.
O sa merite !
  • edwardmc29

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
viorelxxx a scris:ptr-rodeo
si eu am avut aceeasi problema , se aprindea si se stingea fara motiv , cand era aprins ABS-ul nu functiona

am bagat masina pe tester si a iesit cod eroare C0121

am desfacut calculatorul am refacut o lipitura la un pin care da aceasta eroare si ABS-ul functioneaza fara probleme si martorul din bord se aprinde doar la punerea contactului asa cum e normal si se stinge dupa cateva sec.

pentru alte detalii intra aici https://www.clubopel.com/vie...p?p=845071#845071


Salutare tuturor
aceeasi problema, martorul ABS se aprinde cand vrea el, atunci nu intra ABS.
am observat ca in aceasta iarna (cand era foarte frig) nu prea s-a aprins
presupun din discutii ca asta ar fi problema....lipiturile...

v-as ruga sa imi dati sfaturi, sugestii, raspunsuri...le astept cu nerabdare.
As dori sa stiu daca se gaseste cineva in Brasov care sa rezolve problema cu lipiturile.
Multumesc anticipat tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR