Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se mai constata alt fenomen: Cand angajatul considera ca a primit o masina de serviciu sub demnitatea lui cu siguranta ca le va spune tuturor ca acea masina e un jaf, chiar daca masina e foarte buna.[/quote]
Eu am avut cielo Laughing
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:
sebi4fc a scris:
Daci a scris:Eu cred ca discutia asta va aparea pe un club de posesori de Logan-uri...cu multe comentarii din partea lor.
Am si eu o concluzie: Logan e din componente de Renault. Tata a avut si are Renault si piesele sunt mai scumpe ca la Opel. Ce-i drept ca acum are 1.9 dci (diesel) si costurile de intretinere sunt mai mari ca la 1.6 16V de Opel.

P.S.: Raman la Opel, ca-mi place!


Eu fac pariu cu tine ca nu e mai scump Loganul.


@Sebi4fc, Daci nu a facut comparatie cu Loganul, a facut cu Renault 1.9 Dci, are cumva Loganul motorul asta (1.9Dci) si eu nu stiu? Si comparatia intre 1.9 Dci si 1.6 16V oricum nu este corecta, este un fel de mere-pere...

Asta este fiecare cu ce poate...


Nu comparam motoarele, dar daca atat pot! Asta e, poate poti tu mai mult, ca pe mine nu m-a binecuvantat cel de sus cu Logan in familie. Eu mentionam componentele in general, n-am specificat ca cele de la motor sau caroserie, dar la caroserie sunt mult mai slabe Loganurile (by Renault), iar asemanarea dintre un Megane din 2002 cu Loganul, ma refer la calitatea materialelor, e aproximativ aceeasi. Unde mai pui ca sunt manete, butoane de reglare a oglinzilor si poate multe altele care nu se vad, identice cu cele de pe Megane puse pe Logan.
Plus ca referirea o faceam la situatia din familie, unde eu bag Meganul in oala cu Loganul, spre supararea tatalui meu.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Deathman poi te las sa faci tu calculul in 45000kmam schimbat de 2 ori ulei(mobil 1, 130 lei x 2)+ 2x15 lei filtru ulei + filtru aer 2 x 30 lei+ filtru polen 2x 10 lei+ 70 lei bujiile, cam astea au fost investiile in masina + benzina.

Loganu l-am facut dauna totala si la 7000Eur cat imi cerea pe un 16 v sh mi-am luat Vectra sh.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:Deathman poi te las sa faci tu calculul in 45000kmam schimbat de 2 ori ulei(mobil 1, 130 lei x 2)+ 2x15 lei filtru ulei + filtru aer 2 x 30 lei+ filtru polen 2x 10 lei+ 70 lei bujiile, cam astea au fost investiile in masina + benzina.

Loganu l-am facut dauna totala si la 7000Eur cat imi cerea pe un 16 v sh mi-am luat Vectra sh.


Pai tu poti sa compari Logan 1.6 16V cu Vectra C 1.9 cdti. Si atunci normal ca Vectra C iese mai scumpa la intretinere, plus ca e si diesel.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre Daci, spre deosebire de altii io am comparat doua benzinare.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daci:
Pai tu poti sa compari Logan 1.6 16V cu Vectra C 1.9 cdti. Si atunci normal ca Vectra C iese mai scumpa la intretinere, plus ca e si diesel.[/quote]

Da cine compara 16 v cu Vectra ca nu inteleg ce vrei sa zici? Ziceam ca dupa ce am primit bani de la CASCO mi-am luat Vectra la bani care mi cerea cineva pe un 16 v.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ce masina e aia "16 v" ?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
De fapt e vorba de singurul motor 16V pe care il avea Loganul. Si eu am vrut dupa accident sa imi iau Logan Prestige (singura versiune cu 1.6 16V) care costa 10.450 euro in acel moment.
Skip ads

  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Bun, s-o iau cu inceputul, desi incep sa intru in polemici pe aici.
In articolul respectiv ni se spune ca Loganul are un cost de intretinere de 130E/an, dar nu se precizeaza defapt nimic ce inseamna acei 130E, cum nu se precizeaza nici cat s-a circulat cu masina respectiva si nu se precizeaza nici cu ce modele de Ford sau Mazda a intrat in comparatie directa.
Mai sunt dintre noi oameni care au avut Logan si au spus ca au fost multumiti de el. Tot din ce au spus ei am dedus ca au avut masina de noua si n-au apucat s-o detina mai mult de 3 ani, timp in care n-au avut probleme majore. Desi ma repet din nou, anormal mi s-ar parea sa fi avut probleme cu o masina noua.
Deci pana aici chiar nu e nimic spectaculos in privinta fiabilitatii Loganului. In opinia mea fiabilitatea nu se traduce neaparat prin costuri de intretinere mici. Pot sa iau de exemplu un Audi A8 care are un cost de revizie mult mai mare decat Loganul, dar asta nu inseamna ca A8-ul e mai putin fiabil decat un Logan.

@biela-manivela: din cate retin ca ai spus in acest topic, ai avut mici probleme cu suspensia la Vectra. As dori sa te intreb cum simti Vectra pe curbe in comparatie cu Loganul ? Eu unul am o amintire nu tocmai placuta legata de suspensia Loganului, in care fiind pe bancheta din spate si masina a trecut peste un hop nu prea mare am ajuns sa dau cu capul in tavan si asta gratie suspensiei excelente a Daciei.

@sebi4fc: O intrebare la care astept un raspuns sincer din partea ta: regreti alegerea facut de a alege Vectra in locul Loganului ?
Si ca sa-ti pasez mingea inapoi, vreau sa-ti spun ca nu sunt informat in privinta planului de service de la Dacia, dar n-as vrea sa cumpar o masina SH din Romania la care i s-a facut schimbul de ulei la 20.000km si mai ales schimbarea filtrului de aer tot la aceeasi distanta parcursa. Permite-mi de asemenea sa fiu putin circumspect in privinta costului filtrului de polen (ai scris ca a costat 10RON).
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor, sotia mea are un Clio Bicorp de la serviciu, 1.4 benzina, fabricatie 99
Masina este f dichisita, are multe optiuni ptr clasa ei la vremea aia
computer de bord, cotiera, car kit, oglinda heliomata, ABS, oglinzi incalzite
Ce vreau sa zic
Radio-cd-ul care este pe ea este acelasi si la 10 ani dupa, adica este pus pe Megane II din 2008-2009 si cred ca si Logan
Probabil au fost multumiti de el , probabil si clientii au avut un feedback pozitiv si atunci n-avea rost sa-l inlocuiasca cu un alt model
Corect, nu ?
Very Happy
Ciudata/interesanat alegere ptr o marca care se autointituleaza prin reclame "creatorii automobilelor"
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa punem problema altfel, cate Dacia Logan au avut probleme* in garantie si cate Opel**-uri
Parerea mea despre Logan....foarte buna, 10 luni am avut un Logan 1,5 [ cu 30km parcursi ] de la firma si nu a avut nici o problema, am predat masina la 110.000 km in stare perfecta de funtionare.
Singurul lucru care nu imi place la Logan e pozitia inalta la volan.
Opel nu am avut de la firma dar am mai avut 2 Fiat Punto tot noi si e jale cu ele


*ambreiaj, servodirectie, alternator, ECU etc. nu probleme ..... scartie pedala de ambreiaj, nu se mai functioneaza inchiderea centralizata de la portbagaj ...
**am dat exemplu Opel pt ca majoritatea avem Opel si stim concret ce probleme au avut unii dintre noi nu din ce am auzit
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Vinti, Opelul nu mai are probleme cand il compari cu alta masina. Si piesele sunt asa de ieftineee....pana intri in magazin...
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Am un var ,taximetrist in Bucuresti,are logan 1,5 diesel,si la 120000Km ajunsese sa consume uleiul ca pe motorina.
A mers cu masina in service Dacia ,i-au schimbat set motor+alte chestii,si a mers cca.5 luni cand i s-a spart un piston.A mers la acelasi service cu scandal dar degeaba-trecuse peste km de garantie.
De mentionat ca masina este propietate,tipul este foarte calm si niciodata nu l-am vazut sa alerge masina mai mult de 100km/h.
Sa se aplice vorba aia-a fost facuta vinerea sau lunea,sau pur si simplu ghinion?

ps. cand am lut corsa de la Sofia un logan de 2 ani costa 2300 euro.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@Mr. Biela, stiu la ce se referea sebi cu acel "16 v", ca e familiarizat bine cu alintarea Logan-ului, nu o zic in nume de rau. Doar ca atunci cand faci o precizare, atunci fa-o cu informatii complete. Apropo, am un coleg la servici care a facut 19.000 km cu un Logan 1.4 mpi si e foarte multumit de masina. A facut doar reviziile in garantie, altceva nimic.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Deathman a scris:@biela-manivela: din cate retin ca ai spus in acest topic, ai avut mici probleme cu suspensia la Vectra. As dori sa te intreb cum simti Vectra pe curbe in comparatie cu Loganul ?

Dupa cum am mai spus suspensia Loganului este simpla si fiabila, pe cand cea a Vectrei este complexa dar costisitoare. E evident ca Vectra se aseaza mai bine pe asfalt bun! Insa Romania nu are chiar asa de mult asfalt bun.
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Propun sa circulam cu carute deoarece fiabilitatea lor pe drumurile noastre este exceptionala si reparatiile reprezinta cel mult o naveta de bere . Ce mai conteaza confortul , siguranta ? Dupa principiul : si ce daca Vectra sta mai bine in curbe , dacia e mai simpla .
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Esti cam ironic. Nu a zis nimeni ca Loganul decoleaza de pe sosea, ci doar ca nu e la fel de stabil ca Vectra care noua a costat peste 20.000 euro. La trenul de rulare al Loganului compromisul il constituie stabilitatea mediocra, iar la Vectra costurile de intretinere ale suspensiilor mai performante. Compromisuri se fac la orice scara, chiar si la masinile cu preturi cu cinci zerouri. Nu exista masina fara compromis.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dupa mine Loganul e ceva aparte. E o masina cu care sa-ti faci treaba, si atat. Cand vad Loganuri tunning ma iau dureri de cap.
E un concept nou pe care Renualt l-a introdus, cu succes in europa centrala si de est dar cu un mare insucces de exemplu in India.
De fiecare data cand conduc un logan placerea condusului dispare.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:E o masina cu care sa-ti faci treaba, si atat. Cand vad Loganuri tunning ma iau dureri de cap.

Nu se putea spune mai bine de atat!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Astept marile proiecte de masini sport sau cabrio Laughing
Sau poate nu vor aparea niciodata si cred ca asta va fi cel mai bine pentru Mioveni.
Cati dintre posesorii de logan in weekend iau masina si plec sa se plimbe cu ea in afara orasului doar asa? Din placerea de a conduce.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR