Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu, o sa il las asa ,ca nu ma incomodeaza cu nimic, din contra imi place ca se vad asa!Iar bateria cred ca o schimb pana in 2210!
Skip ads

  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
yo am rezolvat cu 2 de cate 1kilo inseriate..nush ca-ti W (creca 0,5) oricum si-a facut treaba

nici pe mine nu ma deranja...dar ma disperau prieteni/colegi ca de fiecare data ma intrebau...de ce ramane aprins/ce rahat de led-uri ai?/ti s'o ars becu/tii stricata masina de-ti ramane aprins becu? wtf ppl=))
  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am achizitionat pentru un Opel Astra G Y17DTI doua becuri cu leduri, fiecare avand 8 leduri. Le-am montat la stopuri(pozitie-frana), se vad ok, dar surpriza: se aprinde martorul din bord ( masinuta cu cheie). Le-am schimbat cu becurile normale si martorul nu se mai aprinde.
Daca cineva stie care ar fi cauza, il rog sa imi spuna. Smile
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@valeriu_48
acele leduri au un consum redus de curent si de acolo acea eroare in bord poti cautat alte leduri care au incorporat un anulator de eroare
si le alea de le ai folosestele in alta parte
bafta
Skip ads

  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@valeriu_48
acele leduri au un consum redus de curent si de acolo acea eroare in bord poti cautat alte leduri care au incorporat un anulator de eroare
si le alea de le ai folosestele in alta parte
bafta

Multumesc frumos pentru raspuns. Si unde as putea gasi acele leduri cu anulator de eroare?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
pe la magazinele de piese auto cand mergi cerele leduri cu anulatoare sau sa te lase sa le probezi
sau cauta pe net si da-ti comanda
  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:pe la magazinele de piese auto cand mergi cerele leduri cu anulatoare sau sa te lase sa le probezi
sau cauta pe net si da-ti comanda

Multumesc din nou, lucio85 Very Happy O sa incep sa imi caut.
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
In plafon, mi-am bagat led albastru. Mi-am cumparat 6 led-uri si 6 rezistente de 560... le-am pus in paralel functioneaza foarte ok. Va arat cateva poze.



Skip ads

  • Andrei91

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Imi puteti spune si mie va rog, dimensiunea exacta in lungime a becului ce se poate pune in plafoniera la un opel vectra b din '97? Si cine stie si ce lungime au acele becuri ce se pun in lampile din usi?
  • stefanlibar

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am o Vectra b din 96 si patesc la fel ca si cel din prima postare, numai ca la mine rãmân aprinse cam 60% din puterea lor. Daca scurtcircuitez instalatia pica puterea la 10% si merge faza cu rezistenta in paralel pentru o vreme. Dupã ce las masina masina in repaus o vreme iar revine problema initiala. Ce as putea face?
am mãsurat tensiunea când is la 60% si e de aprox 8.5 v si la 10% cam 5 v
  • mihaitza237

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2014

  • Mesaj Privat
aceiasi problema o am si eu de cand am schimbat becul normal cu led-smd dupa ce se stinge ramane la o intensitate de 5% aprins, ce rezistenta pun si de unde o procur-cumpar? pot sa o iau si de la un radiou o masor cu aparatul de masura.
  • westicul

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Buna dimineata,
lasati-ma sa va felicit vazand ca va ajutati intre voi ! FELICITARI !

vreau sa intreb si eu ceva : credeti dvs/voi ca montand pe circuitul electric existent ( ala cu doua fire care merg la beculetul din portbagaj, cel de la acte, cel de la plafoniera ) cite un LED specific pt masini de 12 V, sa apara eori la calculatorul masinii ?
Astia de la casa Opel ( Ecomax Opel Cluj ) asa ma speriau, si ca nu pot sa-mi dea schema electrica, ca se plateste , bla-bla-bla..... si doar de la ei am luat masina ! voi ce parere practica aveti ?
MULTUMESC
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca LED-ul respectiv este pregatit sa pacaleasca CAN-ul,nu-i nici o problema.Cei ce vind masini nu au nici o obligatie de a furniza documentatii tehnice,si nici nu cred ca le au.Ai o infinitate de alte surse de a face rost de documentatii...,totul e sa cauti!
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Cu toate ca nu s-a discutat de mult, eu acum am dat de problema asta.
Am pus leduri si la vechea masina dar nu am observat, sau poate la aia nu stau aprinse.
La asta in schimb, azi am observat ca ledurile raman putin aprinse.
Citind pe aici, m-am linistit. Mananca bateria in 200 de ani. Dar ledurile nu au nimic de comentat? Ele nu sufera saracele?
Ledurile sunt identice la cele doua masini, provin din aceeasi banda de leduri, singura diferenta e ca Citroenul pe care am pus leduri nu are fader (dom light delay), pe cand la Astra este.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR