Ai uitat parola?
#YESLAVOT pe 26 mai De ce să votez? Ghidul Alegătorului ×

• horaa

• Mesaje scrise: 3,055
  • Masina: Astra z19dtj din 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 05 Oct 2012

• Garaj Mesaj Privat
A venit timpul sa schimb si eu telescoapele. Le-am schimbat deocamdata doar pe fata iar pe spate probabil peste o luna-doua cand vine revizia sau o data cu distributia anul viitor. Diferenta este enorma, dar enorma la propriu. In august 2015 am facut test de telescoape si pe foaie scria ca telescoapele pe fata au 50% viata iar pe spate ~60% (nu sunt identice). Am zis ca eh, 50% mai merg inca 2-3 ani daca au mers din 2005 pana acum dar oh mama cat m-am inselat. S-au demontat, plin de rugina la piulita telescopului, aproape ca trebuia taiat telescopul dar pana la urma s-a reusit si fara taiat si s-au salvat arcurile.
Diferente:
stabilitate crescuta - nu foarte mare dar se simte
zgomot - a disparut zgomotul ce se auzea de la flansa stanga la fiecare frunza de pe sosea dar a disparut si zgomotul enervant de la gropi sau crapaturi mai mari in asfalt
frana de motor - inainte de schimbare la fiecare frana de motor dadea putin in nas, luam piciorul de pe acceleratie si parca se impiedica in ceva, deocamdata a disparut. Sper sa nu mai apara ca nu as vrea sa schimb si planetarele sau mai rau caseta de directie
Pret: 1028 de lei telescoape kyb, flanse+rulmenti sachs cu manopera inclus
PS: amortizoarele gm sunt pe ulei sau pe gaz? Nu a curs zeama din telescoape. Ciudat
  • iaminm

• Mesaje scrise: 90
  • Masina: Zafira z18xe din 2004
  • Cont inregistrat in: 23 Dec 2015

• Garaj Mesaj Privat
salutare

de 3 saptamani am inlocuit bieletele anti ruliu (am luat moog) , crezand ca voir scapa de zgomotul care il tot auzeam in zona rotilor, cand treceam peste denivelari .
toate bune si frumoase cateva zile , apoi zgmotul a revenit si iar trancane .
fara demontare amortizor se paoet depista daca este ceva acolo in neregula ?
nici nu mai stiu ce sa fac ca deja ma depaseste.
  • horaa

• Garaj Mesaj Privat
-----
  • bibu16v

• Mesaje scrise: 3,381
  • Masina: Astra X16XEL din 1995
  • Cont inregistrat in: 25 Jan 2016

• Garaj Mesaj Privat
Un test la standul de suspensii poate ajuta mult ...
Sau un mecanic experimentat poate depista multe jocuri fara stand de suspensii ... Trebuie o verificare mai amanuntita la bucse brate, rotule(pivot, cap de bara), flansa amortizor, amortizoare, arcuri (dupa caz) ...
  • iaminm

• Garaj Mesaj Privat
am facut la o statie itp un test la amortizoare , nu a descoperit vreo problema, ele fiind conforme .
chiar a demontat plasticul din partea de jos a parbrizului si a verificat cu mana talerul la amortizor.

tehnicianul a ajuns la concluzia ca ar putea fi de la caseta de directie care da aceste simptome.
dupa spusele lui nu are sens sa repar/ reconditionez pt ca e posibil sa devina si mai problematica.
sfatul lui : sa o las asa cum e pt ca asa face la nr de km care ii are si e ceva normal.

o sa caut si un mecanic mai iscusit , si incerc sa vedem daca se confirma sau este ceva nedepsitat la test.
  • iaminm

• Garaj Mesaj Privat
am trecut pe la un mecanic mai priceput ; a desfacut si verificat ambele bielete antiruliu si cele 2 bucsi de la bara stabilizatoare ;nimic nu este problematic acolo.

am facut si un test cu mecanicul si ceea ce aude el este un "clonc" la zona amortizorului, e posibil ca cursa amortizorului sanu fie completa si aici apre acel "clonc".

mi s-a sugerat daca vreau sa continui ar fi înlocuirea celor 2 flanșe si rulment presiune din capul amortizorului.

daca cineva a mai avut probleme similare il rog sa posteze daca a reusit rezolvarea cu cele 2 flanșe si rulment presiune.
ar mai fi si alte elemente care sunt in acea zona si ar putea fi schimbate daca tot voi inlocui cele 2 flanșe si rulment presiune.
merci.
  • cyoby38

• Mesaje scrise: 93
  • Masina: Corsa din 2001
  • Cont inregistrat in: 24 Jun 2009

• Garaj Mesaj Privat
Loveste roata cu piciorul ,vezi sa nu fie de la etrieri (joc culisante vaselina lipsa)
  • CAttilaZoltan

• Mesaje scrise: 13
  • Masina: Astra OPC Z19DTH din 2006
  • Cont inregistrat in: 02 Apr 2017

• Garaj Mesaj Privat
Bunã ziua! Nu știți dacã amortizoarele ids+ se pot recondiționa sau nu? Dacã da unde aș putea. Prețul lor este destul de ridicat 2600 lei perechea.....și recondiționarea nu m-ar costa atât, dacã se poate.
  • horaa

• Garaj Mesaj Privat
Din cate stiu reconditionatul la ids nu rezista si se recomanda trecerea la suspensie "normala". Ca pret cica ar fi pe acolo, reconditionat-normale
#YESLAVOT pe 26 mai De ce sa votez? Ghidul Alegatorului ×

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata