Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Budu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua... Am fost saptamana trecuta la RAR-Iasi, cu masina mea - Opel Vectra B, 2000, motor 1.6 si mi-au stricat astia vacanta... A iesit E2, nus dupa ce criterii . Cica ar fi vba de o serie gen Y16X... ceva de genu.... care s-ar incadra in E2. E oare posibil ca o simpla serie sa dea norma de poluare ?! Va rog sa ma ajutati... daca se mai poate face ceva....
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul Y16XE este E2.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
din 2000 sunt si Euro 2 si Euro 3
cred ca din a doua jumatate a anului au inceput sa fie Euro 3
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vectra B din 2000 (caravan, ce-i drept) echipata cu Y16XE a iesit Euro 2 la RAR, fara nici un drept de apel. Cu toata hartia de la GM care atesta ca autoturismul respectiv e conform cu normele de poluare Euro 3.
Daca masina ta e sedan (4 usi + portbagaj) ... e foarte frumoasa editia 200. Embarassed
Skip ads

  • Budu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
electronistul a scris:Vectra B din 2000 (caravan, ce-i drept) echipata cu Y16XE a iesit Euro 2 la RAR, fara nici un drept de apel. Cu toata hartia de la GM care atesta ca autoturismul respectiv e conform cu normele de poluare Euro 3.
Daca masina ta e sedan (4 usi + portbagaj) ... e foarte frumoasa editia 200. Embarassed


este... insa nu am ce face... nu pot inmatricula masina ! 2500 euro...e prea mult ! Am sa ma intalnesc cu un avocat zilele astea sa deschid un proces sa vad ce pot rezolva !
  • Budu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am cumparat o masina din germania in dec 2009. Insa e o problema. Taxa de inmatriculare ma costa 2500 E (opel vectra B an 2000). Masina am aduso in dec...au expirat nr de germania, am scos al 2-lea set de nr rosii din rom. Problema e ca eu lucrez in Franta si as vrea sa merg sa o inmatriculez acolo. Pot obtine un alt set de nr germane provizorii ( am un var in germania ) ca sa pot iesi cu ea din tara ? Pot inmatricula masina in franta ? (am rezidenta acolo).... Astept un sfat !Multumesc !
  • soso1985

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Budu a scris:Am cumparat o masina din germania in dec 2009. Insa e o problema. Taxa de inmatriculare ma costa 2500 E (opel vectra B an 2000). Masina am aduso in dec...au expirat nr de germania, am scos al 2-lea set de nr rosii din rom. Problema e ca eu lucrez in Franta si as vrea sa merg sa o inmatriculez acolo. Pot obtine un alt set de nr germane provizorii ( am un var in germania ) ca sa pot iesi cu ea din tara ? Pot inmatricula masina in franta ? (am rezidenta acolo).... Astept un sfat !Multumesc !



Salut,
numere de germania poti scoate, daca masina nu are TUV valabil atunci poti scoate doar pe 5 zile numere de tranzit
  • Budu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua... Am un opel vectra B an 2000 , motor 1.6, 56000 km...insa la RAR iesit E2. Taxa pe care ar trebui sa o platesc e de 2800 Euro, insa am ciit ceva legat de ''cota de reducere''... ceea ce vad afisat si in calc online... = 66%. Ma poate lamuri cineva ce e cu aceasta cota ? Sau sa imi dea cineva sfaturi de cum as putea diminua aceasta taxa fabuloasa...
Va multumesc !
Skip ads

  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa beneficiezi de taxa de depreciere trebuie sa ai cat mai putine dotari (abs, servo, ac, etc), cu cat ai mai putine dotari cu atat taxa este mai mica.

De curiozitate, de unde ai masina? 10 ani 56k km, banuiesc ca a fost tot timpul la o babuta de 84 de ani care se ducea cu ea numai la biserica..
  • Budu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
vld57 a scris:Ca sa beneficiezi de taxa de depreciere trebuie sa ai cat mai putine dotari (abs, servo, ac, etc), cu cat ai mai putine dotari cu atat taxa este mai mica.

De curiozitate, de unde ai masina? 10 ani 56k km, banuiesc ca a fost tot timpul la o babuta de 84 de ani care se ducea cu ea numai la biserica..



E adusa din germania... Are un singur proprietar (avea 63 de ani cand a cumparat masina.... )
  • deleted-28636

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@budu sa o stapanesti sanatos in primul rand.
Ca sa o inscrii cu mai putini bani ai vreo trei variante(cunoscute de mine)
1.Nu pierzi vremea si te adresezi unui avocat,dai in judecata Institutia prefectului-serviciul de inmatriculari.
2.O inscrii pe o persoana cu handicap,care poseda un certificat pt.asa ceva ceea ce inplica montajul unui dispozitiv hicomat care di auzite cost vreo 1500-2000 lei.
3.Bulgaria.

Daca vrei detalii mai amanuntite iti stau la dispozitie eu am reusit cu prima varianta.La mine taxa ar fi fost de 4600 euro.
0745 556684- George
La mai bine!
  • cosmin-aurel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
se poate proceda varianta 1 si ptr un motor diesel euro 2?
Skip ads

  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Intra aici si calculeaza-ti coeficientul de depreciere
http://www.finantearad.ro/t...g_7_2009_v11.html
  • deleted-28636

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cosmin-aurel a scris:se poate proceda varianta 1 si ptr un motor diesel euro 2?

Se poate pentru orice masina.

Respecte
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu cred ca si in rom poti sa mai scoti nr rosii cu o cerere la comandantul politiei de judet. Eu am cumparat o masina care era la al doilea set de nr, si pana sa fac identificarea RAR acestea expirau. Am facut o cerere si s-a aprobat. Si mi-au mai dat inca un set de nr rosii.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Poti lua nr. si asigurare din DE! Numerele sunt insotite de un act pe care complectezi singur marca, model si serie sasiu! Cu actul completat si asigurarea, esti liber sa poti trece granita din tara lui Papura Voda! Politia la noi inca nu a auzit de nr. de tranzit..pentru ca ei nu activeaza in UE....au ramas si vor ramane inca mult timp bananieri! Si daca tot esti din Iasi....am auzit ca pe la voi prin jud. politistii sunt la scoala...adica beneficiaza de note intre 1 si 10 , functie de cate amenzi si amprentari produc pe tura! Evil or Very Mad Ca asa au dat sefii lor directive..... Evil or Very Mad
  • Budu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Poti lua nr. si asigurare din DE! Numerele sunt insotite de un act pe care complectezi singur marca, model si serie sasiu! Cu actul completat si asigurarea, esti liber sa poti trece granita din tara lui Papura Voda! Politia la noi inca nu a auzit de nr. de tranzit..pentru ca ei nu activeaza in UE....au ramas si vor ramane inca mult timp bananieri! Si daca tot esti din Iasi....am auzit ca pe la voi prin jud. politistii sunt la scoala...adica beneficiaza de note intre 1 si 10 , functie de cate amenzi si amprentari produc pe tura! Evil or Very Mad Ca asa au dat sefii lor directive..... Evil or Very Mad


...dap...din pacare toti se plang de abuzurile politistilor din iasi. Parca-s tampiti. Cel mai mare abuz al lor e ca ridica masinile pe banda rulanta... desi NU sunt locuri de parcare...si cand ii intreb ''zimi unde sa merg sa parchez...?'' stii ce imi raspunde ?.... ''' - da cine sunt eu ? Primarul ?'' .... Am citit un articol dintr-un ziar local ... unde se preciza ca se ridica un numar de 8-12 masini/zi Smile ... ROMANIA ! Mai am 6 zile si plec...vreau sa uit de toata nebunia de aici.
  • Budu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.... sunt membru relativ nou al site-ului, de aceea daca supar cu un nou topic imi cer scuze inca de la inceput !
Detin un opel vectra B, an 2000, motor 1.6 benzina - 55.000 km. Trebuie schimbat uleiul. Ce imi recomandati ?!?!
Va multumesc !
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit in club.

Iti recomand sa citesti regulamentul si sa nu mai deschizi topice noi pana te obisnuiesti cu forumul.
Am unit toate cele n topice deschise de tine in unul singur.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
electronistul a scris: Cu toata hartia de la GM care atesta ca autoturismul respectiv e conform cu normele de poluare Euro 3.

Electronistul, daca hartia e de la fabrica GM(adica Konformitat Bescheinigung) RAR-ul e obligat sa o respecte. Atentie, hartia sa fie eliberata de fabrica si nu de dealer-ul care a vandut masina. Aia e nula. La fel hartia emisa la TUV. Fiind emisa de un organism national omolog, RAR-ul roman e obligat sa o recunoasca. Ameninta-i cu judecata si sigur le vor accepta pentru ca stiu ca vor pierde.
Scuze de Esti OFF TOPIC .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR