Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • vectra 007

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 x18xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am observat ca de la un timp am consumul mare extraurban 7-8 la suta puteti sami ma ajutati cu ceva?
Skip ads

  • Bebin

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
7-8 ? Eu am un opel vectra din '96, motor x18xe, Cv automata, Ci cred ca daca aveam consum 7-8 ma insuram. Si eu as dori raspuns ;la aceasta tema, mentionand ca masina pare sa se comporte normal (o am de 3 sapt) , doar ca mie imi consuma 18-20 in Bucuresti. Enorm. Dati-mi va rog toate cauzele posibile, ca imi iau salopeta pe mine si ma apuc de treaba Smile
  • NitrouxBoy

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra OPC 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Bebin la tine e oarecum logic sa consume mai mult carburant din cauza cutiei automate.
@vectra 007 motorul merge in paramtrii normali sau s`a schimbat ceva de cand ai sesizat cresterea consumului ?
  • Bebin

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
e normal sa consume mai mult....dar 20 la suta? Mentionez ca am fost cu ea la tester, si nu avea nici o eroare, totusi mecanicul mi-a zis ca e vede termostatul deschis si nu era temperatura de deschidere a termostatului, in rest totul e in parametri. Bineinteles ca si cei de acolo au fost de acord ca , consumul e f mare . Cica 13-14 ar fii cel corect. Asa ca......mai astept si alte pareri
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
verifica pe un tester (nu opcom), prin prezentare grafica, functionarea sondelor lambda.
Trebuie neaparat prin prezentare grafica pt. a se observa mai bine amplitudinea si frecventa datelor.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
a ce cutie ai pe masina si cat de post conceputa este ea prin oras nici nu ma mira.am avut un vectra b cu x20xev si cutie automata.asta vara sub 14-16 nu ma scadea in oras .si assta in ploiesti.in bucuresti da-ti seama ca este mult mai mare.frumos e ca in extrior consuma mai putin decat una manula.si constructorul da la fel valoriile.are o cutie ffff lunga.gen 140la ora ai 3000rot care una manuala este undeva la 120 la aceasii turatie
  • Bebin

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:verifica pe un tester (nu opcom), prin prezentare grafica, functionarea sondelor lambda.
Trebuie neaparat prin prezentare grafica pt. a se observa mai bine amplitudinea si frecventa datelor.

Pai daca era vreo sonda (oricare) nu dadea eroare la tester? >mi-e nu mni-a gasit nuci o eroare. Ma gandesc sa ma duc la un Itp sa verific noxele,........dar daca asta e consumul ei , cred ca o dau pe GPL
Mentionez ca dupa vizita aia la tester si upgrade soft (nu fusese upgradat niciodata), si dupa ce am demontat/montat bateria si Am lasat motorul la relanti 10 min, PArca nu mai mananca asa, Am mers vreo 100 km prin oras, iar acul de abia daca s-a miscat un pic de la linia de 30 Litri. E posibil sa se fii rezolvat prin upgrade si chestia aia cu bateria?
  • vectra 007

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 x18xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
masina merge in parametri da nu iam schimbat bujiile de vreo 2-3 ani si nu iam curatat nici egr ca nu stiu unde este
  • AlinAlinAB

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Dragi internauti,am si eu probleme cu consumul la masina (vectra b X18XE) si chiar nu i-am gasit rezolvare in nici unul din topic-uri sau altundeva pe interenet.Ba chiar am fost la vreo 2 mecanici care au spus ca nu stiu de ce ar putea avea consumul ridicat(si aici ma reger la 15-17 in oras si 8-9 in afara,la viteze de 90-110 maxim....tin sa precizez ca i-am schimbat recent distributie (contitech),curea accesorii -contitech,bujii-NGK,ulei comma xflow,filtre-aer,ulei si benzina,sonda lambda(din dezmembrari ce e drept dar mi-a disparut eroarea din bord imediat ce am montat-o.daca cineva mai are idei e binevenit sa le impartaseasca cu mine!Va multumesc.
P.S.o sa deschid si un topic legat de problema mea,sper sa nu fie bai...va salut
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,094
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La mine la 1,8 consumul e undeva pe la 7. In concediu, cu masina plina (4 persoane si un catel), bagaje, portbagaj tip barcuta deasupra, aer conditionat folosit 80% din timp, am scos o medie de 7,1 extraurban pe BC.
  • JJohn

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2019

  • Mesaj Privat
O cutie automatã nu are cum sa consume mai mult decât una manualã! Exclus!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR