Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dan3000one

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor.
In primul rand vreau sa va spun ca nu am cunostinte de mecanica asa ca va rog sa fiti ingaduitori cu mine.
Am un opel astra h din 2005, 1.7 cdti, diesel, din vara 2009.
Dupa iarna asta sacaitoare, am scos-o la drum mai des si am urmatoarea problema: in momentul in care schimb trapta de viteza din 1 la 2 si chiar in a 3, schimbarea se face greu, in sensul ca intra greu in urmatoarea treapta.
Parca ar agata ceva acolo.
Intrarea in prima treapta de viteza, atunci cand plec dupa loc se face ca unsa, in shimb atunci cand schimb a 2 si chiar a treia, parca se freaca metal pe metal, parca agata de ceva (sper ca intelegeti ce vreau sa spun).
Schimbarea in treapta de viteza o fac la cca 2000 de rotatii, iar ambreiajul este apasat pana la fund. Cand schimb in a 4 si a cincea nu sunt probleme, in sensul ca intra usor. Probleme sunt mai ales la trecerea din 1 la 2.
Unde gresesc ? ce se intampla ? are masina ceva ?
Multumesc pt ajutor.
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Salut,

Citeste un pic aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=62122 si vei regasi si problema ta Wink
  • dan3000one

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sfaturi dar nu cred ca ma voi descurca singur sa fac toate astea. Anul asta va trebui sa schimb placutele de frana si voi incerca sa rezolv in service problema asta.
Si daca tot veni vorba de placute de frana cum e mai bine sa procedez:
1. accept placutele service-ului
2. imi cumpar singur placutele de frana iar la ei merg doar pt montaj ? In cazul asta ce marca sa foe placutele si de unde as putea sa le procur ?
Merci inca o data.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR