Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • inalt
  • **
  • 50 mesaje
  • din 15 Jan 2008
  • Corsa 2008 Z13DTJ-corsa d
  • Dambovita
  • inalt

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ-corsa d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea ....
Daca scartaie in brat (vezi foto 1), trebuie schimbata bucsa in mod obligatoriu.
Dupa cum stim uleiul in timp depolimerizeaza cauciucul, cu alte cuvinte il inmoaie.
Unde mai punem si faptul ca uleiul retine paraf ce actioneaza ca un smirghel ce conduce la o uzura si mai accentuata
Skip ads

  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
are dreptate inalt cel mai bine se schimba bucsele costa parca 700 mii amandoua.mi leam cumparat si eu da nu leam schimbat inca.manopera e undeva la 200 mii de bucsa sau asai la mine in galati.si cu uleiul inalt are dreptate el retine praful si mai rau faci macar.incearca wd40 daca nai bani sa schimbi.
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am dat azi cu wd40 pe bucsa de la telescop, cea de jos si in locul in care arcul spate intra in contact cu caroseria. S-a facut liniste deocamdata...
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
n-am dat cu ulei, ci cu apa.

inca nu cred, haionul meu credincios, cate blesteme si-a luat degeaba.

Bun, deci e de la idioteniile alea de bucse, asta ca inseamna? scartiitul a inceput de la 10.000 km parca, nu cred ca s-au uzat atunci.

Se schimba, se ung?

Sau care ar putea fi explicatia sunt proaste de au inceput asa devreme? (pe fata nu se aude absolut nimic)

EDIT: am dat pana urma si cu wd40 (ca doar nu se vor strica si incepe sa sccartiie :p). de 3 zile e f f f f bine. daca le strica wd40, le schimb si gata. bine ca e liniste
Skip ads

  • kristian

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2002 1,7di
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
si eu am o corsa 3 usi si mie a mi suna partea stanga dupa lungi sondaje am constatat ca usa stanga avea joc an blocatoru de pe stalpul usi si dadea impresia de sunet de telescop dar am facut reglaj la usa am ridicat blocatorul an sus si totu e ok fa si tu la fel succes!
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
zanganit in portiera soferului a auzit cineva ?are 4000 de km de romania si deja a inceput cu zanganelile . am incercat sa merg cu portiera deschisa si nu se mai aude .s a uzat cumva inchiderea sau tubul de plastic de pe partea de pe stalp?
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
buratino28 a scris:zanganit in portiera soferului a auzit cineva ?are 4000 de km de romania si deja a inceput cu zanganelile . am incercat sa merg cu portiera deschisa si nu se mai aude .s a uzat cumva inchiderea sau tubul de plastic de pe partea de pe stalp?


1) da cu wd-40 (gasesti la benzinarii) toate balamale etc etc
2) vezi daca scartie cu geamul deschis la jumatate. daca da, apasa incet pe el. daca asta e solutia, desfa fata de usa si unge macaraua de la geam (nu e greu Smile )

Cheers,
-Mihai
  • duduxx

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am o Corsa C benzina din 2004 cu vreo 66.000 KM la bord:).
De ceva timp imi tzacane ceva pe spate de ma innebuneste. Este un zgomot mai mult de plastic/plastic pe care il aud la denivelari gen piatra cubica.
Am tot cautat pe forum pentru solutii dar nu am reusit sa gasesc ceva.
A mai patzit careva asa? Este ffffff enervant. daca de partea cu scartzitul haionului am inteles cum se poate remedia, ei bine asta ma depaseste:(
Skip ads

  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Verivica sistemul de prindere de la placa de la haion, din cate stiu eu sistemul de prindere este plastic pe plastic asa ca......
  • duduxx

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ieri am dat placa aia jos si era prinsa bine
ceea ce am observat eu este acel mecanism de inchidere centralizata - e un fel de butuc acolo care se cam misca, e din plastic etc
nu stiu in ce masura exact ala ar putea face atata zgomot Sad
sa mai caut sub bara din spate ceva?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Poate nu e strans bine suportul de numar. Poti incerca sa pui banda izoliera pe cuiul incuietorii, pe boltii pe care se prinde placa. Poti verifica si roata de rezerva, sa nu frece de ceva.
  • duduxx

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
suportul numarului tocmai ce l-au schimbat cei de la Erebus de curand:(. la roata de rezerva nu are cum ca io am verificat sunetul ala cu tot scos din portbagaj (inclusiv roata) Sad
Skip ads

  • duduxx

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
haideti ca am gasit problema: e vorba de boltzul de la hayon si incuietoarea de pe spate. am ridicat hayonul cu ajutorul celor 2 "butoane" de cauciuc de pe hayon si nu mai zdrangane. se slabise incuietoarea si facea nasol.
acum se inchide mai greu hayonul si cred ca trebuie sa ii schimb ori boltzul ori incuietoarea. sau sa le reglez
  • goalex

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! vad ca a trecut aproape un an decand nu a mai postat cineva aici, asa ca o fac eu acum.Am citit acest topic si am reusit sa scap de troncanit( am insurubat de tot opritori de la haion), cel putin deocamdata deoarece o balama de la haion are un mic joc. Multumesc mult!
  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
yo mai am un zanganit in portiera de la sofer, vibreaza suportul ala de jos, in care de obicei zac bonuri de la benzina. daca pun mana si apas un pic inspre portiera, nu mai vibreaza. la ala ce mai e de facut? nu-mi spuneti wd-40, ca ma duc sa cumpar toata productia, ca vad ca face orice Smile
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Incearca sa vezi daca cele doua suruburi de prindere panou usa nu sau desfiletat ,slabit sunt sub usa ,eu asa am patit.


Ultima modificare facuta de StefanTolos la Sam 13 Jun, 2009 11:48 am
  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
o sa incerc sa vedem daca se rezolva. dar panoul e ok, singura problema e doar buzunarul ala...
  • eul_liric

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna, sunt posesorul unui opel corsa C din 2005. Masina are 120.000 km. De ceva timp am observat zgomote deranjante care se aud din scaunul soferului la demaraj. Aveti vre-o idee daca se poate face ceva. Ma gandesc ca tine de structura lui de rezistenta. Ma gandesc sa-l dau jos si sa vad daca am access la structura de rezistenta sa incerc s-o rigidizez si "insonorizez". Daca aveti vreo experienta asemanatoare sau vr sugesti sunteti bineveniti cu sfaturi.
  • granth

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu fie de la centura de siguranta. Mie mi-a luat 4 zile pana sa-mi dau seama ca scartaitul extrem de enervant venea de la o rola de la centura de siguranta. Incearca sa mergi fara centura si daca scartaitul se opreste atunci ai noroc si se rezolva cu putin WD 40.
  • sandu43

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2005 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
......am urmatoarea problema:la deschiderea usilor sau la introducerea cheiei in contact, se aude un zgomot in bord, care se opreste dupa cca 6,7 secunde,ma poate lumina cineva?mentionez ca am o corsa 1.2 twinport 80cp din 2005.multumesc anticipat! sandu


Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

16.05.2011 15:02:06
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR