Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • andreyutzu

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
TyTy a scris:
ciprian 77 a scris:Hm...Mare diferenta fata de cel vechi nu prea e,mi se pare normal sa fie un pic mai tari butoanele (doar un pic la mine) deoarece capacul este nou.


te rog sa ne spui si noua de unde ai cumparat capac de volan.mi s-a rupt si mie unul din butoanele alea de claxon si vreau sa imi schimb capacul.multumesc.


idem ...
mersi mult.
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu am gasit cel mai ieftin pe ocazii, si de acolo am luat.
Sunt doua modele de capace de airbag la astra g, unul cu nituri si cleme altul decat cu cleme in functie de anul masinii.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mai detaliati ca sunt f multi interesati! diferetne si preturi! Stiu ca exista si capac volan pt astra g ce nu are airbag volan!
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:Mai detaliati ca sunt f multi interesati! diferetne si preturi! Stiu ca exista si capac volan pt astra g ce nu are airbag volan!


mai detaliat nu stiu ce sa zic, ca nu am voie cu linkuri

Eu am l-am luat la pretul de 108 lei (doar capac de airbag) 100 lei capacul si 8 lei transportul cu posta romana, de la cineva din targoviste, de pe ocazii.r0
nici eu nu stiam ca sunt doo modele de capace dar m-a intrebat gagica la tel din ce an e masina si mi-a trimis ce trebuie, ambele modele sunt la acelasi pret.
Daca vrei sa fii sigur iei un torx de 30 sau 25 (nu am retinut exact) si desfaci airbagul care e prins cu doua suruburi in spatele volanului (in dreptul butoanelor de claxon un pic mai spre centru), si vezi daca are doua nituri sau nu, airbagul are un fir de 10 cm deci poti sa il scoti linistit ca nu patesti nimic, preferabil sa scoti borna de la baterie inainte.
De scos airbagul din capac e foarte usor, capacul are picioruse de plastic care blocheaza clemele de tabla, cu o surubelnita cracanezi plasticul ala si apesi spre interior, dupa ce s-au declipsat toate (vreo 15) cu o surubelnita impingi carcasa de fier a airbag-ului si l-ai scos, de bagat e chiar mai simplu, doar il pozitionezi pe gaura triungiulara si apesi pe el.

Capacul e facut sub licenta, nu e cel original, deci or sa fie ceva diferente.
Eu am observat:
-Butoanele de la claxon sunt ceva mai tari la apasare (capacul original e facut dintr-un plastic moale, o combinatie intre plastic si cauciuc, iar in dreptul butoanelor are numai cauciuc, cel aftermarket are plastic moale in dreptul butoanelor)
-Cel cumparat nu luceste chiar ca originalul (eu am avut noroc, la mine nu e mare diferenta fata de original, am mai vazut unul la un prieten si era cam sters la culoare) cu ceva silicon de calitate se rezolva
-S-ar putea sa nu se aseze chiar perfect pe volan, de exemplu la mine mi-a ramas o diferenta mai mica de 1mm intre marginea capacului si volan (in dreptul butoanelor de claxon), asta se rezolva dupa ce imbrac volanul in piele, orcum am vazut la multe masini din club ca exista distanta asta chiar si cu originalul.

Ca si aspect pot sa zic ca merita toti cei 108 lei, mai ales ca nu mai am butonul ala crapat Very Happy , pana acum la dezmembrari, am vazut doar un airbag pe care l-as fi pus la mine pe masina, si credeti-ma ca am tot vazut cateva zeci de masini la dezmembrat, dar pretul era de 350 lei.
Marea majoritate chiar daca nu sunt rupte sunt ori bombate spre exterior ori bagate inauntru, ori au denivelari pe botoane
Skip ads

  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Butoanele se pot achizitiona separat..eu am avut acceasi problema,se rupsese unul...le-am luat de la dezmembrari.
Bft
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Deutzuq a scris:Butoanele se pot achizitiona separat..eu am avut acceasi problema,se rupsese unul...le-am luat de la dezmembrari.
Bft


am sunat la reprezentanta opel iasi si am gasit asa:
-capac volan fara aibag:290 lei
-capac+airbag:4900 lei
Varianta aia cu 100 lei e cea mai buna!
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@realcriss
zici ca difera la butoane un pic de cel original, dar o fi mai rezistent?
Vreau sa imi schimb si eu capacul de la volan, dar cind ma gindesc ca poate s-o duce imediat si asta "nou"..
Al tau cum se prezinta acum?
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Iti dai seama ca e la fel de nou ca inainte, nu a trecut nici o luna de cand il am pe masina.
Cel putin pe mine o sa ma tina mult si bine, daca dau un claxon pe saptamana e des Very Happy ,
Intradevar e putin mai incomoda apasarea pe buton, ma gandesc la iarna cand o fi ger, sa nu patesc la fel ca la husele alea transparente pt telefon, sa se faca "lemn" si sa nu poti apasa pe butoane.
Per total merita banii dati, schimba aspectul instantaneu, un buton din ala rupt da aspect de masina neingrijita, neintretinuta
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat


am atasat si pozele promise
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
M-am lamurit, multumesc, se vede o mica diferenta.dar e ok. Pare un plastic mai dur/rigid decit originalul.
Cred ca o sa iau si eu de la cristi99gbr - am dat de el pe alt forum.
Dar poate imi cumpar un volan de piele si la ala pun airbag apoi.
  • sebyalexa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
realcriss a scris:

am atasat si pozele promise

o sa'mi iau si eu unul de pe okazii ptr ca si la mn s'a rupt in dreptul butoanelor.
  • catalins2008

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut!Am luat si eu un capac de pe Okazii dar nu are sigla de Opel,o pot lua de pe cel vechi?
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Bineinteles, gaseste mai intai un adeziv ceva mai bun, dar nu de tip Picatura, cauta ceva de folosesc astia la tapiserii din piele
  • catalan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ciprian 77 a scris:Sall ! Am
rezolvat cu capacul volanului.,l-am schimba
t foarte usor impreuna cu un prieten.Operatia a durat maxim 20 min.,tin sa precizez ca air bag-ul nu e lipit de capac si nici nu e nevoie sa indoi acele clame cu care se prinde air bag-ul de capac.2 persoane dotate cu cate o surubelnita pot desface foarte usor air bag-ul de pe capac ,trebuie doar un pic de forta bruta.Capacul de volan este after market, l-am achizitionat cu suma de 120 ron. dar nu este nici o diferente intre acesta si cel vechi.Pt. toti care vor sa faca aceasta operatie SPOR LA TREABA!
de unde ai cumparat capacul ca ma intereseaza si pe mine?
  • catalins2008

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut!Luati de pe Okazii capac cei care aveti nevoie.Am luat si eu si vreau sa spun ca cel ce vinde e foarte parolist.E din Targoviste.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In legatura cu lipirea emblemei Opel cred ca e o problema: in caz de sare airbag-ul sa nu se dezlipeasca si sa sara in ochi/frunte emblema ... deci e de gindit.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
catalins2008 a scris:Salut!Luati de pe Okazii capac cei care aveti nevoie.Am luat si eu si vreau sa spun ca cel ce vinde e foarte parolist.E din Targoviste.

pune numarul lui de telefon pe forum sau da-l pe PM daca il ai!suntem interesati
  • kakas19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
te rog sa ajutati eu nu mai gasesc la okazii numai la 150 ron! Unde ati gasit voi cu 100 ron
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Sa-l ajutam pe coleg,sper sa nu fie considerata reclama !

http://www.okazii.ro/catalo...g-sau-zafira.html
  • catalins2008

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut!Vedeti ca in poza capacul are sigla de opel dar el vine fara dar cu rabdare si putina munca o puteti lua de pe cel vechi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR