Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut sunt Marius si e prima oara cand postez aici. Va rog sa ma ajutati.
Am un OPEL Astra din 2002 diesel Y20DTH. Pe Display imi apare "KOELVLOEI-STOFPEIL". Stie cineva ce inseamna asta? PS. masina e adusa din olanda si mi-a aparut chestia asta cand am uitat sa o scot din viteza dupa ce am parcat si s-a miscat putin, avand piciorul pe frana.

PS: am cumparat masina cam de 1 luna, dar am citit foarte mult inainte sa aleg. Concluzia este ca forumul asta m-a ajutat sa iau o decizie si ca se gasesc raspunsuri la aproape toate intrebarile. Embarassed


Ultima modificare facuta de varza la Dum 16 Jul, 2006 11:38 pm
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu as zice ca inseamna coolant level - verifica nivelul lichidului de racire
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
uite ce am gasit pe net http://www.alwaysbemobile.nl/index.asp?page='carcheck.asp'
Mersi.

Se pune apa cu antigel sau e un lichid special?
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ai grija, antigelul trebuie sa fie din acela rosu fara silicati.
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
intr-adevar lichidul de racire ... cumpara antigel rosu fara silicati (culoarea asta ar trebui sa aiba si ce ai in vas) si completezi pana la nivel.scrie pe bidon proportia in care se dilueaza
Very Happy
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La mine a fost adusa cu lichid de racire de culoare verde
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Problema s-a rezolvat.
Era vorba de lichidul de racire.
Am completat cu antigel diluat cu apa distilata.

Va multumesc!

OPEL ASTRA COUPE / NEGRU / Y20DTH / 2002
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa nu mai deschid alt topic intreb aici...In cartea de reparatii spune ca trebuie pus antigel cu silicatii, autorizat Opel... De care sa cumpar ca sunt intr-o dilema mare?
  • popdtica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu un vectra combi 2.0 DTI. SI am o gramada de probleme cu el. Ii drept ca am luat teapa cand l-am cumparat. In fine... am problema cu lichidul de racire...dar l-am verificat la un mecanic si mi-a zis ca totul e in regula. Nu inteleg d c imi tot scrie in bord....
pe urma imi mai apare rem voeringer...si mi-am schimbat pe fata placutele si chiar si discurile ca erau putin ovalizate si destul de uzate. in fine... tot la frane... cu toate ca le-am schimbat... pun frana ... si daca cumva nimeresc la o frana mai brusca o mica groapa/denivelare... se intampla ceva... si parca sare placuta de pe disc si freaca pe ceva fier dur.. dar nu scartaie. si din mom ala incepe sa prinda rau...
pe urma am o bataie la motor... cred ca e de la tampoanele motorului sau suporturi.... am schimbat toate tampoanele de jos... ca sa constat ca mecanicul care a facut operatia e un tampit si bataia mai persista. adica... daca las asa mai brusc din ambreiaj la plecare de pe loc.... se aude o lovitura... motorul se loveste de ceva. la inceput am crezut ca se aude la roata din fata si consultand multi mecanici au zis ca sigur e de la suportul hidraulic.... dreapta sus... singurul care nu l-am schimbat. eh... asta l-am gasit doar pe original... si e destul de scump. are cineva vreo idee? ca nu vreau sa dau iar bani de-a moaca.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
popdtica--Eu iti zic sa o stapinesti sanatos si km multi cu ea fara probleme pt ca este o masina cu un motor destul de bun.
legat de acele probleme
1 antigel--verifica daca acel "mecanic" ti-a pus pina la limita antigel si verfica densitatea lui (daca scate sub o anumita densitate iti apare in bord martorul)-lucru patit la mine --parerea mea schimba antigelul
2l egat de placutele de frana--verifica din nou placutele de frana sa fie puse cum trebuie,iar daca aceasta problema o aveai si inainte verifica si flansele de la amortizoare
3 schimba mecanicul cu unul mai bun iar daca aceasta este problema vezi ca este un tip din bacau care dezmembreaza un astra g din 2004.poate te va ajuta
uite aici
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=62591
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR