Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • habiby

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
rezolvat problema adik echilibrat rotile fata la alta vulcanizare decat la cea la care merg deobicei si nu mai vibreaza nici la 140 km/h va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns si va rog sa inchideti acest topic
Razz
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La jantele de tabla cu capace,originale Opel,daca echilibrarea se face fara capac montat,exista riscul sa apara vibratii la viteza de peste 110km/h atunci cand montam capacele?
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:La jantele de tabla cu capace,originale Opel,daca echilibrarea se face fara capac montat,exista riscul sa apara vibratii la viteza de peste 110km/h atunci cand montam capacele?


buna intrebare. si mie imi vibreaza de pe la 110km/h in sus si am capacele putin ciobite... poate o sa apuc sa fac intr-o zi un test fara capace pe roti
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La fel si la mine. De la 110 tre sa te ti bine. Am schimabt anvelopele cu unele noi,am roluit jantele,am facut 3 echilibrari. Rezultatul este acelasi.
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:La fel si la mine. De la 110 tre sa te ti bine. Am schimabt anvelopele cu unele noi,am roluit jantele,am facut 3 echilibrari. Rezultatul este acelasi.


Anvelopele sunt noi si la mine, echilibrate tot, nu vibreaza foarte tare, dar se simte. Si la 140 se simte cam la fel. Posibil sa fie si de la ceva bucsaraie...
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Hai sa fim seriosi,de la bucsaraie bate dar nu vibreaza. De cate ori nu ai mers cu masini varza pe bucsaraie iar la viteze mari mergeau perfect?
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:Hai sa fim seriosi,de la bucsaraie bate dar nu vibreaza. De cate ori nu ai mers cu masini varza pe bucsaraie iar la viteze mari mergeau perfect?


Sincer, n-am condus prea multe masini Smile


Ultima modificare facuta de Nirolf1986 la Joi 20 Jan, 2011 12:19 am
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Un mister trebuie sa fie la mijloc. Am mai auzit niste istorii despre o contragreutate pe planetara,etc...tre sa-i dau de cap.
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
aceeasi buba o am si eu. s-au auzit la un mom dat 2 troznituri si apoi a inceput sa tremure viteza la peste 90-100 km/h tot ce inseamna mecanica este beton. trebuie sa ma duc sa refac echilibrare la rotile din fata si poate ma lasa in pace...

Foca
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@Foca,eu nu am ajuns inca,cu masina la o verificare dar de vibratiile respective nu am scapat nici cu echilibrare,nici cu roluire,nici cu inversat jante intre ele. Am facut azi dimineata schimb de roti cu o Zafira B si tremuratul este tot acolo cand depasesc 110km/h,in schimb la Zafira cu rotile mele (jante si anvelope),nu avea nici cea mai mica trepidatie si am mers pana la 165km/h cu ea. Deci am eliminat jantele si anvelopele din aceasta problema. Ramane sa verific masina,ma gandesc ce o fi?
  • nastaseopel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Fratilor, lasati vulcanizarile de cartier. Mergeti la vulcanizarea din Fundeni, inainte de podul de la spital, pe partea stanga cand vii dinspre fostul xxl se afla aceasta vulcanizare. Va spun pentru ca si eu am avut probleme cu vectra mea cu vibratiile pe la 100 km la ora. Mi-am luat concediu special pentru asa ceva si am inceput sa iau toae vulcanizarile la rand doua zile. Nici una nu a fost in stare de nimic, pana ce am ajuns acolo si nu ma lasat sa plec pana nu ma rezolvat. eu zic sa incerca-ti.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nastaseopel a scris:Fratilor, lasati vulcanizarile de cartier. Mergeti la vulcanizarea din Fundeni, inainte de podul de la spital, pe partea stanga cand vii dinspre fostul xxl se afla aceasta vulcanizare. Va spun pentru ca si eu am avut probleme cu vectra mea cu vibratiile pe la 100 km la ora. Mi-am luat concediu special pentru asa ceva si am inceput sa iau toae vulcanizarile la rand doua zile. Nici una nu a fost in stare de nimic, pana ce am ajuns acolo si nu ma lasat sa plec pana nu ma rezolvat. eu zic sa incerca-ti.

Service-ul acela se numeste Autosoft. Dupa ce am lasat 200 ron la ei,m-am ales si cu batai in volan pe langa trepidatii. Oricum,am rezolvat problema la Focsani cu doar 40 ron.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Problema cu contragreutatea de pe planetara este reala si nici eu nu i-am dat inca de cap; in plus eu stiu ca daca cauciucele sunt noi se echilibreaza si apoi dupa 1.000km se reechilibreaza (neaparat umflate la presiunea din manualul de service pentru masina dvs. conform dimensiunii de cauciuc pe care o aveti montata pe jante), apoi verificati daca dupa reechilibrare s-a remediat problema. Deasemenea as dori sa va povestesc o patanie a unui amic : avea un Fiat si de la 110km/h trepida toata masina, a fost la 'n' vulcanizari si nu s-a rezolvat problema. Ne-am urcat amandoi in masina, el la volan si eu in spate pe centru. Dupa 110km/h am simtit clar o trepidatie, tremurau puternic bancheta si usile spate. Mi-am dat seama ca trepideaza datorita rotilor din spate, acolo se simtea mai puternic. Pana la urma am descoperit ca roata de pe spate stanga era plina de apa pe interior si asta pacalea aparatul de echilibrat si genera la viteze mari toata trepidatia. S-a eliminat complet apa, s-a reechilibrat roata si voila... nu mai trepida nimik la masina nici la 150km/h.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Joi 03 Feb, 2011 11:33 pm, modificat de 6 ori in total
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cum adica era plina de apa pe interior? Inauntru anvelopei? Iar treaba cu contragreutatea o fi reala dar gandeste-te cat de greuar fi sa echilibrezi o planetara Shocked si sa stii exact locul care intra in rezonanta si produce vibratia.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da, era plina cu apa in interiorul anvelopei, cazul e real. Iar la treaba cu contragreutatea planetarei, evident ca trebuie adaugata dupa o testare pe un aparat care sa simuleze mersul real al masinii, la Vectra B e foarte lunga planetara dreapta. La mine incepe trepidatia in volan la 125km/h, cauciuce noi si jenti de otel in stare f. buna, adevarat... inca nu am echilibrat cauciucele cu capacele de la roti pe ele dar am sa verific si acest aspect, si da... nu am facut inca reechilibrarea dupa 1.000km rulati deja pe masina, nu am avut timpul necesar ca sunt f. ocupat in general si nu prea am timp liber.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Presupun ca doar la reprezentanta se poate face treaba asta la planetara.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:Presupun ca doar la reprezentanta se poate face treaba asta la planetara.


Sincer, nu stiu ce sa cred... probabil ca nici la reprezentantele din Romania nu o poti rezolva, probabil ca trebuie stand de testare cu role unde sa accelerezi pe ele pana la viteza respectiva si sa testezi in timp real ce se intampla. Rog colegii care au rezolvat problema cumva sa dea mai multe detalii. Daca cauti pe forum, vei vedea ca unii au scos contragreutatea de pe planetara si s-a rezolvat oarecum, altii au adaugat o a doua greutate la jumatate din greutatea celei curente si s-a remediat. Eu unul sunt in expectativa, deocamdata fiind iarna nu ma deranjeaza f. tare ca nu am unde sa o alerg prin Sibiu, dar la vara probabil voi investi mai mult timp/bani sa remediez problema. Voi reveni cu detalii daca am rezolvat-o.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:La mine incepe trepidatia in volan la 125km/h, cauciuce noi si jenti de otel in stare f. buna, adevarat... inca nu am echilibrat cauciucele cu capacele de la roti pe ele dar am sa verific si acest aspect, si da... nu am facut inca reechilibrarea dupa 1.000km rulati deja pe masina.


Exact asta e si situatia mea. Eu am deja aproape 4 mii cu anvelopele noi si n-am mai fost la echilibrat. Ai incercat cu capacele date jos?
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mai dati o tura pe la un service bun,reverificati toate 4 rotile,reechilibrati daca e nevoie si nu mai montati capacele inapoi pe janta.O sa simtiti diferenta cu siguranta.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu am incercat cu capacele date jos, dar am avut grija sa scot toate pietrele adunate in cauciucele de iarna (sunt o gramada ca deh... suntem in Romania ) la prima echilibrare. Dar vreau sa va povestesc despre un service cu aparate Michelin de echilibrat roti din Sibiu : omu' cu aparatul de echilibrat avea o masina de echilibrat roti cu 3 preseturi, daca gentile erau cam naspa trecea pe alte setari de exmplu ca sa fie clientul multumit.... pana la urma se iau si dupa masina si jentile clientului... si-ti iasa la echilibrare OK... nu mi se pare prea corect asa. Tot ei iti fac si roluire jenti de aluminiu la cald cu flacara si recentrare, iar apoi iti echilibreaza janta si cauciucul de pe ea. CULMEA, unui prieten al respectivului patron de vulcanizare (nu dau nume aici !) i-a spus clientului cu un Audi A6 sa mearga la alt service ca masina lor de echilibrat nu mai e in parametri si trebuie reechilibrata, asa ca a venit respectivul cu masina unde noi am avut problema cu FIAT-ul care avea apa in cauciucul spate stanga si apoi dupa reechilibrare toata lumea a fost multumita. Atentie ! ca si vulcanizarile unde se echilibreaza rotile ar trebui sa aiba aparatele certificate de Metrologie (sau o alta institutie care se ocupa cu testarea aparaturii daca aceasta e in parametri) si nimeni nu-si mai bate capul cu aceste aspecte, ca doar traim in ROMANIA si 'merge si asa !', nu ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR