Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut, de curand am intrat din nou pe piata auto in cautare de masina. inainte am avut un astra y20dth cuc are m-am inteles perfect din toate punctele de vedere. In cautarile meel am gasit o masina superba, singurul dezavantaj fiind motorizarea pe benzina (eu sunt fan diesel). Intrebarea mea e legata de consum. Cu vechea masina scoteam un 9% mixt in Bucuresti si faceam autostrada cu vit ~ 160 km. deci foarte economa raportata la conditiile respective. ii rog DOAR pe cei care au 1.8 benzina sa scrie ce consumuri au. (REALE - nu facem concurs)


Skip ads

  • alin_tana

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sa o stapanesti sanatos..fara incidente....
si in legatura cu consumul ..in oras asteapta-te sa fie mai mare consumul acum...sare de 10 l...bafta
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
stai ca vad ca s-a inteles gresit... n-am cumparat masina inca... singurul lucru care ma retine e motorizarea.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am eu Z18XE. Motor super fiabil si usor de intretinut. Destul de nervos. Consum extern maxim 7%, in oras, 9-12% depinde de trafic, stil de conducere, etc. Recomand cu caldura un asemenea motor, il am de 3 ani si sunt foarte multumit de el.
Skip ads

  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
multumesc, am omis sa scriu ca masina va circula predominant in Bucuresti si pe A1. Alta intrebare ar fi daca e Euro 2 sau Euro 4. anul de fabricatie e 2003.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
A mea e 2003, la nemti e euro 4, la noi a iesit euro 3. Dar nu mi-am mai batut capul sa o trec euro 4, pentru ca nu era mare diferenta la taxa.Si merge fara probleme in oras, dar e drept consuma cam mult. dar compenseaza prin fiabilitate. Nu ai nici o problema la motor daca ii schimbi consumabilele la timp. A, nu are EGR, asa ca ai scapat de o bataie de cap, iat troterul se curata foarte usor.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Confirm, ieftineala de motor din punct de vedere al intretinerii. Singura problema e consumul. Pe VectraC (122CP) faceam 11-12 in oras si 10 afara la 150km/h, dar la AstraG poti sa mai tai cel putin 1litru pentru ca e mai usoara cu 120Kg si mai puternica cu 3CP decat VectraC. La performanta nu te ia nici un 1.9TDI 130CP, urca in a 3-a de la 50km/h pana la 150km/h ca nebuna.
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Consuma intre 11 si 13 in oras in functie de trafic si stil de condus. Afara imi ia cam 7-8 daca merg normal cu ea ( fara dat 2 trepte de viteza inapoi la depasiri Smile ).

Nu urca chiar pana la 150 in treapta 3 ( te duci cu ea cam 140 ).

Motorul e destul de nervos si de fiabil ( dupa cum a spus cineva mai sus ); singura problema de consum pe care am avut-o a fost atunci cand s-a stricat termostatul si brusc masina consuma 16-17% in oras.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu am avut personal asa ceva , dar am condus de mai multe ori.
Ceea ce au spus si colegii de pana acum e perfect valabil, consumul este mult mai mare la 1.8 benzina, cam 3-4 l/ 100 km in plus.
RCA e cam la fel, impozit tot asa, poate dar la intretinere/revizii sa scutesti ceva mai mult, o data pe an dai "poate" mai putin ca ptr un 2.0 DTH, dar lunar vei scoate din buzunar cu 200-300 lei mai mult pe benzina.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Slash a scris: dar lunar vei scoate din buzunar cu 200-300 lei mai mult pe benzina.

Daca faci 10.000 km in luna aia. Laughing Hai sa nu exageram. Consumul meu mediu pe 10.000 km e 7.3 %, si am circulat destul in cluj cu termostatul blocat pe deschis, am dat si liniute, dar am mers si in afara.
Pt. 10-15.000 km pe an, diferenta de consum intre diesel si benzina e absolut nesemnificativa. Grija insa la dth, sa nu fie de ala cu surpriza la pompa de injectie ca se duce dracu' toata economia. Laughing
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Z18XE pe Vectra C 2005 e omologat Euro4, 122 CP. Consumul (doar urban) in TM este de 11-13 in functie de anotimp, sofer(eu sau sotia obisnuita ci TDI(subturat)) si benzina.... Pentru autostrada cu tempomat la 130 este media de 6-7 depinde si aici de chestii....

Calculeaza bine variantele si gandeste-te si la o eventuala instalatie de gaz, bafta
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
instalatia de gaz pt mine iese din orice calcul. eu fac aprox 30.000km pe an dintre care cam jumatate sunt in oras.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Poate e un pic exagerat, dar ce-am vrut sa zic cu asta. Ptr intretinere, la revizii economisesti max 100 lei asta o data pe an sau la 15.000 km, dar lunar pe benzina dai oricum mai mult de 100 lei in plus, asa ca .... Very Happy

si DTH-ul cu surprize la pompa de injectie tre sa fie de peste 250.000 km
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pai atunci calculul se reduce la o aritmetica simpla: daca esti decent cu pedala de acceleratie, 1.8 benzina iti ia in medie cu 2l mai mult decat un 2.0 dti. cum benzina aia mai ieftina e aproape la acelasi pret cu motorina mai ieftina ... inseamna ca la fiecare 100km te costa cu 2,2 euro mai mult benzinarul.

2,2*300 = 660 euro / an . cam asta e suma MINIMA cu cat o sa te coste mai mult 1.8 benzina decat 2.0 dth. ea ar putea creste in caz ca diferenta de pret intre benzina si motorina creste si ea. diferentele de taxe si intretinere nu sunt f mari (decat daca iti pica ceva nasol la diesel Very Happy)
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ca sa imi complic existenta si mai mult am gasit si masina asta https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=66704 dar mi-e frica sa intreb cat ar consuma un 2.2 automat in bucuresti.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Consumul ca si consumul dar o interventie la cutia automata cat ar costa ? Smile
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
corect, dar nu poti nega ca e o masina superba. am stabilit o intalnire cu omul la sfarsitul saptamanii, daca nu o cumpar, macar imi clatesc ochii... de' unii pleaca la mare... altii la munte... membri clubopel vizioneaza masini Razz
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Voi ati uitat sa mentionati faptul ca z18xe are cu 20 de cai mai mult decat dth. Mi se pare normal sa pierzi la consum, in momentul in care castigi putere.
slash, daca o sa te uiti pe forum, cei care au avut probleme cu pompa de injectie nu aveau nici macar 200.000 km (ma rog, cel putin asa sustin ei) Sa nu uitam de vestitul EGR, care iti cam da peste cap economia, pe cand multi care au z18xe nici nu stiu de existenta valvei.


Ultima modificare facuta de elegance la Mie 28 Apr, 2010 6:53 pm
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
da, din ultimele cercetari masina s-a vandut asa ca cel putin din punctul meu de vedere topicul se poate inchide/sterge.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
2.0 DTH are cuplu 230 Nm, 1.8 benzina are 170 Nm, aia 20 CP in plus se vad poate de la peste 4500 rotatii , nu vad rostul sa impingi pana acolo si nu stiu cat de des mergi pana acolo incat sa beneficiezi pe bune de marele avantaj a 20 CP.
Plus ca DTH are turbo si placerea condusului nu prea se compara.
Eu nu contest ca pot fi probleme la pompa de injectie sau ca unii colegii nici macar nu aveau 200.000 km cand le-a picat ( erau oare reali ? Wink ) , dar eu am avut 3 bucati 2.0 DTH, doua din ele le-am dus la peste 200.000 km fara a intampina problema asta.
Si mai am inca trei prieteni buni cu 2.0 DTH , 2 dintre ei trecuti de 200.000 km si doar la unul dintre ei a picat pompa asta de injectie.
Personal cred ca nu e chiar asa o sperietoare pompa asta.
Am mai zis si cu alte ocazii, depinde de unde si cum ti-ai luat masina de la inceput, problemele tehnice sunt direct proportionale.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR