Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Fum alb iese cand este garnitura de chiulasa arsa si intra lichid de racire in ulei....Atentie ! Probabil de aia era uleiul subtire,uita-te sub busonul de ulei....sper sa nu ai o crema alba,atunci ai probleme !
Skip ads

  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Azi am verificat aproape intamplator nivelul de ulei cu joja..si am avut surpriza sa vad ca era uscata, Evil or Very Mad de aia si incepuse sa faca o tacaneala !
Am bagat cam 2 litri de ulei(pe care i-a consumat cam in 400km).
Ma gandesc ca daca facea mecanicul si-o segmentare nu aveam un asa consum mare de ulei!...ca pana la bucsare sau ce-o mai trebui..o sa mai treaca ceva timp...ca nu mai am bani de tocat la Zafira!
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cam nasol, eu traiam cu impresia ca ai facut si segmentarea, macar atat daca nu ai bucsat sau rectificat blocul motor. La momentul de fata ar fi bine sa te interesezi de un motor cu totul de la cineva care sa-ti dea si o garantie pe el. Eventual doar blocul motor. Vezi ca era pe la vanzari cumparari cineva cu un z16 xe de pe o Astra G din 2005 , https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=67179, poate reusesti sa rezolvi pana la urma. Eu sunt foarte multumit de masina si zic ca merita sa o faci.
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
peddro a scris:Cam nasol, eu traiam cu impresia ca ai facut si segmentarea, macar atat daca nu ai bucsat sau rectificat blocul motor. La momentul de fata ar fi bine sa te interesezi de un motor cu totul de la cineva care sa-ti dea si o garantie pe el. Eventual doar blocul motor. Vezi ca era pe la vanzari cumparari cineva cu un z16 xe de pe o Astra G din 2005 , https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=67179, poate reusesti sa rezolvi pana la urma. Eu sunt foarte multumit de masina si zic ca merita sa o faci.

Mda,am vorbit cu omul...si zice sa-i fac eu un pret la blocul motor,eu care am masina Opel de cca o luna!El e batran in Opel si vrea sa-i fac eu pretul.....!
Acu' eu intuiesc ca nimeni nu l-a intrebat de vorba,deoarece e tot o chestie SH si aici nu-i de joaca,...si el vazandu-ma potential client nestiutor s-a gandit ca poate,poate, iese ceva peste ceea ce a gandit el!
Din cate mi-a spus...masina in care era el(opelul asta)...a suferit un impact frontal la 150km/h-si i s-a spart baia de ulei,....Doamne fereste...!
Voi ce spuneti,ce pret sa-i zic pe Bloc si pistoane?
Skip ads

  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Inca nu am reusit sa scap de problema fumului.Stau cu banii in buzunar si nu gasesc un mecanic prin sectorul 6 sa fac segmentarea.Cel la care am mers initial a plecat la tara,un altul e ocupat...al treilea mi-a cerut de 4 ori pretul primilor 2 asa ca mi-a trecut....si uite asa ma uit pe geam la Zafira,scoate mult pre mult fum (trabantul e mic copil),ca sa pot circula lejer cu ea prin oras
Ultimul mecanic la care am fost mi-a verificat compresia...si a spus ca e 13 cam pe toate pistoanele.Mi-a facut si o diagnoza...nicio eroare,initial dadea eroarea EGR(deoarece o curatasem intre timp) apoi dupa reset si-a revenit.
Pe bujiile 3-4 apar urme de ulei,pe 1-2 e perfecta arderea.
De unde pot lua segmenti GM sau ceva de genul asta?...si daca costa mai mult de 400 de lei,asta spunea ca sunt peste 550,astia de Opel originali.
Cat ma poate duce efectiv segmentarea,si ce mai trebuie inlocuit cu aceasta ocazie?
Stie cineva un mecanic bun de opel in Zonele Militari-Dr.Taberei care are chef de munca Smile ?
LE:E cumva pe undeva un tutorial cu pasii in segmentarea unui Z16XE?....ca daca tot vad mecanicii astia ca fug de mine nu am decat sa ma risc singur,merg la risc!
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu stiu 2 in Pantelimon, deci cam departe de tine. Ar mai fi cineva in Prelungirea Ghencea dar e scump rau o sa te omoare de bani.

Eu am fost in mai multe locuri , mai erau unii pe langa Piata Sudului Motor Max, am vorbit cu toti si am ramas la cine mi-a placut mai mult cum arata garajul si cum vorbeau oamenii , daca ofereau garantie. Nu te grabi cu reparatia cauta ceva care sa te multumeasca si ca bani. Nu o treaba care sa vrei sa o mai faci si a treaia oara. Foarte important e sa rezolvi cu blocul motor. Cauta pe la dezmebrari si intreaba preturi si poai poate vorbesti iar cu omul ala cu astra G faramata.

Vezi aici:

https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=35


Ultima modificare facuta de peddro la Mar 03 Aug, 2010 3:25 pm
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Consumul de ulei se rezolva numai prin segmentare

Deci tie iti place sa platesti de 10 ori desfacutul motorului plus garnituri etc. Cand a dat jos chiulasa ce dracu' nu a demontat si baia sa scoata pistoanele ? Halal mesteri, ce sa spun...
In mod normal se demonteaza motorul si se vede starea lui dupa care se face lista piese sau iti spune cumperi motor SH ca pe asta te costa prea mult sa-l faci, dar ...
In stadiul tau iar demontat si vazut cilindrii cum arata, daca zgaraieturile sunt adanci si pistoane plesnite iti cauti motor.
Cazul fericit este segmenti Goetze (pune si nu comenta), suruburi chiulasa si biele originale GM, garnituri pe producator mai de doamne-ajuta, simeringuri supape daca nu au fost inlocuite, ghiduri supape daca e cazul etc.
Deci nu comenta mult ca asa pierzi bani ... de citit https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5070 asta apropo de suruburi si iti mai dau exemple de ieftineala de doi bani de te satur.
Ca service incearca la maiandrei https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 nu e de tine segmentare sa faci singur ca nu stii si nu ai cu ce.
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pe prelungirea Ghencea e cumva vorba de Ionel(vis a vis ) de cimitirul de la bariera?...bine aici nu prea mai e pe Prelungirea Ghencea!
Ai telefonul lui...ca nu strica o intrebare..e aproape de mine!
Apropo' de bloc motor,am inteles ca e vreo 500 de lei omologarea lui,...bla bla si timp pierdut iar pe la RAR..asa ca incerc sa vad daca e totusi necesara treaba asta...daca nu o scot doar cu o inlocuire de segmenti noi,....o vand!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
atlet1305 de ce nu esti tu mai intelept nu stiu...
Mergi la maiandrei sa vada ce si cum, iti spune atat manopera si uite lista piese, evident in mare, poftim coduri+pret+producator. Smecheria e ca el sta in cap sa iasa treaba buna ca nu vrea sa fie spurcat pe forum Wink . Cu lista pieselor (coduri) te apuci si cauti la Publicitate sa vezi si aia ce pret iti dau, dar atentie sa fie acelasi producator, nici astia nu iti dau pret mare ca altfel nu rezista in gura userilor Wink
Cu mesteri de genul Nea Caisa sau service Mama-Mecanicilor e greu, ii doare fix in esapament ca tu esti nemultumit la sfarsit, are bata peste Laughing , cam asta e situatia ta dar se pare ca inca nu vrei sa o inghiti.
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Domnu Cuciureanu si eu am vrut sa apelez la maiandrei ptr o segmentare dar din pacate nu face asa ceva Sad
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cronny a scris:Domnu Cuciureanu si eu am vrut sa apelez la maiandrei ptr o segmentare dar din pacate nu face asa ceva Sad

Asa e,l-am sunat si nu se baga la segmentari.
Ieri am vorbit la Lippi 2110,a ramas pana la urma una din variante,deoarece nu gaseam un mecanic,asa ceva nu credeam ca o sa intampin,toti incearca sa se erijeze si sa o dea cotita,deoarece segmntarea presupune ceva munca si toti mecanicii vor sa ia bani multi pe chestii mult mai finute,gen o diagnoza,o schimbare de filtru,de curatare EGR,de bagat un freon,de schimbat un bec,o placuta de frana,etc.
De segmentare fug toti ca dracu de tamaie.
Acu am deja cred alte probleme,m-a sunat omu' de la service si zice ca un surub e stemuit si unu nu poa' sa-l scoata de la chiulasa.Deja incep sa-mi fac griji,stiu ca nu-s mecanici de top,am cam mers cu risc la ei,insa nu stiu cum a strans suruburile ala dinainte,si sper sa reuseasca pana la urma sa-mi dea chiulasa jos.
Ieri mecanicul ala mai in varsta scuipa seminte intr-una si-mi zicea ca mai mult ca sigur sunt ovalizati cilindrii,si ca o sa fie o mare problema-asta fara sa vada nimic..deja luase cea mai pesimista varianta si mi-o flutura printre cojile de seminte.
Ma rog la dumnezeu sa nu cumva sa-mi faca praf de tot masina,care mergea impecabil in afara fumului!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:
Cazul fericit este segmenti Goetze (pune si nu comenta), suruburi chiulasa si biele originale GM, garnituri pe producator mai de doamne-ajuta, simeringuri supape daca nu au fost inlocuite, ghiduri supape daca e cazul etc.
Deci nu comenta mult ca asa pierzi bani ... de citit https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5070 asta apropo de suruburi si iti mai dau exemple de ieftineala de doi bani de te satur.

Si eu ce am scris despre suruburi ? Obligatoriu suruburi noi si stranse la cuplul specificat (la chiulasa in ordinea lor), nu merge varianta mioritica sa stai in cap.
La segmentare ai dreptate, nu se inghesuie multi ca nu au cu ce, e multa munca, mizerie, trebuie sa dai si o garantie, posibil sa mai desfaci o data motorul pina iese bine, in timpul ala scoti de zece ori banii ... Eu stiu destule segmentari facute perfect in spatele blocului Laughing , proprietarul cu un ajutor demonteaza, spala etc. si mecanicul priceput numai supervizeaza, pune segmentii, chiulasa, unde e cu cuplu el stringe, el pune distributia ...
Skip ads

  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu pana la urma am vorbit cu Eduard de la magazinul de piese auto (si-a deschis si service) si a zis ca o rezolvam saptamana viitoare.Sper sa iasa bine ,ceea ce m-a incantat este ca mi-a zis din start ca pe langa segmenti si simeringuri trebuie sa cumpar si suruburi garnituri deci stie despre ce e vorba.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe Eduard il cunosc personal, nu e genul patron cu curu' pe scaun, a muncit si a desfacut destule plus ca este sufletist. Deci esti pe maiini bune mai ales daca sta el paznic la oi, asa se procedeaza cand deschizi un service. Acum ca la maiandrei nu fac segmentari nu trebuie luat in nume de rau, daca nu ai cu ce sau cu cine mai bine spui pass decat sa faci buleala.
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Chiar am apreciat lucrul asta la Maiandrei nu ca altii care chiar daca nu au posibilitatea de a face treaba buna abia asteapta sa mai prinda cate unu sa il stoarca de bani.
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Doamne!...Am furat cumva masina asta? Cum poate sa mi se intample una ca asta?
Ajung azi la Serviceul Lippi2110 de la Statia Compasului,Dr.Taberei.
Mecanicul ala batran batea de zor cu coada unui ciocan si o tabla zincata in forma de burlan,batea in piston si ceva nu mergea acolo.
Pe jos o imagine dezolanta,suruburi,ulei,plastice negre....!
Mi-arata un piston pe masa cu falcile de sus sparte,ultimele 2,se sparsesera....si-mi zice..uite ce am gasit,piston spart,eu ma uit si vad ca ruptura e superproaspata si-i zic,mata stii ce inseamna sa umbli cu pistonul asa?...
Ce mai m-a luat transpiratiile deja...!
Pleaca pana afara la o tigara si-mi arunc o privire rapida pe ultimul piston care-l batea in cap si nu intra...si remarc ca unul din segmenti e rupt din buza cam 2 cm circular si-i zic..ce faci dom'ne bagai segmentul deja rupt?
Patronul era de fata si spune...cred ca sunt tot aia vechi si-i ia repede si-i rupe si-i arunca pe jos,insa eu am vazut ca nu mai are alti segmenti noi,toate pliculetele erau pe jos,mai era unul singur ptr ala spart.
Pana la urma nu segmentarea era problema,prima reparatie cea cu chiuloasa nu a fost facuta cum trebuie,daca pui benzina pe gaura aia curge pe langa toate supapele la pistonul 3 si 4.Sunt deja disperat,vreau ca maine sa merg la cel ce mi-a rectificat scaunele la chiulasa,prin spate pe la Turbomecanica,unu nea Petre care avea probleme atunci si s-a ocupat altcineva de ea!
Nu stiu,dar am senzatia ca n-o sa plec cu masina mergand de la LIPPI,astia-s orice altceva,dar nu mecanici!
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ca noutate,show si scandal cu cei de la LIPPI 2110 care imi distrugeau masina bucata cu bucata,incarcat motorul in spate plus toate piesele-sper sa fie toate(ramas la ei avansul de 5 milioane),tractat masina in spatele blocului,luat de la re-rectificat chiuloasa(cu probe),acu nu mai curge pe nicaieri,stare de spirit un pic mai buna...revin cu poze! Ma apuc de curatat anumite componente si de aranjat pe caprarii,suruburi,rotite,plastice,etc!
Tine-ti-mi pumnii! Smile
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Bafta multa!De asta nu am vrut eu sa fac reparatia motorului la orice service.De acu sa casti bine ochii unde te duci cu masina.
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cand patesti astfel de lucruri la Service-uri,cu mecanici inchipuiti(ex.LIPI 2110) ,ti se face dor de un mecanic care ai remarcat ca-ti cunoaste motorul stie sa puna un diagnostic si sa discute cu tine pe seama lui.L-am sunat pe primul mecanic care mi s-a parut muuuuuult peste orice am discutat de cateva zile incoa cu mecanici-nemecanici.Deja cu oarece cunostinte acumulate citind multe aici fac un interviu scurt cu omul...si daca-l simt ca e pe dinafara...ura si la gara,eu am nevoie de mecanic dedicat opel care sa stie bine motorul asta.Deci cum spuneam revin la primul mecanic,e el mai garagaragiu si pus pe sotii mereu,insa stie cu ce se mananca Z16XE-ul.
Ajutati-ma si pe mine sa cumpar mai subtire de undeva suruburile de chiulasa,o garnitura de chiulasa,si un set de segmenti(ma intereseaza si daca dau segmenti per-piston)Multam!
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Astazi am montat pistoanele,cele montate de la LIPI 2110 aveau toti segmentii sparti,asa ca am fost nevoit sa inlocuiesc din nou.Acum am pus Mahle,se pare ca-s OK,garnitura, pasta ptr baia de ulei si suruburi chiulasa Victor Reinz si e posibil ca diseara sa plec cu ea.Mecanicul mi-a cerut pentru operatia asta 700 de lei.Pe cilindrul 4 pe undeva pe la mijloc are niste zgarieturi verticale,si e posibil sa nu scap de fum,oricum si segmentii erau uzati,asa ca sper din tot sufletul sa nu-l mai faca asa mare.
Revin cu niste poze.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR