Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • merlan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea! Pe scurt:am un opel agila din 2005 cu cod motor z12xep. probabil am avut o detonatie mai mare pe cilindri sau te miri ce si mi s-a spart o biela in mai multe bucati si a ,,ranit,, putin si blocul motor. Sunt in cautare de un motor complet sau ceva sa ma ajute sa-l repun in functiune pe al meu. In speranta unui sprijin MULTUMESC ANTICIPAT !
Skip ads

  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
incearca sa il contactezi pe domnul Dan Cuciureanu, moderator pe acest forum si dumnealui o sa iti spuna ce si cum! cauta-i numarul pe acest forum cu functia cautare!
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cauta userul cocosai pe topicul de preturi la Agila si vezi daca are el. teoretic are..
  • merlan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
in sfarsit am gasit motor si l-am ,,aruncat ,, sus
merge super dar a aparut alta problema!
la rece merge neregulat ( ceva asemanator cu galoparea pompei de injectie ) iar dupa ce se incalzeste are tendinte de a se opri la ralanti.
am pus pe diagnoza si nu da nimic. ce sa fac?
iubesc agila dar vreau sa si mearga!
Skip ads

  • merlan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
si sa nu uit!
multumesc domnului george fusneicapentru raspuns.... si daca nu cer prea mult as vrea un numar de tel al dansului ca sa pot comunica cand nu am net-ul la indemana!
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
0740 437 426 sau 0764 070 160
  • merlan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult si .......... as vrea sa stiu cand pot sa sun ca sa nu fiu inoportun !
  • gabisimon

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut ma numesc gabi si sunt din Bacau si am un opel Agila din 2002 iar eu lam cumparat 2006 din Germania .motorul a inceput sa tremure am fost la un testar si a inceput sa imi enumere erorile :debimetru aer,supapa injectie [CILINDRU 1,2,3] ,senzor pozitie arbore cu came . Eu le-am schimbat anul trecut poate cineva sa-mi zica cineva de ce s-au defectat asa de repede
Skip ads

  • AgilaOwner

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2010

  • Mesaj Privat
merlan cat ai dat pe motor?
ca si eu am cam aceeasi problema si caut un motor..
  • cocosai

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Un motor bun poate ajunge la 600 euro dar gasesti si la 450 depinde de km de componentele care raman sau nu pe motor si chiar de aspectul lui - sunt chiar curios cat a dat pe z 12 xep asta este totusi motor dupa 2004
  • merlan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
AgilaOwner! am gasit cu 500 de euro dar chel! avea pe el numai bujiile...in lupta mea disperata de a gasi....telefoane...net...prieteni...cred ca mai am niste numere de telefoane la care cred ca se mai poate gasi. Parca prin iasi unul constanta unul cluj unul . Eu l-am luat pe cel din salaj dar m-a ,,fript,, pentru ca la telefon mi-a zis ca e complet iar cand am ajuns acolo au inceput sa ma ,,abureasca,, ca de fapt el se dezechipeaza si asa se vinde...in final l-am luat pentru ca la mine blocul motor cred ca era afectat. Motorul este de corsa B si este identic cu cel de pe agila. Avea la bord 72.000 de km si era de pe o corsa care era lovita intr-o parte, deci nu in fata. Acuma e ok....daca mai scap si de acel tremurat adica, la rece merge neregulat ( ceva asemanator cu galoparea pompei de injectie ) iar dupa ce se incalzeste are tendinte de a se opri la ralanti. poate vreun sfat ceva....oare tot egr-ul?
  • gabisimon

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
anul trecut mi-sa dus distributia adica mi-sa rupt lantul de distributie si m-ia facut o catastrofa in motor role rupte ciuloasa crapata si le-am scimbat le-am gasit pe net la Oradea cam avut traseu pe acolo , ochiuloasa ma costat 300 euro +150 lantul de distributiesi cu rolele+150euro montatul iar acuma mi-sa dus senzorulde la arborele cu came si supapele de la toti cilindri 1,2,3,asa m-ia iesit la trei testere rog sa-mi explice si mie cineva daca stie de ce ? Eu tot am intrbat si toti zic altceva ,ca din cauza debimetrului de aer ba ca nu-iam schimbat uleiul la timp eu i-am scimbat cu 300de kilometri mai repede si in fiecare an si i-am pus chiar ARAL va rog sa ma ajutati daca puteti/
Skip ads

  • gabisimon

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Agila 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
anul trecut mi-sa dus distributia adica mi-sa rupt lantul de distributie si m-ia facut o catastrofa in motor role rupte ciuloasa crapata si le-am scimbat le-am gasit pe net la Oradea cam avut traseu pe acolo , ochiuloasa ma costat 300 euro +150 lantul de distributiesi cu rolele+150euro montatul iar acuma mi-sa dus senzorulde la arborele cu came si supapele de la toti cilindri 1,2,3,asa m-ia iesit la trei testere rog sa-mi explice si mie cineva daca stie de ce ? Eu tot am intrbat si toti zic altceva ,ca din cauza debimetrului de aer ba ca nu-iam schimbat uleiul la timp eu i-am scimbat cu 300de kilometri mai repede si in fiecare an si i-am pus chiar ARAL va rog sa ma ajutati daca puteti? Am fost la inspectie si m-ia zis ca nu imi iese gazele si am intrebat inginerul si nu a stiut ce sa-mi explice ca din cauza catalizatorului ba din cauza injectoarelor ca le vine prea multa benzina . Am uitat sa va spun ca eu am motor de 1000
  • 068064

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2013

  • Mesaj Privat
bataile au aparut in urma cu cca 1 an cand m-am intors din italia pe autostrada cand batea cand nu o perioada nu a mai batut acum 2 luni am venit cu ea in germania la fel a batut pa drum in reprize acum isa bataile sau intetit cam zi de zi dar nu sunt permanente in mers apar dispar ce ar putea fi ?
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Uleiul e de care trebe si schimbat la timp? Cati km are masina, ceva istoric. Distributie schimbata cand? Bataie metalica sau detonatii de benzina?
  • 068064

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2013

  • Mesaj Privat
am folosit GM la doua schimburi dar acum la ultimul am bagat liqui moly ambele 10W40 si schimbat cam la 8000 km are 175000.Facuti de mine cam 20000 distributia nu am schimbat-o niciodata ca am inteles ca la astea pe lant face un zgomot specific cand trebe schimbata la mine bataia nu e permanenta e metalica si cam ascutita si cateodata se aprinde si masinuta cu cheie pe ea in timp ce bate si bataia e pe turatie adica in timp ce accelerezi creste si intensitatea bataii.Pe tester nu apare nimic am bagat-o in ro si in germania pe tester.
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
8 mii cu ulei mineral este mult. Mai ales cu 175 k. Posibil sa fie unu doi tacheti care din cauza uleiului sunt lesinati. Incearca si tu un full sintetic 0w sau 5w preferabil Mobil mai ales acum iarna. Masinuta cu cheie presupun ca se aprinde cu cod de sonda lambda adica ulei mineral prajit. Incearca sa faci testul cu pedale sa vedem ce cod ai. E bine ca nivelul uleiului sa steie exact intre juma si maxim. Mai mult sau mai putin dauneaz grav sanatatii mototolului. Banuiesc ca dupa o tura maxim 2 de ulei full sintetic o sa te minunezi cum se aude. Mai ales ca faci curse externe.

Banuiesc ca se aude cam asa
http://www.youtube.com/watch?v=_n8D4lSS2cQ

aici cum poti citi codurile
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24014

si aici treaba cu oleiurile
https://www.clubopel.com/vie...p=1618187#1618187
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@gabisimon, cam ciudat cu 12 supape duse deodata. Poti sa mai detaliezi? Adica ce fel de testere de supape s-a facut?

Adica asa http://newpartsauto.wordpre...i-remedierea-lor/

sau a venit cu un aparat, l-a pus in mufa si a zis nenea ca sunt supapele? Ce coduri stocate ai? Ai mai sus cum se obtin fara tester.

Poti sa faci un filmulet cu manifestarile motorului? Un istoric al masinii ajuta.
  • 068064

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2013

  • Mesaj Privat
am reusit sa vin din germania fara sa ii mai fac nimic nu mai bate nu mai face nimic deci 2000 de km si nici o problem sa inteleg ca sa rezolvat singura problema eu sper sa nu mai faca chestia e ca nivelul uleiului e la maxim o sa mai dau ceva ulei afara sa fie la mijloc si inca ceva 10w40 nu semisintetic si la kati km ar trebui sa il schimb ?
  • VALI 78

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Agila 2000 12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,am si eu cam aceeasi problema cu aceasta bataie care apare si dispare cand are ia chef mai ales cand este motorul rece se aude 2-3 secunde si dispare in ultimul timp mi-a aparut si in mers de cateva ori din filmuletul postat de2kappa cam asa sar auzi si la mine ,ce credeti ca ar trebui sa fac urgent sau cemi sar putea intampla la motor daca as mai merge cu ea.multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR