Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Am fost weekendul care a trecut pe Ceahlau. Nu am mai fost pe Ceahlau din timpul liceului, si imi aminteam vag cum mai era pe acolo.
Nu am cuvinte sa descriu frumusetea naturii, si maretia peisajului. Mai rar astfel de momente unice.
Am avut parte de o vreme deosebit de frumoasa. Mancarea de la cabana Dochia mi s-a parut cea mai buna din lume desi cred ca s-a datorat efortului depus la urcare si aerului tare de la munte. Preturile zic eu ca erau acceptabile pentru locul in care ne aflam.
Cazarea a fost OK, daca nu esti un om pretentios. Camera cu 2 locuri e 70 RON (ai dus cu apa calda). Camera de 4 locuri era 64 RON (16 RON de caciula).
Am facut si ceva poze, nu cred ca se putea altfel pe care le puteti viziona aici

O saptamana frumoasa tuturor.
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Intr-adevar,frumoasa zona a Moldovei,statiunea Durau...si frumusetile naturii ce inconjoara aceasta statiune.E o zona care cu cat o vezi mai des ti se pare ca tot nu ai vazut tot ce se poate vedea.Un topic mai saracut in poze,dar cu aceiasi locatie am deschis si eu.Mai puteti admira statiunea Durau si aici... https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=17300
Eu am juniorul care de trei ani nu vrea sa rateze nici o tabara in Durau.Exista acolo o tabara educativa ptr. cei mici(detalii daca doriti va dau pe PM,ptr. a nu se interpreta ca reclama...).Sambata aceasta voi merge din nou in statiunea Durau ptr. a-l duce pe junior in tabara mai sus mentionata.Incerc si eu duminica seara sa completez cu ceva poze,acest superb colaj de foto ce l-ai pus la dispozitia membrilor forumului ClubOpel.Felicitarile mele,mircea77... Wink
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Scuze pentru intarziere,promisiunea de mai sus... Rolling Eyes

  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Frumos colaj de poze si filmulete adunate aici.
Credeam ca o sa vad si poze de pe Ceahlau Smile. Oricum e bine ca ne amintim de Durau, de Opel Festul de acolo Wink, de "liturgic" si de oamenii de omenie din club.
Am dreptate sau am dreptate, nea Sorine ? Smile
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
mircea77 a scris:Am dreptate sau am dreptate, nea Sorine ? Smile

Pai ai scris tu...mai sus.Ai sau n-ai dreptate? Rolling Eyes Laughing Oricum recomandam Duraul,pentru ca e una din statiunile ce revin la faima ce a avut-o...odata.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cine a mai fost pe Ceahlau anul acesta? Mai stie cineva starea cabanelor Dochia si Fintinele? As vrea sa merg pe Ceahlau weekendul 3-5 iulie. Daca mai sunt membri ai clubului in perioada asta in zona Duraului , poate ne vedem la o bere!
  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:Cine a mai fost pe Ceahlau anul acesta? Mai stie cineva starea cabanelor Dochia si Fintinele? As vrea sa merg pe Ceahlau weekendul 3-5 iulie. Daca mai sunt membri ai clubului in perioada asta in zona Duraului , poate ne vedem la o bere!


Salut,

Dochia e la fel si anul acesta ca si anul trecut, doar cabanierul s-a schimbat.
Despre cabana Fantanele nu pot sa-ti dau detalii ca nu am ajuns pe acolo niciodata.

Sper sa prinzi timp frumos, ca in rest ciorba/tochitura de la cabana o sa-si faca toti banii, la cat de flamand o sa ajungi sus. Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La Fantanele au scos masa de biliard si cam sufla vantul. Sunt numai vreo 2 feluri de mancare si nici alea stralucite. Daca vrei sa te cazezi sus, Dochia e solutia. Merge si cu cortul, dar daca prinzi vreme urata, o sa-ti tremure dintii in gura. Eu recomand cazarea in statiune jos si un traseu de o zi cu urcare pe la Duruitoarea si coborare pe la Fantanele. Cu plecare la ora 8, se ajunge cel mult la ora 13 la Dochia si este timp de stat pana pe la ora 17. La ora 20 se ajunge in Durau din nou, si mai ramane timp suficient pentru gratarul de seara.
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Asa am de gind sa fac, sa ajung vineri in Durau, simbata dimineata pe traseul Fintinele , statia meteo, Toaca, Dochia , Duruitoare, Durau. Seara la un gratar , iar duminica plecarea. Merci de informatii!
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutar
peisajele moldovei sunt superbe,dar cam lasa de dorit serviciile atit in locatii ptru cort cit si pensiunile.pacat de frumusetile unice pe care la avem.gospodarire zero.dar ainca mai e avantajul ca,fata de tarile din vest la noi natura inca e destul de salbatica si kiar poti sa-ti pui cortul unde i-ti place pe cind dincolo i-ti cam iei amenda daca campezi pe unde vrei.o sa pun citeva poze de la revelionul petrecut la durau 2008-2009,daca reusesc.bafta
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare din nou.am incercat sa pun foto dupa cum am spus de la durau,revelion 2008,dar nu reusesc deoarece am un f prost modem cu cartela de tel.o sa mai incerc.salutare.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am fost si eu saptamana trecuta la durau,un peisaj mirific,zapada cat vezi cu ochii,cazare foarte buna pacat ca am stat doar o noapte:(
cateva poze
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Intentionez si eu sa merg un weekend in zona Ceahlau. Cum mai sunt drumurile in zona? Ce traseu ar trebui sa aleg venind dinspre Craiova prin Brasov? Raman dator pentru niste recomandari de cazare, unde se poate manca bine, unde se poate lasa masina in siguranta. Multumesc mult. Wink
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Depinde unde vrei sa te cazezi in zona Ceahlau. Din Brasov iti recomand drumul prin Piatra Neamt-Bicaz-Poiana Largului. In Moldova cam peste tot se mananca bine... Wink
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Intentionez si eu sa merg un weekend in zona Ceahlau. Cum mai sunt drumurile in zona? Ce traseu ar trebui sa aleg venind dinspre Craiova prin Brasov? Raman dator pentru niste recomandari de cazare, unde se poate manca bine, unde se poate lasa masina in siguranta. Multumesc mult. Wink


Un sfat prietenesc, mi-am mancat cativa ani din viata pe drumurile alea de vin din secuime. Mergi Brasov-Bacau-Piatra Neamt.
Pe langa lac nu-i perfect dar tot e acceptabil fata de ce-i pe partea de vest.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:Depinde unde vrei sa te cazezi in zona Ceahlau.

As prefera sa fie la pensiuni sau cabane(vreau sa fiu cat mai aproape de natura sa mai uit de nebunia de la serviciu). Dar sa fie conditii cel putin decente. Mi-amintesc ca pe la Durau era tare frumos.
Multumesc si lui tonytm pentru indicatii. Wink
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca mergi in Durau sunt o gramada de pensiuni atragatoare. De mancat sunt multe locuri unde o poti face la preturi acceptabile. Eu unul...in Durau iti recomand hotel "Casa Pelerinul". Baietii ce au venit la festul de anul acesta cred ca sunt in asentimentul meu. Cazare extra. Iei la tine o harta turistica si aveti o gramada de lucruri de vazut. Wink
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
din brasov poti veni si prin comanesti-moinesti-tazlau-roznov-piatra neamt.
era bunicel drumul anul trecut prin vara.
in durau ai cazare ieftina peste tot.de mancat vezi la si la pensiunea vanatorul.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La vanatorul am mancat si noi. E la intrarea in statiune, in padure.
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:din brasov poti veni si prin comanesti-moinesti-tazlau-roznov-piatra neamt.
era bunicel drumul anul trecut prin vara.
.


E ok drumul.Doar sus in varful dealului e o portiune neasfaltata de vreo 100-200 m in rest e bun drumul
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR