Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • agaduia

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2010

  • Mesaj Privat
As vrea sa stiu daca mai sunt posesori de astra J 1.3 cdti, 2010, 2000 km, care au pe computerul de bord consum mediu 5.1. Drumurile au fost combinate deal-vale-plat la media de 100/h. Vreau sa stiu daca minte neamtu ca extraurban este 3.2-3.8 sau ce numeste el extraurban.
Skip ads

  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Foarte tare acest post. Da' cat ai vrea sa consume 0.5%?!

Pai la 2000 km nu s-a lasat motorul iar consumul afisat va mai scadea si ca regula generala consumul e intotdeauna mai mare decat cel din cartea tehnica.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@agaduia
nu cred ca minte eu unu am facut acest test extraurban cum e el denumit pe distanta de 30km si am scos un consum5.4 la motorul de 1,7 110cp deci cred ca e posibil
dar acela ideal din carte nu il poti atinge oricat de ecomomic ai conduce
  • agaduia

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2010

  • Mesaj Privat
flacai, asta inseamna ca neamtu minte ori ca fieru-i slab.
comparam cu logan 1.5 dci care nu a consumat 3 ani mai mult de 4.8 in mers 120/h extraurban pe distante de 80 km zilnic deal usor. poate computerul de pe logan era mai darnic.
inca nu stiu, voua cat va iese consumul mediu extra in conditiile de mai sus?
Skip ads

  • agaduia

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2010

  • Mesaj Privat
fratilor, aud zgomote la puntea dreapta spate, un troncanit numai la denivelari dese si neregulate. nu pare amortizorul. am constatat ca ambele etriere spate au un joc si pot produce zgomote .e normal jocul, ce ziceti
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@agaduia
se pare ca problema e generala cu acele etriere si se va remedia prin inlocuirea in garantie
nu esti singurul care se vaita de traba asta
intra si aici si citeste problemele aparute la astra j si discutii generale
https://www.clubopel.com/vie...p?p=880660#880660
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cand ai luat masina si unde a fost fabricata?
  • rCiprian
  • **
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
agaduia a scris:As vrea sa stiu daca mai sunt posesori de astra J 1.3 cdti, 2010, 2000 km, care au pe computerul de bord consum mediu 5.1. Drumurile au fost combinate deal-vale-plat la media de 100/h. Vreau sa stiu daca minte neamtu ca extraurban este 3.2-3.8 sau ce numeste el extraurban.


Salut,

Eu sunt posesor de astra j 1.3 cdti 2010, ~1500 km, viteza medie pe CB - 44.1 km/h, pe computerul de bord consum mediu : 6.1 !

Am mers cat se poate de normal, am facut si drumuri de munte(curbe, dealuri, urcat coborat etc), drumuri judetene/europene si consumul imi place. Nu tin cont de consum deloc. Trag de masina (schimb de multe ori la 3000rpm si ceva, nu e mult dar asa schimb eu, iar la mers asa stau pe la 2000-2200rpm) si merg cu viteze acceptabile zic eu, viteza de croaziera 120-130... si atunci consumu instant mi se pare ca variaza pe pe la 5-6-7.

Chiar nu ma plang de el. Fata de ce aud la altii eu stau muuult mai bine, de tine numai zic. Nici numai tin minte de cand n-am mai fost la peco.

Observ ca tu ai 5.1, o duci si mai bine ca mine. Nu cred ca are rost sa ne gandim la 3.2 - 3.8. Poate doar la un 4.5 tras de par si ala din punctul meu de vedere.

Pentru extra-urban eu zic ca e ideal consumul. Totusi vorbim de motor relativ mic (dar poate multe) si tehnologii eco foarte noi. (am ales bine cuvintele zic eu).

Apropo add : r.ciprian daca vrei sa schimbam impresii despre astra j 1.3 ECO Smile
Skip ads

  • agaduia

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspunsuri.
sunt dezamagit asa cum numai un roman poate fi.
am luat nemtoaica pt ca ziceam ca, deh, au alte standarde.
oricum e tot tzeapa autohtona, nesimtirea unor producatori care sunt dupa calapodul nostru.
va, rog, imi puteti spune cum sa-i fac de maro pe aia care au produs carutza, ce adresa de mail au cei care isi bat joc de noi ca si noi de noi, de altfel.
carutza e facuta in Polonia in iunie 2010.
trebuie sa le spunem ca ne iau de prosi dar, ca, macar stim si noi ca asa e.
apropo, sunt in garantie la Di-Bas Ploiesti, au spus ca etrierii vor veni peste O LUNA!
  • rCiprian
  • **
  • 225 mesaje
  • din 16 Mai 2010
  • Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Bucuresti
  • rCiprian

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.3 CDTI MT5 Versiunea Enjoy
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Daca mai citeste cineva acest topic vreodata vreau sa spun urmatoarele lucruri:

Dupa ce am dat o resetare la consumul masinii am obtinut apoi 5.8 L/100km si nu tin cont de modul de condus, merg si cu 110km/h constant si cu 140-150km/h + condus prin oras (uneori cu plecari mai agresive din diferite motive, de obicei ma grabesc). Iar alt aspect ar fi acesta, cu 30 RON fac 150 km lejer. (Extra-Urban)

(Daca nu ati observat mai am un mesaj in acest topic, in prezent situatia sta cum am zis aici.)
  • cipi_SKG

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
agaduia a scris:multumesc pt raspunsuri.
sunt dezamagit asa cum numai un roman poate fi.
am luat nemtoaica pt ca ziceam ca, deh, au alte standarde.
oricum e tot tzeapa autohtona, nesimtirea unor producatori care sunt dupa calapodul nostru.


ba da chitros mai esti! cat vrei frate sa iti consume 2l/100km ce e scuter ?
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sa nu mai apara probleme de-astea, nu vrea nimeni (care are consum instant/mediu pe afisaj) sa dea cateva indicii despre masina lui in legatura cu viteza de croaziera cea mai economica..
de exemplu..:
astra 1.7...treapta 4 ..la 70kmph 4,5%..treapta 5...la 110kmph..5%....
(nu ca asa ar sta lucrurile..doar am dat un exemplu..)..cred ca ne-ar ajuta mai mult, si sa avem un consum mai mic, si sa stim dinainte cam cat am consuma..
si asa nu mai apar nici intrebari de-astea pe forum..care sunt pana la urma indreptatite zic eu..
Skip ads

  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ce zici de asta: Astra H, 1.7 101cp:
- treapta 4, 100km/h, ~3000rpm, consum ~4.5%
- treapta 5, 100km/h, ~2300rpm (nu imi mai amintesc exact), consum 5.5%

Sper sa imi fi amintit bine cifrele, esentiala este diferenta... m-as fi asteptat sa fie invers.
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Totusi consumul nu ar trebui sa vezi daca se aproprie de acel ~4% dupa vreo cateva zeci de mii de km facuti de motor?
  • laurentiu giurescu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1996 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
rstefan a scris:Ce zici de asta: Astra H, 1.7 101cp:
- treapta 4, 100km/h, ~3000rpm, consum ~4.5%
- treapta 5, 100km/h, ~2300rpm (nu imi mai amintesc exact), consum 5.5%

Sper sa imi fi amintit bine cifrele, esentiala este diferenta... m-as fi asteptat sa fie invers.
Ce ne arati tu aici e facut in afara orasului,nu?
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Iti dai seama ca nu prea aveam unde sa merg in oras la 100km/h pe pilot automat.. Smile
Intre timp i-am gasit si turatia optima pt consum mic. In treapta 5, intre 115-120 km/h, pe pilot automat.
  • nmihai

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Conduc saptamanile astea un Opel Astra 1.3 cdti 90 cp 6+1 trepte, KOMBI, an 2007.
Masina nu numai ca merge peste asteptari, avand in vedere motorul destul de mic, dar are si un consum... wow: 6 l/100km prin Cluj, doar prin oras, stil de condus legal.
  • bacchus

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
agaduia a scris:flacai, asta inseamna ca neamtu minte ori ca fieru-i slab.
comparam cu logan 1.5 dci care nu a consumat 3 ani mai mult de 4.8 in mers 120/h extraurban pe distante de 80 km zilnic deal usor. poate computerul de pe logan era mai darnic.
inca nu stiu, voua cat va iese consumul mediu extra in conditiile de mai sus?

Dupa parerea mea 1.5 dci-urile de la renault sunt cele mai economice motoare diesel existente pe piata (m-am convins singur de asta conducand si logan si clio iar diferenta de consum intre 1.5 dci si 1.3 cdti se simte mai ales in oras). Punctele forte ale 1.3 cdti/ului fata de renault sunt performantele tehnice si, foarte probabil, fiabilitatea.
Cei care vroiati doar consumuri foarte mici trebuia sa va ganditi dinainte sa va luati loganuri sau renault/uri dar eu zic ca nu se merita.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
rstefan a scris:Ce zici de asta: Astra H, 1.7 101cp:
- treapta 4, 100km/h, ~3000rpm, consum ~4.5%
- treapta 5, 100km/h, ~2300rpm (nu imi mai amintesc exact), consum 5.5%

Sper sa imi fi amintit bine cifrele, esentiala este diferenta... m-as fi asteptat sa fie invers.


Confirm exact ceea ce ai scris tu. Detin model identic, Astra H hatchback 1.7 CDTI 101 CP.
Pana in 110 km/h consuma mai bine in treapta 4 decat in treapta 5.
Consumul ideal este in treapta 5 intre 110-120 km/h, undeva intre 3.5 - 4.2 l/100 km (depinde de sosea si de cat de incarcata e masina, bineinteles fara clima)
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
agaduia a scris:As vrea sa stiu daca mai sunt posesori de astra J 1.3 cdti, 2010, 2000 km, care au pe computerul de bord consum mediu 5.1. Drumurile au fost combinate deal-vale-plat la media de 100/h. Vreau sa stiu daca minte neamtu ca extraurban este 3.2-3.8 sau ce numeste el extraurban.


Salut! Cred ca stii in ce conditii se obtine un consum ideal al unui autoturism! Cred ca ai nevoie de temperatura optima a motorului, fara AC, 1-2 ocupanti, motorina normala, vezi unde ai cuplul si nu in ultimul rand consumul din carte este obtinut la viteza de 50, respectiv 90 km/h in conditii de exploatare normala. Si ultima conditie, este ce masina ai avut inainte? Daca vii de la benzina, trebuie sa inveti dieselul tau. La mine a scazut consumul mediu de la 8,3 la 7,1 in decurs de 6-8 luni dupa ce am luat masina! Dar continua sa te mai documentezi, si o sa ai rezultate cat de cat apropiate. Sa o stapanesti sanatos!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR