Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Unknown

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
am fost de curand la o reprezentanta OPEL ... si am vrut sa fac comanda pentru maneta de Tempomat ... problema a aparut ca ei au gasit in sistem 2 modele si nu stiau care este buna pentru mine ... eu am un Vectra C 2004 cu motor 2.0 DTI am .... stie cineva care este potrivita pt. masina ?

1) SWITCH TURN SIGNAL LAMP/HEADLAMP FULL/AND DIPPED BEAM, LH
(IDENT DF) (FOR ELECTRONIC CRUISE CONTROL) (EXCEPT ADAPTIVE CRUISE CONTROL)
NOTE: NOT USED WITH REVERSE
MOUNT SWITCH

2) SWITCH TURN SIGNAL LAMP/HEADLAMP FULL/AND DIPPED BEAM, LH
(IDENT DC) (EXCEPT ELECTRONIC CRUISE CONTROL) (FOR ADAPTIVE CRUISE CONTROL)
NOTE: NOT USED WITH REVERSE
MOUNT SWITCH

Textul boldat ... face diferenta ... stie cineva ce anume ar trebui sa comand? Masina initial nu avea nici BC dar am reusit sa-i montez .... si acuma m-am oprit la tempomat ...
Multumesc!
Skip ads

  • Unknown

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
am fost de curand la o reprezentanta OPEL ... si am vrut sa fac comanda pentru maneta de Tempomat ... problema a aparut ca ei au gasit in sistem 2 modele si nu stiau care este buna pentru mine ... eu am un Vectra C 2004 cu motor 2.0 DTI am .... stie cineva care este potrivita pt. masina ?

1) SWITCH TURN SIGNAL LAMP/HEADLAMP FULL/AND DIPPED BEAM, LH
(IDENT DF) (FOR ELECTRONIC CRUISE CONTROL) (EXCEPT ADAPTIVE CRUISE CONTROL)
NOTE: NOT USED WITH REVERSE
MOUNT SWITCH

2) SWITCH TURN SIGNAL LAMP/HEADLAMP FULL/AND DIPPED BEAM, LH
(IDENT DC) (EXCEPT ELECTRONIC CRUISE CONTROL) (FOR ADAPTIVE CRUISE CONTROL)
NOTE: NOT USED WITH REVERSE
MOUNT SWITCH

Textul boldat ... face diferenta ... stie cineva ce anume ar trebui sa comand? Masina initial nu avea nici BC dar am reusit sa-i montez .... si acuma m-am oprit la tempomat ...
Multumesc!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut!
Chiar daca nu ti-a raspuns nimeni la primul post, nu inseamna si ca nu a citit nimeni.
Cei ce au legatura cu pilotul automat (care si-au instalat sau au studiat) - printre care ma numar si eu - au citit si probabil nu au un raspuns care sa te ajute.
Nu cred ca era nevoie sa deschizi un topic nou despre acest subiect.

Dupa cum suna textul, pare a fi preluat din EPC.
Intrebare: acolo nu erau trecute si alte informatii - tip motor, an - de la pana la, serie sasiu - de la pana la, etc?

LE: adaptive exista doar la masinile recente, mi-e greu sa cred ca o vectra C cu Y20DTH stie de asa ceva - mai ales ca ecu este acelasi - EDC15M
  • Unknown

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ai dreptate in legatura cu postul dublu .... dar m-am gandit ca nu m-a mai vazut nimeni acolo ...
In legatura cu problema .... explicatia celor doua produse este copiata de la ei si nu apareau date despre motor ... sa inteleg ca tu crezi ca la mine se potriveste primul ? cel cu (IDENT DF) (FOR ELECTRONIC CRUISE CONTROL) (EXCEPT ADAPTIVE CRUISE CONTROL) ?
Insit pe tema asta ca aici in CT nu au stiut cei de acolo ce sa comande .....
Apropo care este diferenta intre ELECTRONIC CRUISE CONTROL si ADAPTIVE CRUISE CONTROL ?

Multumesc,
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
maiandrei, da din EPC sint chestiile alea si nu apare nimic legat de sasiu sau motor.

Unknown, uite-ti codurile din EPC:


In linii mari functionarea ACC (ICC) se rezuma la existenta unui mic radar in fata masinii care determina viteza masinii din fata si adapteaza viteza masinii tale corespunzator. Mai multe informatii la http://auto.howstuffworks.c...uise-control4.htm .

Daca nu ai acel radar in fata masinii si nu ai calculatorul care sa faca procesarile necesare, atunci ai Cruise Control simplu si presupun ca ai nevoie de "1 - IDENT DF".
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cu toate ca initial ma gandeam la strans bani pt un tuning exterior de cand am ajuns pe acest forum am inceput sa descopar o gramada de chestii pe care le-as putea pune pe masina care sa ma si ajute nu doar sa o impopotzoneze si sa arate frumos. acu ca am clarificat si ce e cu tempomatu stie cineva daca se poate monta asa ceva pe o corsa c 1.3 cdti 2004 ?
  • cataro1970

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cine este dispus (dintre cei care au mai facut-o) sa instaleze pe o astra g y17dt caravan din 2000 tempomat ? Bineinteles ,piesele si ce mai trebuie le cumpar de unde spuneti voi. Rolling Eyes
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand, tu. Documenteaza-te si apuca-te de treaba, mai bine ca tine nu face nimeni!
Skip ads

  • SYMY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare. stie cineva daca se potriveste tempomatul de pe omega 2.2 dti pe astra g 2.0 dti?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Exista mai multe discutii care merita citite.
Intrebarea ar fi trebuit pusa in una din aceste discutii.
Cea mai relevanta:
www.clubopel.com/viewtopic.php?t=4270
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Aici trebuia sa postezi: https://www.clubopel.com/vie...ighlight=tempomat
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut,vad ca sunt pareri impartite despre tempomat pe Astra G.Eu am Astra g 2001 cu motor Y17dtl si mi-am facut singur instalatia.Nu am avut maneta cc,am cumparat-o(120 ron)am gasit o mufa ECU la dezmembrari dincare am luat papuceii lipsa din a mea ,i-am montat in mufa masinii ,tras fire la dimensiuni si culori ,montat mufe intermediare pt. demontari ulterioare si ascunse in caseta triunghiulara de plastic din compartimentul motor,fir la siguranta.Am mers la reprezentanta Opel si in schimbul sumei de 80ron manopera(activat) si probe am CC .Totul am facut singur ,dar frumos si atent(le-a placut celor de la service) dupa sfaturi de pe forum.Multumesc celor ce au postat acolo.Deci se poate si pe Astra g cu toate ca nu am avut maneta,instalatie si pini ECU. Merge perfect si sunt multumit de ce am realizat cu forte proprii.
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Intrebare..pe un Opel Corsa C 2002 ...merge oare?a incercat careva?
  • pvm21

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare, imi cer scuze daca repet intrebarea, nu am mai avut rabdare sa citesc tot ce am gasit la search.
montarea pilotului automat se poate face si la un astra h, y17dth ?
multzam
  • Nelu-RSO

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutari la toata lumea!
o intrebare: in afara de maneta, fire trase de la ecu,contacti la pedale si activare, mai trebuie ceva?
  • Nelu-RSO

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea si vreau sa va anunt ca de astazi sunt un nou posesor de cc si asta datorita acestui forum cat si a celor ce au postat aici.
Le multumesc pentru tot si la toti. Daca e nevoie de vreun sfat va stau la dispozitie cu cea mai mare placere.
Urmeaza LED-ul din bord Smile
  • nord8123

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am un Astra G diesel din 2001.Am maneta. Ma ajuta cineva cu montarea si activarea. Astept PM. Multumesc. M-as fi apucat eu dupa ce am citit o multime de pagini pe aici dar sunt strain de tehnica.


Vad ca nu apare semnatura.
Opel Astra G Y17DT 2001
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Vad ca esti din Bucuresti,contacteaza-l pe maiandrei,are service dedicat Opel,te va ajuta.Il gasesti pe forum,chiar cateva posturi mai sus.
  • nord8123

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am de cateva zile pilot automat(instalat de Bazare). Ma asteapta un drum lung si piciorul meu drept o sa zica multumesc.

Maneta am gasit noua la 140 lei. Multumesc tuturor celor ce ofera informatii folositoare pe aici. Spre rusinea mea am descoperit acest forum destul de tarziu. Acum nu stiu daca e bine sau rau Smile (financiar vorbind). Deja ma gandesc la ce mai pot face la masina mea...polish faruri...BC...chip tuning...etc
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi despre montarea CC-ului pe un astra g y1.7dti din 2001 ( fabricatie oct 2000 ). Pana la momentul de fata am asa:
- switch-uri ambreiaj si frana prezente din fabricarie
- maneta tempomat
- cablarea, din documentare am inteles ca se face in felul urmator, din mufa maneta BADC, B se leaga la siguranta 38, A la pin 62 din ecu; D la pin 29 din ecu, C la pin 44 din ecu.

Ce ma intereseaza, dupa cablarea aceasta, ce ar trebui sa mai fac? Mai sunt alte chestii care trebuiesc facute, alte legaturi? Apoi activarea cu OP Com sau Tech 2. Va rog, astept un sfat de la cunoscatori!

Am aflat si cum se poate semnaliza CC in bord! Daca vrea cineva, am sa postez ce legaturi trebuiesc facute!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR