Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut as vrea sa montez tc(traction control pe vectra b2 din semnatura)butonul il am dar din cate am vazut nu am firele trase pentru apriderea lui as dori sa stiu ce trbuie lipit unde si daca merge activat?
Multumesc! Embarassed


Ultima modificare facuta de keopsss la Joi 30 Sep, 2010 9:27 pm
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Din cate stiu nu prea ar merge daca nu-i dotata din fabrica masina Confused poate ma insel...destul de interesant de aflat cum se poate si pe mine m-ar interesa Very Happy
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am citit pe forum ca unii colegi cu astra au reusit....cica merge aproape sigur si pe motoarele de pe vectra montata aceasta optiune....odata ce au abs nu difera calculatorul de cele cu motoare 1.7
Asteptam acum....
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Hai colegilor cu un sfat ceva....maine revin cu niste poze..de la locul cu pricina....si as dori niste solutii ce si cum...
Multumesc!
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Dupa cate retin, calculatorul de ABS la vectra cu TC este altfel decat fara TC.
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bun daca chiar este asa....eu as putea face rost de calculatorul ABS de la o vectra cu TC....Chestia e daca se potriveste.....
Am gasit o masina din 99 cu TC..dar este pe benzina din cate am vazut are toata cablaria singura chestie care ramane de vazut este daca e la fel....
Astept informatii ....primul lucru care vreau sa va intreb este unde trebuie sa alimentez butonul pentru a se aprinde odata cu celelalte butoane.....si al doilea daca trebuie vreo rezistenta care trebuie pusa in panou?
Daca poate cineva sa imi faca o poza la siguranta de TC....daca trebuie...
Multumesc!
Trei sunt destul de hotarat sa fac aceasta treaba deoarece as avea dupa ce masina sa iau piesele .....
Chestia e sa stiu sigur ce si cum.... Embarassed
Multumesc inca o data! Rolling Eyes
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Uitate cu atentie in bord. Parca ai deja si cablajul la buton tras, precum cele de la scaune si CC
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
deci pana la urma nimic clar. sunt si eu curios de acest lucru si daca se poate pune pe un Z18XE - tot vectra B. are cineva buna vointa sa ne puna si noua o poza cu siguranta, si cine are o schema cu acest modul ar fi perfect.
multumesc antiticipat
@keopsss: poti pune o poza cu acel buton te rog frumos.
Skip ads

  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Da, la masina ta se poate.
Motoarele la care ECU stie de buton Sport sunt:
Diesel: Z19DT*
Benzina: Z16XEP, Z16XER, Z18XE CAN, Z18XER, Z28NE*, Z20LEL/LER/LEH...


Motoare la care ECU NU STIE de buton Sport:
Diesel: Z13DT*, Y17DT*, Z17DT*, Y20DT*, Y22DT*, Y30DT, Z30DT
Benzina: Z10XE, Z12XE, Z14XE, Z16XE, Z18XE pre-CAN, Z20LET, Z22*

Bineinteles, cele mai vechi decat acestea nu stiu de buton Sport.
Un mare semn de intrebare ramane pentru Z10XEP, Z12XEP, Z14XEP - care au acelasi ECU cu Z20LEL/R/H Smile

Fara buton Sport, raspunsul acceleratiei este aproape liniar. Adica, daca am apasat pedala 20%, ECU "vede" 20%.
Cu buton Sport, raspunsul acceleratiei este mai lin pe Sport OFF si mai abrupt pe Sport ON. Adica, ECU "vede" 10% pe OFF si 40% pe ON.
Cifrele vehiculate mai sus sunt pura fictiune si nu au nicio legatura cu realitatea
Atentie, acest buton nu modifica puterea. Cu pedala la podea aveti fix acelasi raspuns, fix aceeasi putere, fix aceeasi masina.


eu am z18xe, cum aflu daca pot sau nu monta butonul sport?
multumesc anticipat pentru raspuns
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@a1ur3l, la Vectra este putin mai complicat sa montezi butonul sport decat la Astra H/ Zafira B. Detalii gasesti in topicul destinat modelului tau. Linkul apare chiar in primul post al acestui topic. Succes.
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut uite o poza cu butonul.... Embarassed

Este cel din stanga.....
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cam ce sanse sunt sa fie trase deja cablajele? si daca este asa unde ar putea fi? si cum ar arata?
Skip ads

  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:@a1ur3l, la Vectra este putin mai complicat sa montezi butonul sport decat la Astra H/ Zafira B. Detalii gasesti in topicul destinat modelului tau. Linkul apare chiar in primul post al acestui topic. Succes.

multumesc frumos. am cautat prin toate forumurile, si ma gandeam ca daca este acelasi gen de motor....eram curios daca accepta, ca sa stiu daca incep sau nu sa sap mai mult si sa imi fac calcule. ms frumos pt rasp
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ok. deci pentru un vectra b cu z18xe , se poate sau nu pune buton sport? daca da, ce anume imi trebuie mai exact. si as dori sa stiu daca imi pot monta si tc, daca da, ce anume imi trebuie. ( scuze de off-topic)?
ma ofer cobai pentru buton sport daca merge montat pe acest motor.
din ce am inteles, la astra merge pentru mototare cu z18xe cu can, dar nu stiu daca am sau nu can (ma lumineaza cineva in aceasta privinta). daca intradevar se poate face asa ceva, repet ma ofer cobai Rolling Eyes
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Da, am instalat pe Z19DTH si Y20DTH, este 100% functional.
Practic, se pune pinul 3 din mufa ABS la masa.


z18xe? merge? sau acest buton este numai pentru a putea dezactiva esp-ul la cele care au acest sistem din fabrica.ma gandesc daca se paote pune totusi unul pe o vectra b din 2001. am discuri fata spate - deci trebuie sa fie ceva care sa poata fi programat cu softul respectiv, pentru ca banuiesc ca se leaga si de ABS (din moment ce ESP-ul in sine franeaza pana la 3 roti pentru a nu derapa). ma puteti lumina?

ps: stiu ca a trecut ceva de cand nu s-a mai discutat despre acest subiect.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
a1ur3l a scris:ok. deci pentru un vectra b cu z18xe , se poate sau nu pune buton sport? daca da, ce anume imi trebuie mai exact. si as dori sa stiu daca imi pot monta si tc, daca da, ce anume imi trebuie. ( scuze de off-topic)?
ma ofer cobai pentru buton sport daca merge montat pe acest motor.
din ce am inteles, la astra merge pentru mototare cu z18xe cu can, dar nu stiu daca am sau nu can (ma lumineaza cineva in aceasta privinta). daca intradevar se poate face asa ceva, repet ma ofer cobai Rolling Eyes

Salut !
Masina ta SIGUR nu are CAN asta este ceea ce pot sa iti spun cu siguranta, pentru a avea buton sport care sa faca ceva contacteaza o firma de tunning si intreaba-i pe ei ! Aici se vorbeste de butonul STANDARD de pe Vectra-C / Signum care face urmatoarele :
- intareste directia
- coboara masina
- modifica parametrii pedalei de acceleratie
Toate acestea se intampla NUMAI la masinile pe CAN. Prima proprietate e data de modulul EHPS, a doua de modulul CDC iar a treia de catre ECU/ECM. Daca nu ma insel si modulul ABS/ESP stie cand e in mod normal sau in mod sport. Comanda vine de la modulul BCM care trimite informatia la modulele interesate.

CristianTM.
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut cristian....colegu aurel nu poti pune buton sport pe vectra b....doar daca cum spune si cristian tm faci o resoftare a motorului si sa ai la buton chestia asta....dar cam greu....Dar nu imposibil....
Ceea ce vreau sa aflu este ce trebuie sa fac si unde....ca sa am TC....din cate am inteles ar cam merge....
La mine nu sunt trase firele la butonul de TC si as vrea sa stiu de unde sa la trag ca sa se aprinda odata cu celelalte....si doi ce trebuie sa fac ca sa si functioneze...eventual trebuie vreo siguranta....etc....
Dupa cum am spus si mai sus daca e chestia sa trebuiasca sa schimb calculatorul abs...as avea de unde face rost de unul de la o vectra cu TC chestia e ca e pe benzina motor de 2.0.....As vrea sa stiu daca difera cu ceva.....
Multumesc!
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
@keopsss - cred ca te-ar ajuta https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=73270
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc colegu.....dar topicul acela e deschis pentru astra.....
Si il urmaresc....
Sanatate!
Astept informatii sugestii orice.....
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
E deschis pentru astra dar nu cred ca este prea mare diferenta mai ales ca este vorba despre acelasi motor. Din ce am vazut in acel topic nu ar fi prea mult de munca.
Am sa ma uit si eu la vectra mea sa vad daca am firele trase la buton.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR