Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Va salut.In urma cu cateva zile am vopsit consola centrala si plasticele din jurul schimbatorului si rezultatul a fost dezastruos asa ca as vrea sa le colantez cu folie de carbon.As vrea sa stiu daca rezista in timp si la temperaturi ridicate.As dori si o adresa ceva unde sa le pot face.Va multumesc.
Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
poti sa le duc la o vopsitorie profesionista , o sa ramai uimit de rezultat .Eu asa am facut Wink si cu folie e ok , dar parerea mea personala este cu vopsea prof.
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dak le colantezi am un amic care si-a luat o mika tzeapa cu folia mai precis la scrumiera s-a dezlipit la 3 zile dupa ce i-au montat-o baieti...dar dak vrei uita-te aici https://www.clubopel.com/vie...p?p=774097#774097 si dak esti interesat te pot ajuta eu sa le vopsesti in ce culoare vrei,am un amic vopsitor de meserie,si te pot ajuta cu placere ,platesti numa curierul si ceva amicului,rezultatul e garantat
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu va iesi tocmai perfecta datorita formelor consolei.
Am incercat si eu la mine, uite rezultatul:




Poate daca ma chinuiam mai mult si slefuiam consola sa fie perfect dreapta se prindea mai bine folia si o puteam intinde.
Skip ads

  • kiry

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
+ 1 Am incercat acum ceva timp si a iesit aiurea(vezi partea de sus a consolei) prefer vopsitul, facut calumea, precizez ca folia a fost montata de "profesionisti", nu am tinut-o prea mult pentru ca la caldura aveam impresia ca o sa se dezlipeasca de tot. am lasat doar partea dintre ceas si scrumira (pt ca am mahon) pana o sa vopsesc tot.



  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce au taiat in halul ala folia? chiar era nevoie sa faca din 2 bucati suportul mansonului de la schimbator?
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La mine se exfolia vopseaua si din cauza asta a trebuit sa curat acele zone asa ca in final am obtinut o suprafata plina de linii.Acum trebuie sa caut alta consola pentru ca aceasta sigur nu mai am ce face cu ea.Dupa ce voi gasi o alta consola voi apela la un vopsitor profesionist pentru ca nu mai vreau sa stric si a doua consola.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si ce te impiedica sa iei smirghel si sa netezesti toata consola? iese ca noua Smile
Skip ads

  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dak vrei sa iasa lucru de calitate ,trebuie sa te adresezi vopsitorului,pt ca made by home nu prea tzine mai ales ca zona e supusa caldurii mari vara
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La mine a tinut pana acum cand am pus folia Smile Daar am vopsit-o ca la carte. curatat, degresat, fuller, 2 straturi vopsea + 2 straturi lac.
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca am smirgheluit o de trei ori pana acuma,ganditi va ca am consumat doua sprayuri de 350 de ml pe consola asta.Tocmai din cauza ca am smirgheluit o de prea multe ori am adus o in stadiul in care este.Ca sa iasa bine trebuie indepartat stratul acela de cauciuc de prima data,cred ca din cauza lui se exfolia in unele zone.
  • kiry

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
BV19MAX a scris:Nu inteleg de ce au taiat in halul ala folia? chiar era nevoie sa faca din 2 bucati suportul mansonului de la schimbator?


nu te lua ca era facuta pe bucati (e made by "low budget"Very Happy) pe mine ma enerva ca se tot dezlipea, cat de curand o sa apelez si eu la vopsitor, dupa ce-mi schimb maciuca de la schimbator Very Happy.

p.s: oricat de urat ar arata, smirghelul face minuni, nu cred ca trebuie sa cumperi alta, doar daca e rupta sau mai stiu eu cum...
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Doar de dragul discutiei, si daca e rupta in doua tot se poate repara, in laterale are cate un canal rotund in care intra la fix miezul de la un electrod, dupa ce e introdus in ambele parti consola nu se mai misca, iar apoi se poate chitui si colanta.

Ca sa iasa ok cu colant trebuie neaparat colantata doar partea de sub gurile de aer, exact ca la consolele din doua bucati. Partea de sus e prea curbata pentru a pune folie dintr-o bucata, iar din doua(sau mai multe) bucati iese nasol. Nu am vazut pana acum consola colantata (toata) care sa imi placa.

Si eu sunt tot pentru vopsit, ca sa iasa bine trebuie:
Primer de plastic (eu am avut un fel de diluant cu particule argintii in el) care topese un strat superficial din plastic
Primer normal (alb sau gri) care astupa zgarieturile lasate de hartia abraziva, date mai multe straturi.
Vopsea (parerea mea e ca argintiu iese cel mai bine, am mai vazut negre mat si lucios, albastru, rosu toate lasa impresia de "ieftin", in afara de argintiu care imita foarte bine aluminiu)
Nu exagerati cu lacul, daca iese prea lucios vara o sa actioneze ca o oglinda si trebuie sa conduceti cu ochelari de soare Very Happy

Am vopsit niste pleoape de plastic, dupa pasii de mai sus si pot sa zic ca au iesit perfect, la un an dupa, nu s-a luat deloc vopseaua.
  • zarnescu alexandru

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pun cateva imagini ca sa vedeti in ce stadiu este

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
in primul rand, ia glaspapir de granulatie mica (mai aspru) si da toata vopseaua jos, inclusiv "modelul" de pe consola. Apoi iei glaspapir de granulatie mai mare (fin) si finisezi cat poti de bine consola.
Apoi aplici 2-3 straturi de primer (fuller).
Lasi sa se usuce, apoi udand din abundenta cu apa freci cu acelasi glaspapir de granulatie mare (fin) pana nu se mai vad urme. Dupa faza asta poti sa aplici vopseaua si lacul si va iesi perfect.


Uite cum imi iesise vopsite unele elemente (doar ca nu era culoarea pe care o doream):

  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
MAX dak nu le-ai vopsit pana akum,te pot ajuta eu,dar vb vineri la intalnire
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
le-am pus folie de carbon pe ele (vezi pozele de mai sus Razz ).
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ale tale erau.hmm nu am obs Razz cand ma rezolvi si pe mine cu ledurile alea din bord?
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cu putina atentie si indemanare, toate piesele alea ies vopsite de manuta ta perfect. Trebuie urmati cativa pasi :
1. curatat bine de tot cauciucul ala cu smirghel
2. primerul - aplicat foarte bine, de preferat, mai ales pentru incepatori, 2-3 straturi mai subtiri
3. vopseaua - sa fie de calitate, nu te uita la 5 lei diferenta, eu am vopsit cu Duplicolor, si data cu simt de raspundere, la fel ca si primerul 2-3 straturi subtiri
Multa bafta si spor la treaba !
  • cristi17dti

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
migala prea multa dar se merita
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR